Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
DarekRz

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Nie jest to przecież czysty piasek - gleba owszem piaszczysta, bardzo przepuszczalna, ale z zawartością części organicznych, dopiero od ca 40-50 cm czysty piasek. Dlatego wolę spytać, czy nie zrobię krzywdy różanecznikom jeśli im niechcący końcówki korzeni szpadlem poobcinam?
Arto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2012, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Darek..., moim zdaniem lepiej by było już całkiem wykopać Rh i przygotować podłoże jak należy ;) Przy okazji sprawdzisz stan korzeni.
Przygotuj im tak 1 -1,5 m średnicy (dla każdego) a później tylko uzupełniaj ściółkę. Będziesz miał spokój na długie lata ;)
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Coś czuję, że i ja i tak będę musiała zrobić :) Marne moje rodki.
Pozdrawiam - BabajAGA
tadwoj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 maja 2012, o 05:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

rose_marek pisze:
Erazm pisze:Czy mogę teraz przesadzić różanecznik z bryłą ziemi czy lepiej poczekać do września.
Cytat z pierszej strony tego wątku:

"Praktycznie można je przesadzać o każdej porze roku, jednak zaleca się
przesadzać je wiosną albo jesienia".

Nie musisz przesadzać z bryłą ziemmną. Wystarczy jeśli wezmiesz całą bryłę korzenną.
U mnie za każdym razem po przesadzeniu rhododendron rośnie znacznie lepiej.
Marku, czy mam rozumieć że można korzenie wyczyścić dosłownie myjką cisnieniową?Będę właśnie przesadzał teraz trzy Rh w nowe miejsce, pod północną ścianę i aż ciekawy jestem jak tam się mają korzenie tych krzewów. ;:218
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Nie, absolutnie nie.
Korzeń rhododendrona współpracuje z grzybami by pobierać pierwiastki z próchnicy w glebie.
Myjąc korzenie, wymyjesz te grzyby.

Bryła korzenna rhododendronów jest zwarta, i łatwo się oddziela od ziemi (tej bez korzeni).
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
tadwoj
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 maja 2012, o 05:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Dziękuję za info. Zasugerowałem się jakimś zdjęciem w tym temacie , ale tam pewnie było wymyte w innym celu, może żeby pokazać jak wygląda korzeń?
A co do tych grzybów które żyją z korzeniami, to jak dokładam ściółkę z lasu, to też uzupełniam chyba tymi grzybkami. Nazywa to się chyba "mikoryza" i teraz zastanawiam się czy biorąc np. ściółkę ze stanowisk gdzie rośnie jagoda czarna, borówka czerwona, dobra jest ona pod borówkę amerykańską. Powinny tam bytować te same grzybki i pomagać w odżywianiu naszym borówkom. Jest jeszcze ściółka z pod wrzosów. Jakby te ściółki wymieszać , to chyba trafiłyby się tam przyjazne grzybki do naszych Rh, czy borówek am.
Widziałem też w sieci , że sprzedają jakąś mikoryzę do różnych roślin i ma to po tym rosnąć 100% lepiej. Coś w tym jest.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Dodawanie mikoryzy do niektórych roślin wspomaga korzeń i rośliny te rosną lepiej, ale mikoryza nie pomaga rhododendronom.

Korzeń rhododendrona tak jest zbudowany że pracuje z mikoryzą od samego początku. To jest jego sposób na życie. Zatem dodawanie soku do soku nie pomaga. Ponadto jest tysiące różnych odmian mikoryzy, i korzeń rhododendrona współpracuje tylko z kilkoma z nich.

Widziałem kiedyś badania z mikoryzą, o ile pomogła ona różom, nie wpłynęła w żaden sposób na rhododendrony.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

tadwoj pisze:.....
A co do tych grzybów które żyją z korzeniami, to jak dokładam ściółkę z lasu, to też uzupełniam chyba tymi grzybkami. Nazywa to się chyba "mikoryza" i teraz zastanawiam się czy biorąc np. ściółkę ze stanowisk gdzie rośnie jagoda czarna, borówka czerwona, dobra jest ona pod borówkę amerykańską. ..... Jest jeszcze ściółka z pod wrzosów. Jakby te ściółki wymieszać
Wybieranie ściółki z lasu i przynoszenie do swojego ogrodu jest przede wszystkim postępowaniem niewłaściwym i karygodnym a dopiero na drugim miejscu należy się zastanawiać czy pomaga naszym roślinom czy nie.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

I to drogo karanym, nie życzę nikomu spotkania podczas pozyskiwania ściółki z lasu ze strażnikiem leśnym, Za wartość kary można kupić naprawdę sporo kory i torfu.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
zenco4
50p
50p
Posty: 82
Od: 4 lis 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Witam
Wiosna mam zamiar zrobic spore stanowisko dla azalii , zwlaszcza wielkokwiatowych. Po lekturze postow, zwlaszcza kolegi z USA, jestem troche madrzejszy teoretycznie, choc nie ukrywam, ze uprawa tych skadinad pieknie kwitnacych roslin troche napawa mnie obawa.NIemniej dobrze, ze wszedlem na to forum, gdyz Dzięki temu dowiedzialem sie, ze samo wsypanie kwasnego torfu nie wystarcza , by kwasnolubne dobrze rosly. NIe wiedzialem bowiem,ze ta kwasowosc gleby ma takie tendencje do zanikania na rzecz alkalizacji gleby. Myslalem,ze raz przygotowane stanowisko wystarcza i roslina potrzebuje tylko slonca badz cienia , no i podlewania, a potem to juz sama daje sobie rade. Nie chce powtarzac tego ,co zostalo napisane, tylko prosze zanim zrobie stanowisko o namiary na jakies srodki zakwaszajace czy moze bardziej stabilizujace kwasowosc gleby na wiele sezonow, np. siarka czy jej zwiazki, gdzie to mozna nabyc ,co polecacie z wlasnego podworka. Dodam ,ze azalie wielkokwiatowe mam zamiar przeniesc z czyjegos wieeeelkiego ogrodu , gdyz ten ktos pozbywa sie roslin dla celow wygospodarowania miejsca na budowe. Sa to duze , wspaniale okazy o bajecznych kolorach /bylem pod urokiem jak je ujrzalem/, a japonskie azalie chyba raczej postaram sie nabyc inna droga, chyba, ze tez bedzie w ich posiadaniu. Przy okazji mysle skoncentrowac wszystkie dotychczasowe/tegoroczne/ "kwaski" jak 1rh, 2 pierisy , kiscien Waltera oraz orszelina rozowa Pink Spire. Kiscien to nawet nie wiedzialem jak go zakupowalem,ze jest z tych "kwasnych" ,wiec zostal wkopany do ziemi jaka byla,ale nic mu sie nie dzialo przez caly sezon, no, ale tez i nie urosl bodajze o cm.Zeby te azalie troche zacienic mam zamiar tez u tego kogos nabyc jakies cisy juz troche podrosniete. Zauwazylem ,ze takie sasiedztwo jest calkiem wskazane. A jeśli nie, to prosze o jakies inne sugestie. Taki laik jak ja musi sie bardzo duzo uczyc...... :wink:
Zenek
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Siarkę techniczną kupisz w sklepach pszczelarskich. Ja na twoim miejscu sprawdził pH rodzimej gleby, może jest kwaśna i nie trzeba będzie zbyt kombinować.
Awatar użytkownika
zenco4
50p
50p
Posty: 82
Od: 4 lis 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Tak, na sam poczatek bedzie sprawdzenie pH. Miernik juz czeka w domu.Ale i tak w glebe jaka tam mam , na pewno nie wrzuce azalii, bo to ciezka gleba i podejrzewam , ze chocby nawet pH bylo na dobrym poziomie, to korzenie zbyt mocno beda narazone na wilgoc/truchlenie/. A co do siarki, to Dzięki za pomoc. :wink: Zapamietam ten termin- siarka techniczna. :oops:
Zenek
sax32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 kwie 2013, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Rododendrony - kiedy wysadzanie do gruntu

Post »

Czy można już wysadzić do gruntu kupione wcześniej w sklepie rośliny. Kupiłem azalię japońską i rododendron i boję się, żeby jakiś niespodziewany przymrozek mi ich nie zniszczył
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”