Turkuć podjadek - zwalczanie - 1cz.(05.08-....

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Turkuć podjadek

Post »

Mam pytanie do TAMARK by wyjaśnił mi,jak praktycznie należy zastosować preparat "Mesurol Alimax " w walce z turkuciem podjadkiem. Turkuć w odróżnieniu od ślimaków przebywa pod ziemią( wychodzi na powierzcnię tylko nocą} i by go uniestwić należy albo wlewać preparat do otworów, albo wymieszać ziemię z preparatem. Jest wiele preparatów( w tym zapewnie i Mesurol) których użycie powoduje likwidację turkucia ale każdy z tych preparatów należy wlać do otworu w ziemi które turkucie drążą w ziemi i jet to skuteczny sposób lecz niestety pracochłonny i uciążliwy. Co do zastosowanego środka to uważam że płyn Ludwik rozcieńczony wodą jest najtańszym i najbardziej ekologicznym środkiem do walki z turkuciem. Proszę by osoby które polecają jakieś środki chemiczne czy urządzenia do walki ze szkodnikami, jednocześnie wyjaśniły jak je zastosować by osiągnąć zamierzony cel.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Turkuć podjadek

Post »

A jeżeli turkuć upodobał sobie podgryzanie trawy na trawniku(poruszając się tuż pod powierzchnią spulchnia ziemię niszcząc trawę)?
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Też mam turkucie i stosowałam mesurol.

Mam lepszą radę: POKOCHAĆ :D
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Na turkucia sposób jeden, słoiki w ziemie i czekać aż w padnie i sie utopi:)
Awatar użytkownika
ANNA i LECH
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 sie 2006, o 08:57
Lokalizacja: SŁUPCA

Post »

Nowy ekologiczny środek na TURKUCIA to
Larvanem 5 mln
Producent: biopartner

ID: LARV2

Czynnik biologiczny:
Pasożytniczy nicień (Heterorhabditis bacteriophora)

Nicienie dostają się do larw opuchlaków przez naturalne otwory (otwór gębowy, przetchlinki lub otwór odbytowy).
Zawierają specyficzne bakterie, które wydostają się z przewodu pokarmowego nicienia. Rozprzestrzeniają się wewnątrz ciała owada i rozwijają się bardzo szybko.
Bakterie zamieniają tkanki gospodarza w produkt, który jest łatwo pobierany przez nicienie.
Larwy opuchlaka zdychają w ciągu kilku dni.
Po dwóch tygodniach larwy nicieni przenikają z martwego owada do gleby i poszukują nowego żywiciela.


Początek pojawienia się

Larvanem Dawka - 500000 szt./m2
Częstotliwość stosowania - Jednorazowo

Duża liczebność szkodników

Larvanem Dawka - 1000000 szt./m2
Opk. na powierzchnię - 50 / m2
Częstotliwość stosowania - Jednorazowo

Przygotowanie roztworu do oprysku:
* preparat rozcieńcz w 5 litrach wody o temperaturze 15-20oC
* dobrze wymieszaj i odstaw na 5 min.
* ponownie dobrze wymieszaj i odstaw na 20 – 30 sekund
* zawartość wprowadź przez drobne sito do zbiornika opryskiwacza
* uzupełnij odpowiednią ilością wody
*zabieg wykonaj zaraz po przygotowaniu preparatu
* otwarte opakowanie należy zużyć w całości

Sposób stosowania:
* dla zapobiegnięcia blokowania, wszystkie filtry powinny być usunięte
* ciśnienie nie może przekraczać 5 atmosfer
* dysze min. 0.5 mm
* rozprowadź roztwór opryskowy równomiernie na całej powierzchni
* mieszanie powinno być kontynuowane, aby zapobiec osiadaniu nicieni na dnie zbiornika
* utrzymuj wysoką wilgotność podłoża przez pierwsze 2 tygodnie po wprowadzeniu nicieni
* w czasie wykonywania zabiegu podłoże powinno mieć dużą wilgotność i temperaturę 10-25o C

Charakterystyka gatunku:
Larwy trzeciego stadium rozwojowego są wielkości 1-1,5 mm.
Cały rozwój nicieni zachodzi wewnątrz larw opuchlaków.


5 milionów larw trzeciego stadium rozwojowego z obojętnym wypełniaczem,


UWAGA - zamówienia realizujemy TYLKO po przedpłacie na konto , natomiast wysyłka TYLKO KURIEREM !!!
Towar na zamówienie



Cena brutto
Ten środek polecają gdy byłem na szkoleniu w SIELINKU jako eko ja nie REKLAMUJĘ tylko podaję to co usłyszałem na wykładach i mam zamiar sam zastosować bo to plaga na ogrodach :lol:
ANNA i LECH
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Łowy na turkucia za pomocą rozcieńczonego płynu"Ludwik "w oku obiektywu aparatu fotograficznego





. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na części warzywnej (ogórki, pory) odkryłem wczoraj kilka korytarzy turkucia. Są one jednak bardzo krótkie długości od 30 do 50 cm z otworem wejściowym i wyjściowym. Żaden z nich nie ma korytarza prowadzącego w głąb ziemi w związku z czym nie mogę na niego zapolować zalewając korytarz wodą. Kiedy najczęściej turkuć drąży korytarze - rano czy wieczorem (w jakich godzinach). Muszę zapolować na niego.
Pozdrawiam Andrzej.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Na ziemi uprawnej bardzo trudno zlokalizować otwór prowadzący w głąb ziemi, gdyż szukając tego otworu( palcem wskazującym w rękawiczce chirurgicznej) łatwo zasypać dziurkę prowadzącą w głąb ziemi. Turkucie wychodzą na powierzchnię w nocy lub nad ranem. Ja gdy stwierdzę że na uprawnej ziemi spulchniona jest ziemia, zadeptuję to miejsce i mocno podlewam je wodą by ziemia była jeszcze mokra następnego dnia. Następnego dnia, widać jak na dłoni w mokrej ziemi ślady "spacerku" turkucia tuż pod powierzchnią ziemi. Z uwagi że nadal ziemia może być "sypka" na początku tego"spacerku" delikatnie patykiem robię otworek do środka tego korytarzu i delikatnie, powoli z małego naczynia( by nie było dużego ciśnienia cieczy) wlewam wodę z "ludwikiem" ( w proporcji 100ml na 5 l wody). Jeżeli zauważę ,że woda zaczyna drążyć otwór w głąb ziemi , zaczynam już normalnie wlewać płyn do otworu. Jeżeli po wlaniu do odkrytej patykiem korytarza niewielkiej ilości płynu, płyn nie płynie, tylko stoi, to robimy patykiem otwór w drugim końcu gdzie "spacerował" turkuć i tam próbujemy wlać trochę płynu by znaleźć otwór w głąb ziemi. Może być tak że turkuć " spacerując" zrobi kółko i nie wiadomo gdzie szukać otworu w głąb ziemi, wtedy nic innego nie zostaje jak włożyć palec do korytarza i wodząc palcem znaleźć otwór prowadzący w głąb ziemi. Jak już znajdziemy ten otwór w głąb ziemi to z małymi przerwami wlewamy płyn , czekając jak wychodzi z ziemi turkuć. Jeżeli był w ziemi niezbyt głęboko, to po wlaniu 200-300 gram płynu szybko wyłazi z ziemi, wtedy musimy go zabić bo nie zdążył jeszcze napić się płynu i po krótkim szoku może znowu zniknąć pod ziemią.. Jeżeli po wlaniu około 1 litra płynu nie wyjdzie turkuć w ciągu około 5-10 minut, to zadeptujemy zruszoną ziemię, by się upewnić następnego dnia że nasz turkuć jest na "innym świecie".Erazm jeżeli nie miałeś do tej pory z turkuciami do czynienia to przygotuj się na długotrwałą walkę, jeżeli sam ( bez sąsiadów) będziesz walczył to nie wygrasz. Mając turkucie najgorzej jest na wiosnę jak potrafią zniszczyć ( zjeść korzonki, czy przegryźć łodygę) prawie wszystko co posadzone w ogrodzie. Powodzenia w walce życzy Tadeusz.
---------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam do mojego ogrodu" Ranczo Nokły-Tadeusz48"
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tadeuszu ja metodę opisana przez Ciebie stosuję już od kilku lat. Pisałem o tym kilka razy w tym temacie. Wytępiłem turkucie na działce - zabiłem przez ostatnie 2 - 3 lata ok. 40 sztuk. Tego nie mogę upolować bo mam trudności z odnalezieniem jego korytarza idącego w głąb ziemi. Korytarze na powierzchni sprawdzam bardzo dokładnie. Wczoraj chodził w kwiatach na odcinku ok. 1 metra. Ale dziś się nie pokazał - może był tylko czasowo u mnie albo odstraszył go solarny odstraszacz kretów który postawiłem w pobliżu miejsca gdzie chodził. :lol:
Dziękuję za poradę.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Erazmie, a próbowałeś sypać mesural/mesurol? (nie pamiętam dokładnie nazwy)
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie. Chemię stosuję tylko w ostateczności jak inne sposoby zawodzą. Woda też jest skuteczna + refleks w łapaniu szczypcami. :lol: Używając preparat też trzeba go wsypać do korytarza idącego w głąb ziemi a takiego nie ma. Mam nadzieje, że sie wyniósł ode mnie - dźwięk odstraszacza może go "wystraszył. Oczywiście codziennie sprawdzam działeczkę czy nie ma śladów jego bytności. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Erazm - jak nie mam co robić to biorę się za turkucie, 40 sztuk to ja jednego dnia wyciągam, wystarczy tylko teren wokół stawu, one lubią wilgoć, staram się tylko by mi trawnika nie rujnowały, w ogrodzie warzywnym mam ich mniej, bo krety też razem ze mną z nimi walczą. Pozdrawiam Tadeusz.
------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam do mojego ogrodu" Ranczo Nokły-Tadeusz48"
Awatar użytkownika
Siedmiokropka
100p
100p
Posty: 160
Od: 11 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: Puszcza Białowieska

Post »

Jestem w rozpaczy!! Wczoraj turkuć odciął sadzonki ogórków od korzeni. Było gorąco, póki wróciłam z pracy nie było co zbierać ;:110

Już nie wiem jak z nimi walczyć :cry:
Boże spraw by nam się chciało, tak jak nam się nie chce!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”