Budki dla ptaków

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Budka dla ptaków

Post »

Oczywiście - tak. I ciekawe czy to tylko dbałość o zróżnicowanie genów, czy... czy to tak już "z natury". Można by się jedynie trochę posprzeczać w temacie kto więcej "zdradza": panie czy panowie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
iksjon28978
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lis 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budka dla ptaków

Post »

A to moja budka:

zdjęcie niedostepne

Zdjęcie wykonane było jeszcze przed malowaniem i zawieszeniem.

Teraz wisi na starym jesionie, otworem na wschód. Od dłuższego czasu budką interesowały się mazurki.
Jakieś 3 tygodnie temu dla bezpieczeństwa sąsiednich zabudowań drzewo zostało drastycznie przycięte i teraz stoi prawie sam pień z kilkoma kikutami. Od wschodu i południa niemal zero cienia. W tamtym momencie w budce znajdowało się już gniazdko, ale jeszcze puste. Teraz być może są już pisklaki (nie wiem gdyż dawno na działce nie byłem).

I tak się zastanawiam, czy w tak gorące dni jak dziś może budka z maluchami wisieć na bezpośrednim słońcu?
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Budka dla ptaków

Post »

Już od dawna wiedziałem, że w jednej z moich budek lęgowych się zagniezdziły bogatki, i było słychać nawet pisk piskląt. 1. czerwca z rana opuściły gniazdo, i spodziewałem się widać podlotki w okolicznich krzakach. Była jednak cisza, i dorosła bogatka usiadła na budce i zaglądała do środka jakby szukając piskląt. Podejrzewam, że je wyłapała i zeżarła wrona, która siedziała w niewysokiej wiśni i (jakby ptakom przypisać ludzkie cechy) wyglądała zadowolona z siebie.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Budka dla ptaków

Post »

Przykre to... Niestety tak się rządzi swoimi prawami Matka Natura... a i wrony muszą coś jeść. I nie ich wina, że są takowe...
Można próbować "pilnować" małe ptaszki i np. odganiać drapieżniki, ale na dłuższą metę to też jest niewykonalne.
Największy odsetek strat jest niestety właśnie wśród sikorek i kopciuszków.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
_fox_

Re: Budka dla ptaków

Post »

Dziś u mnie podczas picia porannej kawy przyleciał jastrząb, usiadł sobie na brzozie i obserwował, w pewnym momencie szybki atak i już jakaś mała ptaszyna znalazła się w jego szponach :( Mam nadzieje że to nie któryś z bogatkowych rodziców gniazdujących u mnie.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Budka dla ptaków

Post »

Oczywiście nie powinniśmy za bardzo ingerować w naturę i np. odstrzelywać wron. A samo wieszanie budek też jest ingerencją.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Budka dla ptaków

Post »

Fox-sie to raczej na pewno był krogulec. Jastrzębiowi na takie "małe coś niecoś" typu sikorka to szkoda energii. On raczej z tych junaków co "zaczynają" minimum od gołębia.

Absolutnie nie mogę się zgodzić z ostatnim zdaniem zamieszczonym powyżej ! Chyba, że chodzi o zupełnie inny aspekt.
Już ok. 100 lat temu stwierdzono, że wieszanie sztucznych gniazd czyli budek lęgowych powoduje zwiększoną ochronę lasów i parków przed szkodnikami (gąsienicami) przez ptaki. Wiązało się to głównie z wycinaniem starych, zmurszałych i dziuplastych - jak twierdzono "chorych" drzew. Ptaki - szczególnie takie jak: sikorki, muchołówki ale także wszystkie inne dziuplaki - po prostu nie miały gdzie gniazdować. Oczywiście - jedynie dzięcioły sobie dawały radę.
Obecnie - leśnicy - zostawiają już większość takich właśnie starych drzew. Jednak ze wszech miar wieszanie budek lęgowych jest jak najbardziej pożądane. I cieszy to, że widać ich w lasach i parkach coraz więcej. Mówienie (pisanie) czegoś odwrotnego - jest chyba nieznajomością tematu.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1773
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Budka dla ptaków

Post »

W tym roku mieszkały bogatki w dwóch z trzech wywieszonych budkach. Rok temu wszystkie trzy były okupowane. Natomiast mniejsze sikorki (modraszki, ubogie i czubatki) nie udało mi się zwabić, mimo że mam dwie budki dla nich.

Gunnar
Awatar użytkownika
Agnie__szka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 31 lip 2010, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budka dla ptaków

Post »

Może ktoś mi podpowie, jak zabezpieczyć gniazda kosów lub zbudować dla nich budki. Kosy robią gniazda dostępne dla kotów i u mnie w ogrodzie ciągle powtarza się to samo:znajduję szczątki młodych kosów, niedawno widziałam kota uciekającego z dużym , ale myślę młodym kosem w pysku. Ja bardzo lubię kosy, jestem im wdzięczna za piękny śpiew, a także za wyjadanie z ziemi pędraków chrabąszczy.
Wojtas43
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 cze 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Budka dla ptaków

Post »

Ja też mam kilka budek jak na razie to wszystkie są zasiedlane ;:136
leon
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 paź 2011, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Budka dla ptaków

Post »

Czy sikorki zasiedlą budkę którą powieszę 2-3 m od okna ???

Pozdrowienia
Leszek
_fox_

Re: Budka dla ptaków

Post »

Jeżeli budka przypadnie im do gustu,to na pewno zasiedlą :) sikory są na ogół mało płochliwe, u mnie na działce stadko kotów a pomimo to budka była zajęta, a i karmniki są oblegane.
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Budka dla ptaków

Post »

Dziś wróbelek niósł piórka do budki. Ocieplał? Słał nowe gniazdko?
Wyczyścić mu budkę w marcu? :roll: :roll: :roll:
Pozdrawiam. Gosia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”