Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5107
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Marchew można siać już późną jesienią, ale obecnie to nie celowe, gdyż już można nabyć nasiona podkiełkowane i praktycznie wczesnowiosenny siew nasion tych podkiełkowanych dorównują wczesnością sianych jesienią. Więc praktycznie siew wiosną można rozpocząć, jeśli to tylko możliwe, tzn. gdy ziemia nie jest zmarznięta.
Także godna polecenia na zbiór bardzo wczesny jest odmiana Napoli. Odmianę letnią, to obecnie mam Lagunę, a towarową odmiana jest Nerac, której jeszcze nie miałem.
Awatar użytkownika
Ekomi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 5 cze 2012, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Marchew

Post »

Chciałam wam polecić odmianę Darina. Mam ją już trzeci rok i u mnie na piachu sprawdza się rewelacyjnie (raz zrobiłam rządek u siostry na glinie i również się udała). Do tej pory sialiśmy te popularne odmiany i plon był żaden - korzenie karłowate, rozdwojone, poskręcane i zwykle podgniłe od szkodników. Teraz mam grube, proste i długie właściwie bez zielenienia główki (czasem z lekkim muśnięciem). Niestety nie mam zdjęć letnich kolosów, ale za to wrzucam fotki dzisiejszej marchwi sianej na próbę na początku lipca. Tylko takie jeszcze zostały bo kilka jeszcze większych już zjedliśmy. Jak widać super przechowała się w gruncie tylko przysypana liśćmi. Te siane na wiosnę praktycznie jedna w jedną do jesieni bez szkodników (tylko wspomagane EM) natomiast niektóre z tych lipcowych zaatakowane przez połyśnice. Jedyną wadą może być to, że nie jest super słodka, raczej umiarkowanie :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
dontcallmebaby
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 mar 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Marchew

Post »

Pierwszy raz sieję marchew w tym roku. Czy ktoś mógłby mi napisać jaki procent nasion marchwi kiełkuje? Wiem, że zależy to od wielu czynników, ale zakładając, że gleba i temperatura odpowiednia, termin przydatności nie przekroczony i nic nie wyżarło maleńkich siewek ile to może być procent? Prawie 100, bliżej 80, 50, czy 20?

Na ile metrów wystarcza Wam opakowanie, albo np. 1g nasion?
Awatar użytkownika
dontcallmebaby
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 mar 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Marchew

Post »

Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Marchew

Post »

U mnie typowa paczuszka wystarcza na 6-8 rzędów 2-metrowych. Przy gęstym siewie. Wschodzi zawsze bardzo gęsto. Chyba wszystkie nasiona kiełkują. Zawsze sieję w marcu i przykrywam tkaniną, folią albo plandeką. Wchody są bardzo zadowalające :D
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
kasia230481
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 paź 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Marchew

Post »

A jaka jest najlepsza odmiana, żeby korzeń nie odbijał na boki?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Marchew

Post »

Najlepiej (na moich piaskach) sprawdza się stara odmiana Nantejska i siew na podwyższeniach (redlinach). Doszłam do tego metodą prób i błędów, ale sadzę tylko 1 małą grządeczkę marchwi, więc fachowcem nie jestem. Wcześniej nie było co zbierać, marchew rosła w 1 małą kulkę i 5-6 korzeni.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Marchew

Post »

Kupiłam dziś w biedronce marchew Touchon. Czy ktoś miał z nią doświadczenie? :wit
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Aneta Ka
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2016, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ile de France

Re: Marchew

Post »

Też kupiłam Touchon, podobno to wczesna odmiana. Z ciekawości wysiałam kilkanaście nasion do doniczki w domu, wszystkie wzeszły po kilku dniach.
Kattin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 12 maja 2009, o 16:18

Re: Marchew

Post »

Czy istnieje odmiana marchwi, która nie zielenieje, nie pęka, nie rozdwaja się i długo aż do wiosny się przechowuje?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4307
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Szykuję się do siewu marchwi, zrobiłam mieszankę Flakkoro, White Satin, Jeanette, Yallowstone, Jaune du Doubs i Deep Purple :D
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Marchew

Post »

A ja tradycyjnie po polsku Dolankę i Amsterdam 2.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Marchew

Post »

Aria ;:oj - nigdy o tym nie pomyślałam, jaki masz sposób mieszania? Na winie, czyli to co się nawinie, czy też czas dojrzewania, kolor, wielkość?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”