Fikus beniamina

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
MarQ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sty 2009, o 11:21

Post »

ja swojego na razie powyginałem troszku, by go trochę laicko prześwietlić.
mam nadzieję, że jak za jakiś czas wrzucę fotki, to mnie nikt nie oskalpuje za znęcanie się nad nim.
doszedłem do wniosku, że skoro beniaminki znoszą wiele, to moje pierwsze próby kształtowania również powinien przeżyć.

pytanie o nawadnianie kamieni aktualne.

a o szczepki upomnę się na pewno.

serdecznie dziękuję,
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ale ze zdjęć wynika, że fikus nadal stoi daleko od okien i światła :shock:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
MarQ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sty 2009, o 11:21

Post »

fikus na poprzedniej stronie został "kiedyś" do zdjęcia przestawiony, na co dzień stoi na oknie, jutro postaram sięz robić w dzień fotki.
Po całym tygodniu pracy zobaczę go w ogóle w promieniach słońca - mam nadzieję, hehe.
MarQ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sty 2009, o 11:21

MAYDAY MAYDAY

Post »

Wrzucam zdjęcie fikusa - dostał dziś pierwszą (chyba w życiu) dawkę HUMVIT-EKO uniwersalny.
Powiedzcie mi proszę, czy to to samo co biohumus? podlewam go nawozem pokon i nie chcę przesadzić...

Obrazek

widzę na nim pewne niepokojące objawy, nie jestem pewien czy to wosk, wosk na innych liściach jest bialutki, a tu czarne cuś.

spójrzcie proszę fachowym okiem:

Obrazek

i tu:

Obrazek

powiedzcie co myślicie proszę ;)

pozdrawiam,

ciepło się zrobiło za oknem...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

W okresie powegetacyjnym nie nawozi się fikusów ani zresztą żadnych roślin nawozami mineralnymi np. typu Pokon jak w twoim przypadku, poczytaj sobie w naszej Encyklopedii doniczkowych o warunkach jakie należy zapewnić fikusom w okresie zimy, jeśli na opakowaniu tego Humovitu jest napisane że to produkt zrobiony z udziałem dżdżownic kalifornijskich i nie ma wzmianki że zawiera azot, fosfor i potas to jest to to samo co biohumus czyli nawóz organiczny i ten możesz dawać roślinie do każdego podlewania cały rok, co do tych czarnych kropek niewiele mogę powiedzieć z tej ostrości zdjęć ale nie sądzę bu to zaszkodziło roślinie bo na szkodnika żadnego to nie wygląda, to raczej przebarwiony wosk jaki wydziela roślina początkowo typowo mleczny, czasami się przebarwia od brązu aż po czerń. :wink:
Awatar użytkownika
LeNka
1000p
1000p
Posty: 4675
Od: 23 sie 2008, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja zakupiłam Biohumus, ale specjalnie do zimowego podlewania i jak na razie nie nażekam na stan moich roślinek, po za azalją ;:144 juz trzecią uśmierciłam.

Lenko, czy mogłabyś nieco uważniej pisać u nas swoje posty? Będziemy bardzo wdzięczni. Nalewka
MarQ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sty 2009, o 11:21

Post »

dzięki wielkie za pomoc,
pokon odstawiony (dostał tylko raz).
humvit jest z hodowli dżdżownic, więc nie odstawiam.

chciałbym zajrzeć do doniczki - wymienić ziemię przynajmniej, i podsypać keramzytu.

kiedy to zrobić?
przydałoby się pewnie też podciąć gałązki, ale to chyba nie naraz?


pozdrawiam.


Marq.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

W marcu daj na dno doniczki keramzyt, daj nową ziemię i pokaż wtedy w dobrym świetle to pozaznaczam na zdjęciu jak go ciąć. :D
MarQ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 sty 2009, o 11:21

Post »

Czarodzieju, powiedz mi proszę...
Czy przy przesadzaniu, mam wytrzepać i pozbyć się jakichś nadgniłych martwych korzeni?
Czy nie ruszać bryły korzeniowej, tylko przełożyć na keramzyt i obsypać nową ziemią?

Różni ludzie mi różnie podpowiadają i nie wiem kogo słuchać?

Z góry dziękuję (i naprawdę liczę na podpowiedź)


pozdrawiam,

Wiosna idzie ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wszystko zależy od stanu systemu korzeniowego: jeśli jest zdrowy wystarczy że na dno nowej doniczki nasypiesz keramzytu na to ziemię potem wstawisz bryłę korzeniową i uzupełnisz po jej bokach ziemię, jeśli roślina była zalana postępowanie jest inne, podobnie jak była zasuszona czy cokolwiek działo się lub dzieje z systemem korzeniowym lub górą korony, wtedy do każdej rośliny podchodzi się indywidualnie i dobrze by było wtedy pokazać zdjęcie bryły korzeniowej. :wink:
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Niedawno na moim fikusie zauważyłem sól. Domyślam się ze to wynik podlewania twardą wodą ? - jednak staram się zawsze odstałą podlewać.
Co zrobić by ta sól znikła z ziemi?
Czy roślina toleruje taką ziemię?
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

Żadna roślina nie lubi twardej ziemi. Dam ci taki cytat.
''Na powierzchni niegroźny, ale inaczej to wygląda pod ziemią. " Podlewając stale wodą z kranu doprowadzamy w pewnym momencie do odkładania się nadmiernej ilości wapnia w glebie. Dłuższy taki stan doprowadza nieuchronnie do zmiany odczynu podłoża na bardziej zasadowy. Po przekroczeniu bariery pH 7 i w zwyż następuje powolne przechodzenie składników pokarmowych w związki nieprzyswajalne dla cytrusów. Jest to moment, w którym zaczynają się problemy z kondycją roślin. My nie podejrzewamy niczego- sądząc, że cytrus ma przecież zapewnione odpowiednie nawożenie i podlewanie. Nawet nie przewidujemy jakiego spustoszenia może narobić u cytrusów twarda woda z wapniem. W podłożu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Roślina nie przyswaja składników pokarmowych, więc zaczynają się odkładać. Jeżeli duży ich nadmiar nagromadzi się w podłożu, to rozpoczyna się zjawisko antagonizmu między mikroelementami. Polega ono na blokowaniu działania jednych jonów przez drugie, występujące w nadmiarze. Robi się w tym momencie środowisko toksyczne dla korzeni i następuje powolne zamieranie cytrusa."

Ze strony internetowej "NASZE CYTRUSY"
adamek_17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 maja 2009, o 17:37
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Staram się zawsze podlewać wodą odstałą, najwidoczniej musiałem przez pomyłkę nie tą butelką podlewać. Najlepszym rozwiązaniem będzie przesadzenie do nowej ziemi?, czytałem, że podlewanie miękką wodą ma podobno usunąć ten efekt złego podlewania rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”