Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Grego
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 paź 2008, o 19:48

Problem z sosna i jałowcem -prośba o pomoc.

Post »

Witam, od kilku długich tygodni zmagam się z chorobą moich jałowców próbowałem już różnych środków i nic nie pomaga.
Może robię coś źle. Proszę o radę. Głownie problemy mam z jałowcami które wyglądają koszmarnie.

Dodaję foto.

Inny problem mam z sosnami czarnymi, które kilka tygodni temu na pędach od wewnątrz zaczęły żółknąć. Nie wiem jak bardzo jest to dla nich groźne. Szukałem tu odpowiedzi na forum i zdania są różne.

Poniżej foto
Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc
Grego
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Witaj. Jeżeli chodzi o jałowca to chyba w tym momencie już niewiele go zostało i raczej już go nie uratujesz. Wygląda to na zamieranie iglastych, ewentualnie swoją robotę zrobił pędrak i zjadł korzonki (warto wykopać kilka dołków i sprawdzić czy nie buszuje ). Co do sosny, to jest chyba większe drzewko to może być naturalne zrzucanie igieł wewnętrznych (średnio co 3 lata) zwłaszcza jesienią. W przypadku objawów chorobowych to można je zaobserwować bezpośrednio na igle w postaci specyficznych przebarwień. W tym momencie już niewiele możesz zrobić ale wiosną wskazane byłoby opryskanie wszystkich iglastych: TOPSIN 500 SC 0,15%.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 481
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Sosna - jesienne opadanie igieł,
jałowiec- trudno powiedzieć, ale na przyszłość jak młode pędy iglaka zaczynają zamierać, to należy je jak najszybciej wyciąć i najlepiej spalić [w przypadku chorób, przy takim postępowaniu jest szanSa na to że dana choroba przestanie się rozprzestrzeniać- 'epidemię ' należy powstrzymywać w zarodku].
Roman
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Co może być przyczyną zamierania mojej sosny.Dodam,że posadziłam ją dwa lata temu i do tego lata rosła dobrze ale mniej więcej od końca sierpnia zaczęła usychać a końcówki młodych przyrostów zaczęły jakby więdnąć .Czy jest dla niej jeszcze ratunek?

Mam nadziedzieję ,ze takie wystarczy bo innym nie dysponuję

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Niestety to już agonia.
Podejrzewam grzybowe choroby odglebowe.
Rośliny nie da się uratować.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Tak mi przykro...już wyobrażałam sobie piękne drzewko przed domem.
No cóż trzeba znów odwiedzić ogrodniczy... tylko powiedz Pawle czy wystarczy wybrać ziemię wokół tej rosnącej(teraz umierającej) sosny aby posadzić nową-mam tylko to miejsce do zagospodarowania.A może jeszcze jakiś środek do odkażania gleby?
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W takiej sytuacji należy: wykopać i spalić roślinę, podłoże wybrać i zutilizować, dół odkazić (np.: Topsin, Rovral Flo), zasypać wieżym podłożem.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

... po posadzeniu podlać Aliette.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
sabrina0011
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 sie 2008, o 16:24
Lokalizacja: Braniewo

Sosna

Post »

8 miesięcy temu przesadziłam sosnę kilku letnią, dotychczas ładnie rosła, igiełki mocno się trzymały i nagle zamiera, usycha. Jak pomóc ginącemu drzewku? może ktoś mi pomoże.
:(
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

8 miesięcy temu czyli w sierpniu ? Zły czas do przesadzania drzew. Prawdopodobnie przemarzły korzenie w zimie.
Jeżeli usycha cała - to niestety nie do uratowania. Jeżeli tylko częściowo, niektóre tylko gałęzie to może się jeszcze "obudzi".
Nie wiemy jaka to sosna, jak wygląda, itp. Przydałoby się zdjęcie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
szajan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 2 wrz 2008, o 23:16
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Wykop sobie nową sosne, nawet kilka i posadz niedaleko siebie, zawsze możesz wyciąć te ktore sie nie przyjmą a zostaw najsilniejszą. Ja swoje sosny pozyskalem z siewek ktore wyrosły na łące sąsiada :P. Faktycznie sierpien to najgorszy czas na takie praktyki, chyba że ta sosna wczesniej rosła w doniczce i sie dobrze ukorzeniła wtedy możemy bardziej zagłębić sie w temacie.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Bardzo ekologiczne podejście :evil: - wykopie kilka, jedna urośnie, resztę zmarnuje, co mi tam. Przecież nie zapłaciłem, ale..... chyba też nie posiałem ;:161 :?:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

szajan pisze:Wykop sobie nową sosne, nawet kilka i posadz niedaleko siebie, zawsze możesz wyciąć te ktore się nie przyjmą a zostaw najsilniejszą. Ja swoje sosny pozyskalem z siewek ktore wyrosły na łące sąsiada :P. Faktycznie sierpien to najgorszy czas na takie praktyki, chyba że ta sosna wczesniej rosła w doniczce i się dobrze ukorzeniła wtedy możemy bardziej zagłębić się w temacie.
A to czemu ? Uczyli mnie, że iglaki przesadzamy VIII/IX. Coś się zmieniło? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”