Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

studi78,

ja potrzebowałem dużo więcej sadzonek; pozyskałem je samodzielnie z zagajnika znajomych gdzie rosło tysiące młodych grabów; wcześniej oczywiście zorientowałem się cenowo we wszystkich szkółkach leśnych z terenów nadleśnictw w woj. lubelskim, i ceny wahały się w granicach 0,25-0,35 zl za sztukę, czyli groszowa sprawa... Cena którą Tobie ktoś zaproponował to parodia, ale zapewne była to szkółka z krzewami ozdobnymi i drzewami, a ja pisałem o szkółkach leśnych Lasów Państwowych...

Wejdź na właściwą Twojemu miejscu zamieszkania stronę internetową Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Tam będą namiary na szkółki leśne znajdujące się w poszczególnych nadleśnictwach. Przykład: na stronie Lubelskiej RDLP, w zakładkach różnych nadleśnictw z terenu woj. lubelskiego można znaleźć cenniki na materiał szkółkarski jaki oferują poszczególne szkółki leśne.

Nie dzwoń po zwykłych szkółkach krzewów i drzew ozdobnych bo potrzebujesz sporą ilość i bardzo mocno przepłacisz; znajdź namiary na szkółki leśne i kupując np. 2-letnie sadzonki grabu w leśnej szkółce za 0,35 zl za szt., żywopłot nie będzie Cię nawet kosztował 100 zl, a to inwestycja na dziesiątki lat.
studi78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 sty 2011, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Teraz wiem gdzie szukać sadzonek :) fakt dzwoniłem po szkółkach drzew i krzewów ozdobnych z województwa (łódzkie). Dziękuję za pomoc zaraz wpisuję w googlach i szukam .
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7354
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Niestety z grabem jest nieciekawie w szkółkach. :(

Ja chciałam jesienią kupić tu w tarnowskim, ale niestety nigdzie nie mieli.
W końcu jakaś pani w szkółce mi powiedziała, że tu nie robią nasadzeń grabowych,
bo wystarcza go tyle ile się sam rozsieje. Sadzą buki.

Jeszcze jakieś dwa lata temu mieli go dużo w szkółkach w Janowie Lubelskim, ale teraz tez nie wiem czy mają.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
studi78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 sty 2011, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witam udało mi się zakupić sadzonki grabu poprzez internet
W poniedziałek przyjadą do mnie. Mają być zabezpieczone takim specjalnym hydrożelem oczywiście chodzi o korzenie. Moje pytanie dotyczy się właśnie tego żelu? Czy mam do gleby go wsadzić razem z sadzonką czy coś z tym zrobić? Słyszałem, że należy przed posadzeniem pomoczyć z 30 minut w misce i sadzić? Czy to prawda? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie?

Sadzonki będą gdzieś wysokości 30-50 cm? Po posadzeniu od razu przycinać? Jeśli tak to ile? Czy może poczekać do jesieni.
Dziękuję wszystkim za odpowiedź.
W poniedziałek dużo pracy :-) 280 sadzonek do wsadzenia.
KiniaSG
100p
100p
Posty: 171
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witam wszystkich

Mój grab w tym roku po jesiennym posadzeniu dwuletnich sadzonek przyjął się w całości :D
Każdy "krzaczek" ma mnóstwo pąków. Nie będę go jeszcze ruszać. Pierwszy raz przytnę go na wysokość 25 cm około czerwca.
Mam pytanie. Co oznacza, że grab lubi płakać?
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

To znaczy, że z miejsca cięcia płynie woda. Mam ok 30 mb grabowego żywopłotu wysoki na ok 2,5m, sadzonki pozyskane z leśnej polany. Rośnie bez problemu, nie zauważyłem płaczu.
KiniaSG
100p
100p
Posty: 171
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Czy taki "płacz" grabu jeśli się go za wcześnie przytnie ma wpływ na jego rozwój, tzn pączkowanie,kwitnienie, szybkość wzrostu?
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Teoretycznie ma, osłabia roślinę, ale grab to "twardziel"; chociaż jeśli masz wątpliwości, to wstrzymaj się do czerwca i wtedy przytniesz ze spokojnym sumieniem:)
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witam,
wsadziłam sadzonki grabu w jednym rzędzie na wiosnę ubiegłego roku, mają obecnie około 50 - 60 cm wysokości, są nierozkrzewione.
Już doczytałam, że należy je przyciąć w czerwcu, ale nie wiem, na jaką wysokość. Czy ktoś mógłby mi pomóc?
Bożena
KiniaSG
100p
100p
Posty: 171
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Na wysokość 25 cm. Na pewno się rozkrzewią.
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Dla poszukujących inspiracji żywopłotowych

tutaj znajdziecie ostatni odcinek programu poświęconego ogrodom z telewizji publicznej, na którym jest przykład założenia żywopłotowego z grabu, pięknego zresztą.
Są również pokazane inne niesztampowe propozycje na żywopłot (głównie liściaste), ale znalazł się i piękny fragment żywopłotu z choiny kanadyjskiej. Szkoda, że Panowie tak szybko przeszli między tymi żywopłotami.
danusia18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2011, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witam Wszystkich
mam zamiar jesienią zasadzić żywopłot z grabu na działce , która nie ma ogrodzenia .Czy nie będą go obgryzać sarny i zające , które czasem podchodzą pod mój dom :?:
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Niestety bedą obgryzać :(
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”