System grawitacyjnego nawadniania roślin

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

Mam dwa takie zestawy, jeden w foliaku a drugi w ogórkach w gruncie. Pierwszy jest zasilany z pojemnika 1000l stojącego 1.5 nad poziomem gruntu. Zestaw w tunelu działał prze około 2 miesiące bez dodatkowych otworów, przez 8 godzin spływało nie więcej niiż 300l na 24m kw.. Potam wydajność spadła, prawdopodobnie z powodu zatkania się szczelin kroplujących. Przy pomocy igły wykonałem dodatkowe otwory pod krzakami i teraz spływa 300l w godzinę. Jak coś się zatyka to igła i robię poprawki. W gruncie beczka stoi tylko na palecie, zasila 15m taśmy. Spływa w niecałą godzinę. To trochę manufaktura ale podlewa ciepłą wodą i nie wymywa ziemi jak w przypadku konewki lub węża i po prostu podlewa sie samo po otworzeniu zaworu.

Mimnimalne ciśnienie dla taśm kroplującyh wg netu to 0.5atn czyli baniak 5 m nad gruntem.
Master12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 lip 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

Piszesz, że w drugim przypadku beczka stoi na palecie i obsługuje 15m taśmy, więc jakbym swój pojemnik postawił na 2 m i rozciągnął taśmę po długości na 40m to jak by to funkcjonowało, jak myślisz?
Czy naprawdę nikt się nie bawi w takie eksperymentalne metody nawadniania?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

40 m taśmy to jakieś 10 - 15zł, możesz sprawdzić doświadczalnie. Przy tej długości może pojawić się spadek ciśnienia spowodowany przepływem wody i będziesz miał różne ciśnienie na poczatku i na końcu linii. A to będzie skutkowało słabszym nawadnianiem na końcu.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

Może nie całkiem na temat, ale ponieważ mam takie 1000litrowe pojemniki, może komuś przyda się sposób wykorzystywania przeze mnie.
Obrazek
Mam w tych pojemnikach zamontowane dodatkowo zawory do podłączenia węży, którymi mogę podlewać bezpośrednio lub wlewać wodę do konewki. Czasem podłączam do tego założonego na stałe wąż który podziurawiłam nagrzanym gwoździem, rozkładam go między byliny i są nawadniane. Oryginalny wypływ z zaworem jest przedłużony rurą dochodzącą do zakopanej w ziemi podziurawionej beczki. Dom mam na skarpie, więc woda z beczki, będącej jakby zbiornikiem dodatkowym, nawadnia glebę pod drzewami i krzewami. Na zimę spuszczam do niej całą wodę ze zbiornika.
Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

Mam mniej więcej ten sam ,,patent jak opisane wyżej. Kupiony wąż tanio na wyprzedaży i nawiercony wiertełkiem 08mm służy do podlewania roślin wzdłuż płotu. Natomiast przy truskawkach man nawiercone rurki pcv do inst elektr. W przyszłym roku myślę jednak wymienić je na nawiercony wąż . Po sezonie 50 m można kupić w miarę rozsądnej cenie .

Jeśli chodzi o korek do kastry 1000l L można go kupić na allegro za 5 zł. Przelotkę zrobić sobie samemu ze śrubunku i zaworu. Jeśli nie chcesz aby za szybko woda spływała to można w końcu ją przykręcić.
ObrazekObrazek
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4979
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

emilia, bodek a skąd bierzecie wodę do tych zbiorników? Mój mąż zrobił odwodnienia z rynien i teraz woda leci do betonowego już nieużywanego szamba,ale stamtąd trzeba ją pobierać za pomocą pompy. Marzy mi się jeszcze takie nawadnianie "grawitacyjne" do malin i truskawek,myślałam właśnie o takim nawadnianiu kropelkowym.Ten pomysł z plastikowym zbiornikiem jest super,tylko jak napełnić go darmową wodą?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3786
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

Ja właśnie taką napełniam. To woda z dachu i odwodnienia terenu. Woda w baniaku szybko zielenieje.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4979
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

ssedkris ale właśnie pytam jak napełnić? Bo grawitacyjnie to raczej do góry sama nie popłynie ;:306
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

seedkris pisze: To woda z dachu i odwodnienia terenu.
Przecież pisze wyraźnie :;230 A rurki sobie poprowadzisz jak chcesz.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litów - czy to możliwe?

Post »

Ja mam dwa pojemniki : z jednej połaci dachu z rynny rurą spustową do dziury wyciętej w pokrywce baniaka, z drugiej strony do drugiego baniaka.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litrów - czy to możliwe?

Post »

Zamierzam wykonać takie nawadnianie po borówki (10szt) i żurawinę z uzywanego węża 3/4 cala.
W związku z tym ma pytanie jak ułożyć lepiej wąż pomiędzy krzakami - w kształcie S ,czy też prosto oraz jak wielkie robić otwory na początku węża i na końcu? Jak gęsto?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litrów - czy to możliwe?

Post »

Ja mam z węża 1/2 cala i otworki co 25-30cm wywiercone wiertłem 0.8mm. W Twoim wężu można nawet 0.6mm.
Podlewanie nie jest kropelkowe tylko cieniutką stróżką w zależności jak ustawisz kurek z wodą.Jak pod ciśnieniem to będzie ,,prysznic". Na końcu węża woda bardziej spływa ale to też może i dlatego ,że u mnie jest na spadzie. Dziurki mam porobione przy roślinach które tą wodę potrzebują.
Jeśli chodzi o krzewy owocowe to nie wiem jak najlepiej rozłożyć bo może to i zależeć od terenu.
Może ktoś inny ma takie doświadczenie.
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nawadnianie z pojemnika 1000 litrów - czy to możliwe?

Post »

Krzaki są w lekkim spadzie ,a nawadnianie ma być grawitacyjne z beczki.W międzyczasie przełożyłem wąż przez środek krzaków i chyba jest to optymalne. W beczce jest zwykła pompa,która "ruszy nawadnianie" i zostanie wyłączona.W beczce nie ma zaworu ,tylko wąż wychodzi górą. Działa to bezproblemowo podczas próby z otwartym końcowym wylocie ,bez otworów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”