Chwasty w sadzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Moim zdaniem jeśli drzewa są zdrowe to nie. Przecież boczniak żyje normalnie w przyrodzie. W powietrzu są również jego zarodniki. Z drugiej strony obcięty i zbutwiały konar. Może być miejscem gdzie grzyb zaatakuje.No a wtedy... żeby chociaż grzyby były.
Ps. Ja mam pod starą jabłonką baloty wkopane w ziemię. Jak jabłonka padnie dam znać :lol:
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

marmul pisze:Czy zarodniki boczniaka są w stanie zaatakować zdrowe drzewo?

A co to jest "zdrowe drzewo"? :roll:
Fizjologia drzew jest zupełnie inna niż nasza, ale rozpisywał podręcznika nie będę. Drzewa całe zycie toczą walkę z grzybami, którymi są zasiedlone, bo w każdym drzewie część drewna jest martwa i może być siedliskiem dla rozmaitych grzybów; w istocie zawsze jest zainfekowana wszystkim co się trafi.
Opieńka jest groźniejsza niż boczniak, ale boczniaki na "zdrowych" - to jest żywych - drzewach też występują. A prawdopodobieństwo że grzyb zainfekuje drzewo zależy oczywiście także od stopnia narażenia - czyli np. ilości zarodników w okolicy...
:wit
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Nie wiem skąd teoria o żarłoczności i agresji boczniaka. U mnie w miejscu gdzie rosła śliwa rośnie kilka krzewów winorośli, a obok, gdzie pod ziemią boczniak rozprawił się z korzeniami śliwy, rosną pięknie róże posadzone celowo obok winorośli, by były wskaźnikiem ataku mączniaka.
Kilka metrów dalej, w miejscu, gdzie boczniak rozłożył na czynniki pierwsze pozostałości po jesionie rosną agrest i porzeczki, a obok jabłoń Gold milenium i Harnaś.
W innym miejscu, gdzie grzybnia boczniaka przerasta karpę orzecha włoskiego, z jednej strony szpaler borówki amerykańskiej, a z drugiej młode grusze.
Nie zauważyłem jakichkolwiek negatywnych skutków takich nasadzeń. Mam za to spory kłopot z boczniakiem, który miał się rozprawić z orzechem, grzybnia bardzo szybko została załatwiona przez to, co zostało z orzecha. Musiałem ponownie wiercić otwory i po raz drugi zaszczepiłem grzybnią boczniaka. Teraz efekt już widać i mam nadzieję, że na jesieni pochwalę się zdjęciami boczniaków.
Moje wieloletnie doświadczenia z grzybnią boczniaka wskazują na to, że grzybnia ta jest bardzo delikatna. Zdarza się, że wykorzystany balot rzucony od niechcenia gdziekolwiek szybciej opanuje pleśń niż boczniak.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Rolnikt ;:180 bo myślałem że mnie tu żywcem zjedzą ;:63
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Ależ bez przesady, też kiedyś uprawiałem w ogrodzie grzybki (nawet smaczniejsze niż boczniak :) ) nieopodal drzewek - bo nie miałem miejsca z dala od nich :( . Teraz mam i planuję grzybki tak o 100 m od sadu.
Ale w celach jadalnych to rozumiem, natomiast wprowadzać grzyby po to żeby zabić pień to wydaje mi się bez sensu. Nawet w celach jadalnych lepiej pień odciąć, karpę zatruć; zaś zaszczepić odcięty pień i postawić osobno. Lepiej nawet nie w ziemi bo konkurencja innych grzybów duża.

Nie mówię że boczniak w ogrodzie spowoduje iż wszystko nagle huba porośnie. Niemniej drzewa będą musiały zwalczać infekcje, a to wymaga energii. Kwestia higieny.
Sady towarowe pryska się przeciw grzybom nie po to by uchronić drzewka od niechybnej śmierci (no, czasem...) ale żeby lepiej rosły i owocowały.

Wat - lepiej zbieraj grzybki póki świeże :D
A swoja drogą, pod drzewka można wprowadzić różne grzyby nawet pożyteczne; dobrze radzą sobie np. kanie, a najciekawsza jest Purchawica olbrzymia (Langermania gigantea) - polecam, ta to dopiero jajo :;230
:wit
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Boczniak doskonale się sprawdza przy likwidacji karp. Po góra trzech latach wszystko zamienione zostaje w próchnicę, a ta użyźnia glebę. Zero problemów z odrostami od korzeni.
Zarażając grzybnią boczniaka karpy nie mam na myśli wyłącznie wysokich plonów, bo te osiągam z grzybni na balotach ze słomy. Grzybki na karpach traktuje jako premię, bo głównym celem jest likwidacja niepotrzebnych pozostałości po wyciętych drzewach, łącznie z korzeniami. Po tym, jak grzybnia wszystko rozłoży, można śmiało wkraczać ze szpadlem. Ziemia miękka, żyzna i bogata w próchnicę. Grzybnia boczniaka po wykorzystaniu podłoża drewnianego sama obumiera z braku pokarmu.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Owszem, ale każde inne grzyby też rozłożą, włącznie z tymi które są już w glebie. Byle zabić karpę. Można glifosatem, można świeżym obornikiem przyłożyć, można zaczyn do kompostu... Sposobów jest sporo, co tam kto ma pod ręką.
Ostatnio załatwiłem pień od wiśni, dający odrosty gęstym łanem na naście metrów wokoło. Psim gówienkiem dostał, bo było akurat obok ;)
Przez zimę wszystko zamarło.
:wit
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Do dyskusji włączyłem się, bo mowa była o zagrożeniu boczniakiem. Boczniaka znam i uprawiam ponad 20 lat i jeżeli mam do załatwienia problem po wycięciu drzewa, załatwiam go z pomocą boczniaka, a nie herbicydów. Nie liczę również na "inne grzyby, które już są w glebie" bo jest ich tam jak na lekarstwo i zanim dobiorą się do karpy, wokół wyrośnie las odrostów. Aplikując w odpowiedniej ilości grzybnię boczniaka mam pewność, że efektem będzie rozkład drewna i smaczne grzybki.
Przykład tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 4#p2388274
Łączę przyjemne z pożytecznym, bez chemii. Większe zbiory mam choćby z takiej zabawy: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 8#p1832138 więc nie dbam o ilość, zależy mi na dokładnym rozłożeniu drewna po ścince drzewa. Nigdy nie zauważyłem negatywnych skutków usuwania karp przy pomocy boczniaków.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Kurcze te pnie będę musiał chyba jeszcze raz szczepić. Ścięte w lutym a w lipcu jeszcze drzewa się obudziły :(.I chyba grzybnie zabiją. :?
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Spokojnie. Lato nie jest dobrym okresem dla grzybni. Proponuję poczekać do jesieni. Jeżeli nie będzie widocznych śladów rozwoju grzybni, wtedy można powtórzyć zabieg.
Ja miałem problem z orzechem włoskim, a ten znany jest z tego, że potrafi załatwić nie tylko delikatną grzybnię boczniaka.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1018
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: chwasty zamiast owoców

Post »

Ja miałem coś podobnego do zrobienia w tym roku. Chwasty miały po półtora metra wysokości, lebioda miała łodygę grubości dwóch palców, bo ziemia bardzo żyzna i do tego dobrze nawieziona nawozem mineralnym. Bylo tego jakieś 800m2. Do koszenia chwastów musiałem używać specjalnego noża do wycinania drzewek :) Używałem kosy spalinowej Stihl FS250, cudo naprawdę! Później wszystko zostało równo zmielone glebogryzarka Viking o mocy 3KM. Wszystko trwało może ze 3 dni. Bylem w szoku co maszyny mogą zdziałać, ogród wygląda nie do poznania. Jak będę miał czas to wkleję zdjęcia dla porównania.

Pozdrawiam serdecznie
marko_1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 sie 2012, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chwasty+Drzewka jabłka

Post »

Witam mam pytanie może ktos polecić jakis dobry preparat,sposób na chwasty nie drogi oraz coś do opryskania drzewek jabłka z góry dziekuje
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4243
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Chwasty+Drzewka jabłka

Post »

Na chwasty trzeba ze dwa-trzy środki + kosiarka;
na choroby tak również ze trzy + mocznik;
na robaki od jednego do pięciu....
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”