Lilie - choroby i szkodniki

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Witam!
Dopiero znalazłam ten temat, to przyjdę tutaj z pytaniem. Umieściłam zdjęcie zdychającej lilii i zapytanie tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 4#p4034304
Odpowiedzi udzielił (ła?) mi Mirzam, bardzo dziękuję. Dopiero dizisiaj byłam na działce, pociągnełam lilię, wyszarpałam z ziemi, cebulka chyba ok, wetknęłam ją z powrotem. I co dalej? Wyrwać, spalic?
Awatar użytkownika
diesymphonie
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 maja 2013, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolskie/Kalwaria

Re: Lilie - choroby

Post »

diesymphonie pisze:Witajcie!
mam zmartwienie :(
Wszystko zaczęło się, kiedy kupiłam pod koniec maja kilka lilii. Wsadziliśmy je od razu i szybko ruszyły do góry. Część już miała rozwiniętą rozetę liści, a część tylko kiełki. Niby nie powinno się, ale promocje kuszą. Nie wiem za dużo o tych liliach, oprócz tego, że pochodzą z bazarku i pewnie odmiany się nie zgadzają :) Wszystkie pięknie rosły, ale po długim okresie deszczów czubek jednej ugiął się. Przestała rosnąć i była taka garbata. Nie martwiłam się tym za bardzo, pomyślałam, że przygiął ją deszcz. I tak lilia wyglądała przez ponad 2 tygodnie, była zielona, liście jędrne, trochę urosła. Ale w tej chwili (zauważyłam to 2dni temu) zrobiła się widocznie chora. Oglądam te lilie regularnie, więc ten postęp musiał być gwałtowny, skoro wcześniej nie widziałam problemów....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A oto inna, która chyba zaczyna się "uginać"...

Obrazek

Lilię podciągałam, ma bardzo grubą łodygę (ma to być OT) i mocno trzyma się ziemi. Chyba jednak pójdzie na stos :roll:

PS. Dziękuję moderatorce Iwona1968 za edycję zdjęć i przepraszam za kłopot ;:196
Pozdrawiam
~Justyna
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Lilie - choroby

Post »

Witam wszystkich. Jestem załamana stanem swoich lilii. Kilka dni temu były piękniutkie, ale coś je zaatakowało, dosłownie w przeciągu trzech dni zostały doprowadzone do katastrofalnego stanu. Nie wiem czy przyczynił się do tego robal, bo dostrzegłam na nich poskrzypkę liliową, czy to efekt jakiegoś wirusa. Nie wiem co robić, czym to opryskać? i czy w ogóle linie da się uratować? W tamtym roku pięknie kwitły, to ich drugi sezon, są to Lilie Świętego Józefa. Dodam jeszcze, że lilie rosną z tulipanami, przeczytana informacja w tym temacie, że jest to nieodpowiednie towarzystwo załamała mnie. Proszę doradźcie jak uratować lilie, bo bardzo nie chciałabym ich likwidować.

Obrazek
Róże pachną zawodowo :-)
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - choroby

Post »

Kajra to porażenie liści lilii wygląda na szarą plamistość - oberwij liście, spal, a rośliny popryskaj środkiem grzybobójczym np. Bravo.
Powodzenia :wit
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - choroby

Post »

Szara pleśń.Rovral i inne grzybobójcze,na zmianę.
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Lilie - choroby

Post »

amarylis384, mirzan bardzo dziękuję za podpowiedź i radę. Bogiem a prawdą liczyłam na to, że nie jest szara pleśń, ale nic to, uzbrajam się w broń i walczę, mam nadzieję, że się uda. Jeszcze raz bardzo dziękuję :)
Róże pachną zawodowo :-)
Awatar użytkownika
julcia03
100p
100p
Posty: 117
Od: 17 mar 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lilie - choroby

Post »

Coś zaatakowało moje lilie jakieś larwy i pełno czarnych jakby odchodów nie wiem co to jest .Liście zżerają.Pryskałam dzisiaj Decisem.Zobaczymy jaki będzie efekt.Mieliście coś takiego,to larwy poskrzypki czy coś innego?
Mój ogród,moja duma.
Ogród Julii http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 49&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
hania5
200p
200p
Posty: 230
Od: 18 paź 2009, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie - choroby

Post »

To larwy poskrzypki,u mnie też są.
Pozdrawiam Hania
Mój ogródek
Awatar użytkownika
hania5
200p
200p
Posty: 230
Od: 18 paź 2009, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilie - choroby

Post »

Na niektórych liliach pąki nie są proste ,tylko jakoś powykręcane,co to może być
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Hania
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie - choroby

Post »

Obrazek Obrazek
Czy ktoś wie co dolega tej lilii? Liście wokół pączków jak się chwyci to z lekkością odpadają.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Lilie - choroby

Post »

A moja staśmiona lilia , nie pamiętam jaka była w tamtym roku , ale to są lilie , które należy wykopywać na zimę a ja tego nie robię .

Obrazek

Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
lilija
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 6 sty 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lilie - choroby

Post »

Witam. Co to za choroba lilii?
Obrazek

Obrazek
pozdrawiam,Ania
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilie - choroby

Post »

U mnie też niektóre lilie są tak zaatakowane. A nawet mam jedną której opadły wszystkie liście.Wiosna była zimna i deszczowa , i takie tego efekty. Pryskałam Rovralem, Topsinem, trochę się zatrzymało. Mam nadzieję że przyszły rok bedzie lepszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”