Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

pietrak pisze:
pogotowie ogrodnicze pisze: Dla mnie Darku te preparaty znacznie się różnią miedzy sobą chociażby EC i SC
temat literek wyjaśniałem
http://www.pogotowieogrodnicze.pl/forum ... c.php?t=19
Oczywiście, jeden jest roztworem a drugi emulsją.

Poza tym różnią się zawartością substancji czynnej 60 i 95%. Dlatego Promanal powinien być stosowany w o połowę większym stężeniu.
Paroil stosuje 2% i taki jest w zaleceniach
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Pęknięcia,uszkodzenia pnia.

Post »

Mam problem z 20-letnim Chamaecyparisem lawsoniana Wisseli. Ma on ok.3.5 m.wysokości. Od ubiegłego lata pojawiło się pęknięcie pionowe konara i wyciek żywicy do końca wegetacji.Czy wystarczy Funaben i mocne usztywnienie pnia?
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

W ubiegłym roku po duższym okresie suszy spadł obfity deszcz.Po ok. tygodniu kilka osób zauważyło pionowe pęknięcia na pniach cyprysików i żywotników.Niektóre były bardzo głębokie nawet "na wylot". Do zabezpieczenia ran proponowałem DENDROMAL .
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Powracająca choroba Cyprysików... Pomocy

Post »

Poniżej na zdjęciach Cyprysików widać na tegorocznych już pędach liczne brązowe plamy i odbarwienia na igiełkach czego efektem w późniejszym czasie jest całkowite zbrązowienie (uschnięcie) całego pędu.
Po zimie na drzewku pozostają jako zielone części jedynie najmłodsze przyrosty natomiast reszta suchutka (dobrze się pali... :wink: ) na wisnę usunąłem wszystkie uschnięte części drzewka i tutaj moja wielka prośba - czym to pryskać?

Dziękuję

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Drogi Erazmie, widziałem ten temat i przez kilka dni obserwowałem moje cyprysiki i z całą pewnością mogę dziś powiedzieć że mszyc na nich nie zauważyłem ani mrówek chodzących po drzewkach stąd moje podejrzenie o chorobę a nie szkodnika. Podkreślam że mszyc na drzewkach nie ma, co więcej od wiosny opryskiwałem je Mospilanem a objawy niestety powtarzają się z ubiegłego roku.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeżeli nie masz psa (lub sąsiad), które mogłyby "załatwić" cyprysika, to może być niedobór magnezu lub grzyb. Magnez uzupełnia się rozsypując siarczan magnezu w obrębie korony lub podaje się dolistnie w stężeniu 0,4 % 2-3 krotnie co 10-14 dni. Na grzyba Topsin M 70 WP 0,1%, 3 zabiegi co 14 dni.Zabiegi powinny być rozpoczete od połowy maja, ale co szkodzi spróbować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Od wiosny opryskuję je nawozem przeciw brązowieniu igieł w którego składzie jest magnez a tegoroczne przyrosty jak na zdjęciu... :cry: Na razie deszczyk, jak ustąpi rozpocznę pewnie akcję "grzyb" stosując Aliette... czy to dobre rozwiązanie?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mam zaufanie do Topsinu, bo używałam go z dobrym skutkiem, co nie znaczy, że inne środki są gorsze. Może przyda się lektura strony:

http://www.target.com.pl/

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Hehe, dziękuję bardzo za radę. Ja też stosuję Topsin ale kiedy mi sie ostatnio skończył sprzedawca w sklepie ogrodniczym strasznie się upierał na Aliette dlatego dla świętego spokoju go kupiłem :lol: korci mnie jeszcze Bravo ale posiadam za małą wiedzę w tym temacie abym mógł coś o którymś powiedzieć :wink:
Z pewnością następnym razem kupię Topsin.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Na ulotce "Bravo" jest napisane, ze to preparat przeznaczony do zapobiegania chorobom.
Być moze więc nie jest zbyt skuteczny, kiedy choroba się już rozwinęła. Szukałabym innych srodków.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja swoje cyprysiki opryskuję co jakiś czas na zmianę Mospilanem i Folpanem. Nie mam już takich objawow jak opisywałem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=cyprysik
Młode zaszczepki mam zdrowe.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Wygląda na to że najlepszym wyjściem z sytuacji jest po prostu... polubić opryskiwacz :lol:
Dziękuję wszystkim za pomoc, zrobię tak jak radzi Erazm ale w dalszym ciągu jestem ciekaw kto faktycznie jest odpowiedzialny za te obsychające gałązki :?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Botrytis cinerea
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”