Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 627
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

anulab pisze:Ta Lemon Drop to do uprawy parapetowej ? Ona wysoka rośnie .
Nie mam żadnej fotki, poza tymi z samymi owocami, ale moje krzaczki były całkiem nieduże (niewiele większe od ozdobnych papryk 'balkonowych'), za to obwieszone owocami. Uważam, że są w sam raz do uprawy doniczkowej. ;:173
anulab pisze: Taka np. Bishops Crown duży krzak a widziałam ją w uprawie
donicowej .
U mnie, jako jedna z nielicznych przetrwała zimę, zostało jej ledwo kilka listków, ale wciąż żyje i mam nadzieję, że przesadzenie zachęci ją do wypuszczenia nowych liści. :wink:
Tu już w domu (jesienią):
Obrazek


Obrazek

Jowita37 pisze:/.../Zgadzam się w pełni z Błażejem, na jalapeno za wcześnie, to są rzeczywiście duże krzaki, więc albo większa doniczka albo zwiększone nawożenie. Miałam w poprzednich latach satysfakcjonujące zbiory jalapeno w doniczkach 10l stojących na tarasie - sporo marynat zrobiłam z kilku krzaków. Na parapet średnio widzę tą odmianę.
Mirek19 tak na parapet zobacz sobie jeszcze Joe's Long Cayenne, chociaż to nie miniaturka, w ubiegłym roku to było moje miłe zaskoczenie, miałam w donicy na dworze też o pojemności 10l, ale krzaczek niewielki, max 50 cm obwieszony długimi owocami jak głupi, aż ryły końcówkami w ziemi. Ostrzejsze niż jalapeno, ale skoro wysiewasz Naga Morich i Piri-piri, nie będą za ostre, a krzaczek zdecydowanie mniejszy niż jalapeno, taki bardziej kompaktowy.
Moje jalapeno były nieduże. Ta w większej doniczce była większa, w mniejszej-mniejsza. Mam wrażenie, że papryki w donicach dostosowują swoją wielkość do ilości podłoża, jakie mają do dyspozycji. Duże, mięsiste, słodkie papryki już takie elastyczne nie są- łatwo chorują i wykazują niedobory. Jedynie marconi purple całkiem dobrze się udała, a do tego była bardzo ładna.
Tu jalapeno wiosną:

Obrazek


a tu tuż przed i po zabraniu do domu, obok habanero- też mała (w niedużej doniczce).
Obrazek

Obrazek

Habanero:
Obrazek


Zgadzam się, że Joe's Long świetnie nadaje się do uprawy w donicy. Już ją pokazywałam, ale co tam- pokażę raz jeszcze:
Obrazek


Pod koniec zżółkły jej liście, pewnie z niedoboru jakiegoś składnika, ale dopóki owoce nie zrobiły się całkowicie czerwone, wyglądała całkiem zdrowo i ładnie:
Obrazek
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13707
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Uprawiał ktoś paprykę odmiany Urfa? Przyszły do mnie niedawno i odrazu wysiałem. :)

Obrazek
godal07
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2010, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Witam wszystkich chilliheadów i nie tylko :D
Postanowiłem w tym roku zająć się uprawą chilli. Jedyne doświadczenie jakie posiadam w tym temacie to kilka krzaczków cayenne uprawianych kilka lat temu. Jeden z nich nawet udało mi się przezimować na następny rok. Jedyne zdjęcie, jakie udało mi się znaleźć to właśnie po przezimowaniu, pod koniec jego drugiego sezonu:

Obrazek

W tym roku postanowiłem spróbować jeszcze raz, tym razem z większą liczbą odmian. Planuję uprawę parapetową oraz balkonową, nie posiadam growboxa ani nie będę miał możliwości doświetlania ich światłem sztucznym - jedynie słoneczko :( Niestety bardzo długo czekałem na nasionka i dopiero wczoraj one do mnie dotarły ;:174 Tak więc trafiły one już do ziemi, ale czy nie jest za późno? Jak myślicie, będzie coś jeszcze z tego? :roll:

Oto nasionka, jakie posiałem:

1. Piri Piri
2. Jalape?o Grande
3. Thunder Mountain Longhorn
4. Lemon Drop
5. Aji White Fantasy
6. Cayenne
7. Habanero Red
8. Trinidad Congo
9. Bhut Jolokia Peach

Może macie jakieś istotne wskazówki odnośnie którejś z nich?
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Papryczka z pizzy.

Post »

Cześć i witam. 3 tygodnie temu w pewnej pizzerii zamówiłem pizze z łososiem na której były niepozorne czerwone plasterki papryczki z nasionkami.
Obrazek

Pizza pyszna a papryczka piekielnie ostra ;:55 więc postanowiłem zasiać 3 nasionka z których wykiełkowało jedno.
Obrazek
C.D.N
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka z pizzy.

Post »

Długo czekałeś na skiełkowanie ?
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka z pizzy.

Post »

Około 2 tygodnie.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kiełkowałeś wcześniej, czy od razu do ziemi ?
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Bezpośrednio.
neferx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 sty 2019, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Cześć, to jeszcze raz ja. Kupiłem nawóz do papryk, ale nie za bardzo wiem w jakich ilościach go dawkowac, bo wydaje mi się, że podane w instrukcji dane dotyczą upraw niedoniczkowych. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć ile mniej więcej gramów należy dawkowac w przypadku moich roślin? Poniżej zamieszczam zdjęcie papryk (doniczki 250ml)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 425
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Hejka :roll:

A tu moje papryczki. Wysadzone dokładnie miesiąc temu.

- Habanero Red
- Habanero Chocolate
- Habanero Giant White
- Habanero Big Sun
- Habanero El Remo
- Carolina Reaper
- Lemon Drop
- Jalapeno

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

neferx,
Przy produkcji rozsady zdecydowanie polecam fertygację np.nawozem o NPK 4-5-8

BTW,
zmniejszaj zdjęcia ;:124
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
majmaj
200p
200p
Posty: 425
Od: 20 kwie 2017, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

To ta odp. i mi się przyda :) Też muszę zacząć dokarmiać.

Akurat mam Florovit nawóz do pomidorów i papryki NPK: 4-5-8 "co 14 dni w dawce 3 ml/l wody" Jeśli chcę stosować fertygację to jakie dawki?

:roll:
Badanie gleby 2019:

pH?7,64 ** g NaCl/l?0,15 ** N-NO3?23 ** P?319 ** K?226 ** Ca?2029 ** Mg?225 ** Cl?< 10 ** N-NH4?20,1
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dokładnie tak jak napisałeś ;:333
W zależności od kondycji rośliny i stanu podłoża co 5-7 dni, póżniej zwiększyć częstotliwość podlewania
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”