Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Pytasz o swój kompostownik na zdjęciu numer 3? Myślę, że jednak lepiej by było gdyby miał więcej dziurek na wymianę powietrza i wody. Ja mam standardowy 2 komorowy kompostownik podobny do tego na tym zdjęciu. W przyszłości zamierzam dobudować 3 komorę by móc przerzucić materiał w całości minimum 2 razy w roku:
Obrazek

Dodam tylko, że jedną z najważniejszych dla mniej funkcji w kompostowniku jest wyjmowana przednia ściana jak na zdjęciu. Mam tak właśnie zrobione u siebie.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ten z trzeciego zdjęcia, to rozwiązanie tymczasowe - miałem big-bagi i skoszoną trawę. Więc na szybko skojarzyłem jedno z drugim. Nie dziej się w nich dobrze, bo latem świeża trawa się kisiła.
W moim pytaniu chodzi bardziej o kolejną - docelową - generację kompostownika, z którego na razie jest tylko spód. Bo spód to podstawa ;-) Czytałem, że powinno wrzucać się gałęzie na spód, aby umożliwić wymianę gazową, odprowadzenie wody. A dodatkowo, jak się hoduje dżdżownice w kompostowniku, to należy zabezpieczyć się przed kretami. No i jako wypadkowa wyszły mi te skrzynki po piwie. Jak przykryje je geowłókniną, a potem jeszcze ramą spodnią, na której jest siatka (zabezpieczy geowłókninę w momencie wyjmowania kompostu od spodu), to powinien być solidny spód. Planuję dwie komory więc będę mógł w ograniczonym zakresie mieszać zawartość. Gdy zapełnię pierwszą, to potem zapełniając drugą komorę, mogę czasami dorzucić gotowego kompostu ze spodu pierwszej komory. Ma to sens? Czy takie warstwowoanie ze starym kompostem jest zbędnym wysiłkiem?
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czy próbował może ktoś wykorzystać ciepło z kompostu do ogrzewania sadzonek w namiocie foliowym. Na stronie http://www.plowbreakfarm.com/news/category/manure
podają, że używają obornika końskiego. W zeszłym roku podjąłem próby, ale miałem tylko kurzak i pod wpływem wydzielającego się amoniaku siewki mi padły. W tym roku spróbuję z końskim. Jest też w sieci dużo filmów pokazujących takie rozwiązania. Podają, że obornik musi być świeży.
JS
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Zdarzają mi się krety w ogrodzie, ale nie widzę żadnych w okolicach kompostowników, więc nigdy nie dawałem gałęzi pod kompostowniki i co roku mam bardzo dużo gotowego kompostu (po przesianiu rzecz jasna). Wydaję mi się, że bardzo ważne są proporcje węgla i azotu, szczególnie gdy jest duża przewaga azotu w materiale do kompostowania, bo za dużo azotu może sprzyjać gniciu i nieprzyjemnym zapachom. Ja mam bardzo dużo trawnika, ale niestety trawa jest trudnym materiałem do kompostowania, więc raczej staram się dodawać jej do kompostu w minimalnych ilościach. Natomiast ścinki trawy nadają się idealnie do ściółkowania warzywniaka, rabat, drzew, ścieżek i wszystkiego czego nie warto kosić/plewić. Warto jeszcze wspomnieć, że mam mało chwastów w trawniku, więc nie boję się o rozsiewania chwastów przez ściółkowanie. W najgorszym wypadku wyrośnie troszkę siewek trawy, których można się z łatwością pozbyć.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12961
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Pamiętam mój pierwszy kompostownik - strasznie się bałam gryzoni - ale o dziwo nic nie było.
Mam nornice, krety ale w otoczeniu kompostownika jakoś nie widzę dziur, kopców.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

W tym roku cześć humusu wykorzystywałem jako ziemia w doniczkach przy uprawie roślin . Z moich obserwacji wynika, że mocno się przesusza nawet po dodaniu perlitu. Łatwo się obsypywała po wyjęciu rośliny z doniczki.
U mnie humus wyłącznie do podsypywania roślin i jako nawóz organiczny do ziemi .
Ktoś z forumowiczów stosował humus do doniczek ?
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Myślę, że powinno się go mieszać z torfem i zwykłą ziemią ogrodową plus perlit.
JS
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

hafciarz pisze:W tym roku cześć humusu wykorzystywałem jako ziemia w doniczkach przy uprawie roślin . Z moich obserwacji wynika, że mocno się przesusza nawet po dodaniu perlitu. Łatwo się obsypywała po wyjęciu rośliny z doniczki.
Ja co roku "produkuję" metr sześcienny humusu.
Daję go do skrzynek i donic a malutka resztka co zostanie to wyrzucam na rabatkę.
Prawdą jest też, że robi się z niego piaseczek, który bardzo szybko przesycha w skrzynkach.
Biegam z konewką i podlewam roślinki trzy razy dziennie,
ponieważ skrzynki są wyeksponowane od strony południowej i zachodniej.
Też myślę, co z tym fantem zrobić :D i tak mi zeszło przeszło 15 lat. :;230 ;:223
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jarek_St pisze:Czy próbował może ktoś wykorzystać ciepło z kompostu do ogrzewania sadzonek w namiocie foliowym.
Obornika końskiego się tradycyjnie używało w inspektach, pamiętam takie z dzieciństwa. Po angielsku to hotbed.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Spryzmowałem około 2,5m3 świeżego obornika końskiego, ale strasznie paruje. Myślę, to amoniak. Czy dodanie materiału zawierającego dużo węgla (myślę o trocinach) zapobiegłoby temu? Na wiosnę chcę zrobić w szklarni tak jak w podanym linku, ale boję się o spalenie siewek.
JS



Dziś przemieszałem ten obornik z trocinami mniej więcej w stosunku 1:3. Zobaczę, czy przestanie wydzielać się amoniak. Przed mieszaniem sprawdziłem temperaturę w stosie - 76°C.
JS
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nieźle...i jak tam żyją robale? :shock:
Jarek_St
50p
50p
Posty: 51
Od: 11 wrz 2007, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Prz takiej temperaturze żywej duszy nie uświadczysz.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jarek_St pisze: Przed mieszaniem sprawdziłem temperaturę w stosie - 76°C.
JS
To nic dziwnego, że paruje na zimnie. Jesteś pewien, że to amoniak?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”