Judaszowiec (Cercis),odmiany,wymagania,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

:wit A to mój judaszowiec kanadyjski. Ma ponad 2 m. wys. Zdjęcia całego kwitnącego drzewka nie mam, zrobię w nast. sezonie.

Obrazek


Zdjęcie zostało usunięte z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

mateo pisze:Ściółkowałem ziemię skoszoną trawą. Jedyną wadą tej ściółki jest to, że ślimaki się w niej kryją.
Okazały jest ten Twój judaszowiec :) masz go z nasiona czy z sadzonki? Od jak dawna rośnie?
Przed zimą usuń całkowicie ściółkę z trawy i obsyp wkoło judaszowca drobną korą (promień około 40 cm. grubość warstwy 10 cm.).
To ten sam krzew co na 3 stronie wątku.Teraz co najmniej o metr wyższy.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
gienass
100p
100p
Posty: 113
Od: 12 cze 2010, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie(okolice Dębna/Szczecin) strefa 7a

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Witam

Czy swoje judaszowce sadzicie rzeczywiście w osłoniętych miejscach czy różnie z ty bywa?? Jak małe były wasze sadzonki w momencie sadzenia??
Pozdrawiam
Eugeniusz
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Ja mam posadzonego przy betonowym płocie, południowa strona.
Awatar użytkownika
manuel
100p
100p
Posty: 164
Od: 4 maja 2010, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Judaszowce południowe miałem dwa, co roku przymarzały do pnia i nie kwitły - wyrzuciłem.

Judaszowiec chiński odm. "Avondale" rósł cztery lata okrywany na zimę, chyba najpiękniejszy judaszowiec, ogromne, ciemno różowe kwiaty i obfite kwitnienie - cudo.Tej zimy nie przykryłem i wymarzł do podkładki.

Judaszowiec kanadyjski odm. "Forest Pansy", rośnie u mnie dziesięć lat, nigdy nie przykrywany, nie przymarzają nawet cieniuśkie gałązki.Ma ok. 3,5 metra, pień przy ziemi ma średnicę puszki po piwie. Kwitnie co roku obficie ale kwiaty małe, jasno różowe. Ten gatunek chyba najbardziej warto sadzić w ogrodach.

Avondale jeszcze sobie kiedyś kupię, jak będzie gdzieś w rozsądnej cenie, jest naprawdę piękny.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Ciekawa odmiana judaszowca Cercis canadensis 'Alba?, w sprzedaży nie spotkałam.
hurr
50p
50p
Posty: 72
Od: 26 maja 2009, o 23:22

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Witam serdecznie:)
Judaszowiec zachwycił mnie, bardzo chciałabym mieć go w swoim ogrodzie! Zastanawia mnie jednak czy mogę kupić go teraz i posadzić w dużej donicy na klatce schodowej, czy tak przeczeka do wiosny? Albo na balkonie? Czy w ogóle można uprawiać go w donicach? Czy nadaje się na bonsai?
I ostatnie pytanie, jak formować krzew by był drzewem, nie krzakiem?
Adriel
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 lip 2010, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin / Węgorzyno

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Z przetrzymaniem na klatce schodowej nie będzie problemu, na balkonie radziłbym trochę zabezpieczyć (szczególnie donice, bo jak przemarzną korzenie to koniec) W Polsce jego krzaczastą formę motywują głównie przymrozki, które zmuszają do corocznego cięcia. Naturalnie początkowo jest bardzo przysadzisty (podobnie jak magnolie) dopiero z wiekiem gałęzie wyginają się do góry. Nigdy nie widziałem go uprawianego w donicy, ale musiała by być sporych rozmiarów żeby wyprowadzić go na drzewo. Jeśli chodzi o bonsai to czemu nie, trzeba tylko pamiętać, że młode gałęzie są bardzo kruche no i u mnie np mają 1,2m przyrostu rocznie. Istnieją jednak już bonsai z judaszowca - wpisz w google "cercis bonsai" a wyskoczy kilka wyników :D
hurr
50p
50p
Posty: 72
Od: 26 maja 2009, o 23:22

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, rozumiem więc, że mogę go zamówić teraz i posadzić na klatce schodowej? Warto spróbować z bonsai;)
Adriel
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 lip 2010, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin / Węgorzyno

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Mhmm... śmiało. Sam zimuję w podobny sposób kilka bardziej egzotycznych drzew/ krzewów z zamiarem posadzenia ich na wiosnę :)
Awatar użytkownika
eris
100p
100p
Posty: 119
Od: 2 sty 2011, o 01:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wlkp

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Witam wszystkich. Mój judaszowiec przemarzł zeszłej zimy i niestety nie przetrwał. Chciałabym na wiosnę znów sobie go sprawić i stąd moje pytanie może trochę niecodzienne, ale liczę na waszą pomoc. Otóż jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie i moja przygoda z roślinami się dopiero zaczyna. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć tak krok po kroku jak zabezpieczyć taką roślinę przed zimą bez używania typowo ogrodniczych określeń?
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

Witam, w ubiegłym roku kupiłem w kwietniu judaszowca chińskiego Avondale szczepionego na pniu z pączkami kwiatowymi.Niestety dobił go kwietniowy przymrozek około -3 stopnie i już nie odbił. Na szczęście sprzedawca uznał reklamację bo był już wcześniej przemarznięty i pozwolił mi na zamianę roślin. ;:180
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Judaszowiec - da radę?

Post »

eris, możesz do tego użyć tektury falistej z dużych pudeł i starych gazet. Owijasz swoją roślinę rulonem z tektury, do środka upychasz stare gazety dla lepszej izolacji, a całość obwiązujesz sznurkiem. Możesz jeszcze przykryć to z góry workiem żeby tektura nie namakała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”