Altanka/domek - remont ,rozbudowa

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Ogromnie dziękuję za takie konkretne wyliczenia :).
Posiadam wkrętarkę akumulatorową w dodatku z zapasowym akumulatorem, poza tym płytę g/k można najłatwiej docinać już na miejscu, wystarczy ostry nożyk. Wprawdzie sama nigdy takich płyt nie kładłam, ale docinałam małe kawałki i wypełniałam spoiny - mam więc małą wprawę. Najtrudniejszy dla mnie obecnie jest sam transport płyt - wątpię, żeby castorama chciała mi je dowieźć na teren ROD. Będę musiała nad tym pomyśleć :).
Mam kolejne pytanie - czy płyty g/k powinnam opierać na podłodze drewnianej, czy zachować kilkumilimetrową dylatację?
Z jednej strony wydaje mi się taka dylatacja konieczna (ruch drewnianej podłogi), ale z drugiej mam wizję rozmnażania szkodników między płytą a deską zewnętrzną. Silikon jakikolwiek się nada dostatecznie do zalepienia dylatacji?

Czy w ogóle warto inwestować w to co widać na zdjęciach, czy po prostu nie robić nic i odkładać środki na nową "chałupę"?
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Witam, ja bym zadał najpierw pytanie co z resztą działki, czy wymaga pracy i wkładu jakiegoś. Jeżeli wszystko jest ok, i powiedzmy zostaje ci tylko altanka do zrobienia, to dach na pierwszy rzut jest najlepszym rozwiązaniem, potem zabezpieczyć resztę żeby chociażby narzędzia było gdzie schować i stopniowo można pracować dalej. Ja bym zabezpieczył ją najpierw od zewnątrz - żeby nic się nie przedostawało do środka np wilgoć. Bo szkoda by było zrobić ładnie środek np z G-K i potem miało by zamoknąć itd, a tak z zewnątrz domek ogarnąć, odmalować - środek posłuży dłużej za "graciarnię" na narzędzia i czas prac remontowych i na koniec zająć się wnętrzem.
I tutaj nad G-k bym się zastanowił, czy aby konstrukcja domku jest na tyle stabilna że płyty na łączeniach nie popękają ? bo szkoda w tedy pracy przy szpachlowaniu, szlifowaniu itd. Nie wiem jaki efekt końcowy jest pożądany ale jak dla mnie na działce w środku ściany z osb to już jest dobrze, jak się to jeszcze pomaluje to pomimo faktury wręcz idealnie. A płyty g-k szlifowanie, malowanie to dobre do domu.
W końcu na działce najlepiej spędza się czas pod gołym niebem:))))
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Czyli ile osób tyle głosów :)
A ja tylko zmieniam zdanie co jakiś czas :)
Dach muszę zrobić na 100% - chociażby ze względu na narzędzia.
Co do płyt osb - mój plus dla nich to było wzmocnienie konstrukcji całej altanki no i efekt wizualny w srodku - nie planowałam ich tynkować, tapetowac itp, jedynie pociągnąć jakimś środkiem barwiąco-konserwującym. Minus - cena, bo tak naprawdę niewiele więcej wydałabym na postawienie nowej altanki własnie z osb,a potem jakaś tania elewacja na zewnątrz.
I coraz bardziej kusi mnie ta nowa "chałupka" - jednak żeby ją postawić bez nadwyrężania budżetu domowego, muszę sobie odkładać środki co najmniej do przyszłego roku.
Wobec tego mam kolejny nowy pomysł :D.
Czy jeśli zamiast nowej papy na dach (jednak to koszt - materiały i robocizna, a skoro miałabym odkładać na nowy domek, to lepiej te pieniądze wsadzić do skarbonki) dam na dach grubą folię/tworzywo, z którego robi się np. plandeki na przyczepki itp. i przytwierdzę takerem - starczy mi takie zabezpieczenie dachu na przynajmniej rok?
Awatar użytkownika
lukas_ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 14 cze 2012, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

myślę za taka plandeka wystarczy, musisz się liczyć z tym ze po roku co tam znajdziesz pod folią to będzie żyło własnym życiem:)
wilgoć, temperatura, brak powietrza swoje zrobi:) ale wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem - żeby tylko zabezpieczyć! No i za rok już będzie wsio wiadomo co i jak z tymi naszymi działkami:))) więc to chyba najlepsze rozwiązanie!
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=57083" onclick="window.open(this.href);return false; - nasz mały ROD - zapraszamy na spacer:)
Lukas & Ana
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Dlatego właśnie pierwszą decyzją była decyzja o podjęciu jakiegoś małego remontu - z uwagi na niepewność przyszłości działek w ogóle.
Jednak im więcej myślę o remoncie w wymiarze finansowym, to dochodzę do wniosku, że dołożę i drugie tyle kosztować mnie będzie samodzielne postawienie nowej altanki niż łatanie starych desek.
A co znajdę za rok pod folią :D
JA osobiście nie będę jej zdejmować :D - poproszę męską część rodziny i znajomych o demontaż obecnej chałupy i postawienie nowej, wiec to ich zdziwienie będzie :D. Ale to podobno silna płeć, wiec dadzą radę :D.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Też uważam że lepiej zburzyć.

Domek 4x4 to w uproszczeniu

4 ściany 4 x 4 x 2 = 32
podłoga 4 x 4 = 16
dach ok 20 m2
= 32+16+20 = 68 x 30zł/m2 = 2040 zł.

To jest orientacyjny koszt drewna z marketu (tzw deski podłogowe - zaletą jest pióro i wpust).

Jeśli nabedziesz deski w tartaku (nieoheblowane i bez pióra) to wyjdzie o połowę taniej.

Do tego potrzeba kilka sztuk kantówki 6x4 na wzmocnienia.
+ Gont.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
LukaszN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 lut 2013, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

NOTO Ładne uproszczenie :) Tyle że pewnie na impregnat do nieoheblowanych desek wyda majątek ( sąsiad tak oszczędzał i potem ;:223 ) :) Proponuję zapytać jakiegoś znajomego cieśli co on powie na stan drzewa z którego jest domek i podjęcie decyzji co dalej. TeBe dobrze wykombinowane . Ja sam mam taką szopę po poprzednim właścicielu , że wstyd pokazywać no i czekam co dalej z ROD żebym wiedział czy opłaca się stawiać.
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

jeśli mówisz ze nie które deski gniją to nie wiem czy jest sens tego remontu. najprościej było by stawiać nowy z drugiej strony remont pozostawi jakąś "dusze" w tej altance. Ja bym robił albo całość z drewna albo na zewnątrz drewno środek płyta k-g
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

No właśnie - ta nieszczęsna niepewna przyszłość.

Jeśli będę stawiać nowy domek, to na trzysta procent z drewna. Dlatego ogromne dzięki za wyliczenie. Ja liczyłam, że z robocizną niewielką całość wyniesie mnie ok.2 tysięcy. Myślałam o tartaku, szczególnie że jeden mam niemal pod samym nosem. I właśnie brałam pod uwagę jak najtańszą wersję deski - oświeciło mnie z tym nieheblowaniem :).
Ale gdyby udało mi się dorwać stolarza z warsztacikiem, to by mi może te deski ciut wygłaskał - bo taki domek funkiel nówka to mi jednak ktoś musi postawić. Sama mimo wielkich chęci nie dam rady :D.
Echh.
Mam nadzieję, że nie porwałam się z motyką na słońce.
Ale póki co - folia na dach i zobaczę co dalej.
Domek ma duszę. Podobają mi się od środka te zszarzałe deski, które lekko pociągnięte rozcieńczoną białą farbą nabrałyby jeszcze szlachetniejszego wyglądu. Gnije mi tylko dosłownie z 5-6 desek w części gospodarczego kącika z tyłu domku.
Znajomi przy wersji pozostawienia altanki proponowali mi obicie z zewnątrz sidingiem -niby tak, ale jakoś :). To jednak plastik - sama nie wiem.
Osb od środka wzmocnić może całą konstrukcję, ale wtedy mordęga z odnowieniem zewnętrznej deski i jakieś środki złuszczajace farbę, lakiery plus osb plus moja tyrka i wyjdzie, że niewiele więcej dołożę i nowy domek wyjdzie.
Poza tym sklepienie ma w najwyższym punkcie 220cm. A mi się marzy ciut więcej. Z drugiej strony nie będę tam przecież mieszkać, a jedynie trzymać sprzęt, od czasu do czasu schować się przed deszczem. Sporadycznie zanocować.
I takie to dylematy mną targają.
Ja jako tako znam się na drewnie, budowlance itp.
Drewno jest w przyzwoitym stanie, wylewka betonowa w jednym rogu, na ganku ciut osiadła i skruszyła się, co widać na zdjęciu - z prawej strony altanka jest kilka cm niżej, ale konstrukcja trzyma się solidnie.
Czas pokaże, co mi wyjdzie.
Teraz najważniejsze dla mnie to obserwacja, co też na tej działce tak naprawdę rośnie.
Przez ok.8 lat była opuszczona, więc ścinałam gąszcze wyższe ode mnie i dokonywałam odkryć co chwila, np przez cały dzień zastanawiałam się, co za drzewko przede mną stoi w oddali, a kiedy w końcu wykosiłam trawska i podeszłam bliżej, okazało się, że to ponad dwumetrowa czerwona porzeczka :).
Takich kruczków mam więcej :).
Jednak altankę muszę jakoś "przygotować" do użytkowania po wieloletnich zimowych noclegach bezdomnych i wizytach działkowych kotów :).
Awatar użytkownika
LukaszN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 lut 2013, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Możliwe , że wstępna informacja co dalej z działkami będzie w maju . Ja czekam do tego czasu. Co do samej działki to u mnie nie było tak tragicznie bo tylko 2 lata zaniedbania, więc współczuję po 8 latach . U mnie za domek 4x4 wys 2,30 m materiał + robocizna stolarza wyszło prawie 3800 zł więc i tak w miarę lepiej niż gotowiec . Choć znalazłem najtaniej 3x3 + weranda 3x1,5 + poddasze użytkowe za 4500 zł ale dochodzi transport i trzeba brać poprawkę na materiały... Choć sam domek prezentuje się ładnie. Takie nasze dylematy początkujących działkowców :)
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Sporo wyniósł cię domek Łukasz. Ile w tej kwocie było robocizny stolarza?
Stawiałeś od podstaw, z jakimś fundamentem?
Jakie materiały, jakiego rodzaju dach (dwuspadowy???) jakiego rodzaju pokrycie itd?

Proszę niech każdy pisze o swoich propozycjach i doświadczeniach oraz cenach :).
To bardzo ważne informacje dla mnie :)
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

Ja do swojej murowanej altanki dostawię w tym roku drewnianą o powierzchni 3x4m z dachem jednospadowym. Koszt krokiew 10x10 na całą konstrukcję (max długość 4,3m), 450zł wraz z heblowaniem. Do tego pokrycie płytą onduline której koszt 1szt. przy wyprzedaży magazynowej to 22,14zł za 1,76m2 krycia (0,9x1,85). Do tego impregnat i całość zamknie się w 1000zł. Oczywiście praca własna przy budowie czyli koszt zerowy.
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: remont altanki/domku drewnianego

Post »

karr-km - ale to altana otwarta, bez ścian?
Płytę onduline dajesz bezpośrednio na więźbę dachową?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”