Tunel jaki kupić

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: tunel

Post »

Oj tam oj tam, już jak stary to pod ochroną, może dogląda go konserwa...
Awatar użytkownika
piotek_m
200p
200p
Posty: 260
Od: 5 kwie 2009, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: tunel

Post »

;:138 drewno juz zakupione, myślałem że bedzie droższe. 5x5 było po 3,20zł, a 5x4 po 2,70zł... Zakupiłem 5x5, wyszło 250zł - za 85m (mały rabacik). Teraz tylko musze je czymś zaimpregnować? Co polecacie? Bo zwykły drewnochron nie wiem czy się nada dobrze do tego... Myślałem o takim do drewna konstrukcyjnego...
TARNÓW - POLSKI BIEGUN CIEPŁA - MOJE MIASTO :)
nasiona adenium
moje roślinki - piotek_m
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2876
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: tunel

Post »

:wit Witam. Mam pytanie do osób które mają już za sobą stawianie tunelu. Może i moje pytanie jest niemądre ale "kto pyta nie błądzi". Mój tunel ma stanąć w miejscu w którym na razie rośnie trawa i stąd moje pytania:
1-Czy najpierw zerwać darń i w tej "dziurze" zamontować tunel?
2-Czy może tunel postawić na trawie a potem zrywać darń w środku tunelu?
3-Czy zerwaną darń wywalić? Gdzieś na forum wyczytałam że można ją odwrócić i zasypać ziemią, ale wydaje mi się że toto i tak wylezie na wierzch i tylko kłopotu sobie narobię.
Proszę się ze mnie nie śmiać tylko wytłumaczyć jak to powinno wyglądać :wit
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: tunel

Post »

nie stawiałam wprawdzie tunelu, ale wiem co to znaczy mieć zerwaną darń i błoto :x

jeśli masz jakieś chwasty w tej trawie to usuń,
a trawę potem przekopiesz na drugą stronę i na to nasypiesz ziemię

przynajmniej ja bym tak zrobiła
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Przemo93
50p
50p
Posty: 51
Od: 12 sty 2011, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolbudy/Gdańsk/Pomorskie

Re: tunel

Post »

Witaj Zielonojagodo
Ja gdy budowałem tunel to na wiosnę (po stopniałym śniegu) pozbyłem się trawy pod miejscem na tunel. Gdy ziemia obeschła zacząłem budowę tunelu. :D
Pozdrawiam
Przemek
rys68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: tunel

Post »

Witam. Zainteresowałem się tematem budowy własnego tunelu z drewna.Pomysł piotrka m,bardzo mi się podoba. Ja swój zamierzam zmontować ze starych okien,słupki mam 7x7,reszta z łat 5x4.Co do kontaktu z ziemią,to mój pomysł to kotwa wbijana o otworze słupka i długości 70cm.Kotwy takie są ocynkowane,więc posłużą długo.Wymiary mojego tunelu to 6x3m.Uważam że podstawy betonowej nie warto robić gdyż kotwy są tańsze, 1 sztuka około18 zł. Ja mam zamiar kupić 6.Cztery po rogach,i po jednej w środku długości. Ściany z okien.Góra to daszek z łat obciągnięty folią. Szukałem różnych pomysłów na tunel,i wiecie co ,znalazłem w ogłoszeniach szkielet po namiocie wojskowym.Cena około 300zł.Gdybym nie miał materiału na ten tunel z drewna,to chyba bym to kupił :D Pozdrawiam wszystkich :lol:
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5100
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: tunel

Post »

Rzeczywiście lepiej wszystkie rośliny usunąć i dodać kompostu lub obornika , bo pod folią chwasty o wiele szybciej rosną , szczególnie gdy już mają korzenie
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2348
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Rys68, właśnie słyszałam, że te szkielety po namiocie wojskowym chętnie są kupowane na tunele.
Myślę, ze warto.
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: tunel

Post »

W narożnikach tunelu wbiłam kątowniki pomalowane , długości ok 1,2m , z ziemi wystają ok 50-60cm , mają otworki i tak przykręciłam do nich belki konstrukcji.Resztę zrobiłam lekką prowizorkę, z nastawieniem na wymianę po np 2 latach, czyli koło belki konstrukcyjnej na bocznej ścianie wbiłam listwę 3/3cm i do niej przykręciłam drewnowkrętem belkę.Stworzyło to stabilną konstrukcję, belki są z dala od ziemi, a listwy mogę wymienić.Nie chciałam dużo inwestować, bo dała bym więcej kątowników , a nie listwy.A! kątowniki są też wbite w słupki ościeży , aby drzwi były stabilne.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: tunel

Post »

Rys68 :wit Kotwy są na pewno tańsze , ale inwestując w betonowe obmurowanie , jak w moim przypadku izolowane termicznie styropianem 4cm uzyskujemy lepszą stabilizację cieplną :idea: W nocy , gdy temperatura spada beton oddaje nagromadzoną , a w słońcu zapobiega szybkiemu ogrzaniu tunelu. Warto wziąć to pod uwagę :!: :D
rys68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: tunel

Post »

Zibi 41.Zgadzam się z Tobą ;:136 Co do impregnacji drewna to uważam,że nie ma nic lepszego od przepalonego oleju silnikowego ,oczywiście jego wadą jest kolor, oraz to że brudzi :( Mój brat impregnował tym specyfikiem drewniany płot,który stoi już chyba z 15lat(deski topolowe) :heja
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Zużyty (przepracowany) olej silnikowy to odpad niebezpieczny. Przepracowany olej silnikowy wchodzi do całej grupy 13 (Ustawa o odpadach) sklasyfikowanej jako odpady niebezpieczne - ich unieszkodliwianie lub wykorzystanie jest precyzyjnie określone oraz wymaga specjalnych zezwoleń - innego postępowania zabrania art 39 Ustawy o odpadach. Przepracowany olej zawiera toksyczne, rakotwórcze związki chemiczne, dioksyny .

Smacznych pomidorków! :roll:
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: tunel

Post »

Mirku , tak zwane fińskie domki od nowości , czyli około 100 lat impregnowane są olejem przepracowanym , co gorsza teraz nie da się zmienić tej metody, bo nie można go z drewna usunąć. Jak widzę ile tego oleju emitują stare autobusy , to nie wiem czy dodatkowy nieutylizowany litr może nam zrobić krzywdę. Oczywiście nie namawiam do stosowania , ja stosuję EKO-DREWNOCHRON i już czwarty rok kilka używanych przeze mnie desek trzyma się w kupie :wit ;:170
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”