Obsługa tunelu,ściółkowanie gleby,obniżenie temperatury,odkażanie itd...

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1654
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Szklarnie mam ok 5 m dlugą po obu koncach drzwiczki i jeszcze lufciki nad drzwiami..
wszystko otwarte
a patelnia ze szok..
Myślę ze jesienią jak będę nowa szklarnie robić ustawie ja inaczej..
będzie jak teraz cały dzień słonce na nia świecić ale ustawie ja w poprzek.. bo tak wieje wiatr..
wtedy jak beda drzwi otwarte na przestrzał będzie hulało w środku.. :D
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1654
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Ekopom..
A pomidory podlewasz codziennie?
metoda kropelkową?
a jeśli tak to pewnie woda zimna.. bo to tez ma znaczenie...
A może te rurki ktore służyły ci do ogrzewania teraz chlodza zimna woda -bo to bylby nie glupi pomysl chyba..
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
AniaAnia
50p
50p
Posty: 77
Od: 14 mar 2011, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Liszki

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Maraga pisze:...My co roku nakrywamy "dach" namiotu foliowego starymi podartymi (nie nadające się do użytku)poszwami na kołdrę.Ale nie ciemne tylko jasne kolory.
Ja robię dokładnie to samo, tylko używam starych zasłon jasnego koloru. Tunel mam nieduży 2x3m, więc przykrywania tez niedużo ;) Temperatura potrafi spaść w ciągu godziny z 42 do 25 stopni :tan
Pozdrawiam,
Ania
Marcinu83
50p
50p
Posty: 64
Od: 16 cze 2009, o 19:44
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Ja zwykłe wapnem budowlanym wymieszanym z wodą maluję dach tunelu wałkiem malarskim i temperatura spada z 44 stopni do 33 :D
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2586
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Dzisiaj podlewałam rano pomidory w folii.Dosyć solidnie, a temp.po chwili obniżyła się z 30C na 28C.I tylko tyle.Dobre i tyle.Mam nadzieję,że pomidorki nie zachorują od tego podlewania.Zaznaczam,że folia ma przewiew i otwarta cały czas.
Wapnem chyba nie można malować bo się zniszczy.A może się mylę?
Awatar użytkownika
Belinek
100p
100p
Posty: 106
Od: 1 cze 2011, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: war-mazur. Rolnik inżynier bud.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Wielkie dzięki za tyle wskazówek i porad ale która jest najwłaściwsza. Zarzuciłem białą włókninę na dach ale to nic nie dało, temperatura nadal wysoka a cienia niema. Zastanawiam się nad wodą w wannie czy to coś by dało?
Jesteśmy marionetkami naszej nieświadomości.
Zadziwiające jest to , jak osądzamy bliskich nie zdając sobie sprawy z podłości naszego lekceważenia dopóki ich nam nie zabraknie, Carlos Ruiz Zafón
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Ja swojego foliaka zrobiłem pod drzewem.Drzewo jest od strony zachodniej po południu już tak nie przygrzewa ale rano Afryka.No ale co zrobić takie uroki lata 8-)
Awatar użytkownika
Belinek
100p
100p
Posty: 106
Od: 1 cze 2011, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: war-mazur. Rolnik inżynier bud.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Ja usunąłem drzewo od wschodu bo wydawało mi się, że jest zbyt ciemno z rana i dlatego miałem w ubiegłym roku słabe dojrzewanie.

sajmon0609 a może byś tak się pochwalił fotką jaki masz tunel?.
Jesteśmy marionetkami naszej nieświadomości.
Zadziwiające jest to , jak osądzamy bliskich nie zdając sobie sprawy z podłości naszego lekceważenia dopóki ich nam nie zabraknie, Carlos Ruiz Zafón
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 901
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

najwłaściwsze postępowanie to takie , żeby do namiotu/szklarni nie sadzić pomidorów gruntowych , tylko te odmiany które są przeznaczone pod osłony. Wchodząc do pomieszczenia od razu widać w upał które odmiany są które.
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
Belinek
100p
100p
Posty: 106
Od: 1 cze 2011, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: war-mazur. Rolnik inżynier bud.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Być może mam gruntowe, kto wie?
Jesteśmy marionetkami naszej nieświadomości.
Zadziwiające jest to , jak osądzamy bliskich nie zdając sobie sprawy z podłości naszego lekceważenia dopóki ich nam nie zabraknie, Carlos Ruiz Zafón
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Zrobię fotki i pokaże tylko jestem teraz w pracy,z tymi odmianami masz racje ja mam zasadzone sam marziano rosną pięknie bo to południowe pomidory ale mam też odmianę jakiegoś czarnego i ten jakiś marny.No ale jest to moja pierwsza hodowla w namiocie zawsze były w gruncie więc zobaczę co będzie najlepsze.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

ekopom pisze:Ja używam jakiś profesjonalny środek do cieniowania , gdy jest pochmurno lub pada deszcz to się rozjaśnia. wygodniej jest raz popryskać i mieć spokój na jakiś miesiąc.

Moglbys podac nazwe tego srodka? Czy on dziala na zasadzie okularow fotochromowych?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Coś mi się zdaje że wysokie temperatury w tunelach czy szklarniach najbardziej przeszkadzają ich właścicielom.

Pomidory, są roślinami słońca i wysokich temperatur i za nic mają wysokie temperatury pod osłonami.

Najważniejszym elementem uprawy tych roślin podczas tak wysokich temperatur latem jest odpowiednia wilgotność ziemi i przewiew, a więc w maksymalnym stopniu wietrzenie, by w tak wysokiej temperaturze nie zbierała się woda od środka na dachu folii, oraz na liściach rosnących .
pomidorów.

Inaczej niż pod foliowym dachem wygląda uprawa pomidorów w normalnych szklarniach gdzie ściany i dach są wykonane ze szkła. Szkło , w przeciwieństwie do folii kumuluje wysokie temperatury, i normalnym postępowaniem jest malowanie ścian i dachu ze szkła wapnem. powodując obniżenie bardzo wysokich temperatur o ograniczonej możliwości do wietrzenia tych pomieszczeń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”