Hyzop lekarski ( Hyssopus officinalis)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Hyzop

Post »

Basiabar
Nie radzę siać prosto do gruntu - siewki mają bardzo powolny wzrost i łatwo mogą się zgubić w licznych wschodach wiosennych. Jeśli - to mała doniczka zadołowana w ziemi , zawsze ją można przykryć jakimś szkiełkiem w razie przymrozków. Dorosłe rośliny świetnie radzą sobie z naszą zimą chociaż pochodzenie mają śródziemnomorskie...
Do gruntu bezpośrednio sieję tylko warzywa - ostatnio i te czasem nie wschodzą, albo na pniu są zjadane przez różne stworzonka, albo jakość nasion nie jest najlepsza...
"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać"
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hyzop

Post »

Posadziłam kiedyś sadzonkę, później jak nie ścinałam sam mi się wysiewał.Rozsadzałam potem tylko tam gdzie chciałam, na zimę okrywałam.Starsze krzewinki wyrzucałam, bo drewniały, słabo odbijały po cięciu i były zdeformowane jeśli jakaś sąsiednia roślina latem wykładała się na hyzop.Można widać siać do gruntu pod koniec maja, ale raczej z nasion gdzieś zebranych.Te kupowane w sklepie lepiej wysiać pod szkło.Mam wrażenie, że nasiona w sprzedaży (kwiatów i warzyw) są czymś potraktowane (albo jakoś genetycznie zmutowane) większość źle, lub wcale nie wschodzi i słabo rośnie w warunkach gruntowych.
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hyzop

Post »

Dziękuje ;:180 więc sieje i na południowe okno,późno ale spróbuje,zostawię część nasion i reszte wysieje po 20 bo teraz ponoć nie czas na sianie wg.kalendarza biodynamicznego a że doświadczona nie jestem to kieruje się waszymi radami i kalendarzem.
Pozdrawiam,Basia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hyzop

Post »

Do gruntu najlepiej siać ( nie tylko hyzop, ale np.orliki, bratki i inne) w miejscu lekko ocienionym, tak by mocniejsze już wtedy słońce nie przesuszało zbytnio ziemi, bo to utrudnia wschody.Ja sieję w okresie letnim za jakąś ocieniającą grunt od południa wyższą rośliną.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Hyzop

Post »

Plumi, czy to co pokazałaś to nie ogórecznik ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hyzop

Post »

To co pokazała Plumi to nie jest ogórecznik, hyzop też nie.Wygląda mi raczej na żmijowiec.
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

Jedna roślinka tylko wzeszła i tak padła,wysiałam do gruntu może tam się uda.
Pozdrawiam,Basia
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

Miałem 2, a nie widzę żadnego, czy to na pewno jest wieloletnie, tak jak na torebce nasion napisano?
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

Jest wieloletnie, tylko czasem rośliny z założenia wieloletnie przy bardzo niesprzyjających warunkach też giną (np róże)
Na wszelki wypadek, jesienią obwiązuję krzaczki sznureczkiem,aby uchronić je przed ciężarem śniegu i naturalnym wyleganiem. Wiosną obcinam zeschłe końcówki formując zgrabny krzaczek :D
...i mam podziękowanie.
Serdecznie pozdrawiam
"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać"
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

No to szkoda, bo to jest genialne zioło, pachnie w promieniu 2. metrów. Trzeba nowe posiać, tamte były pierwszy rok, może jeszcze jednak...? Obok btły lubczyki i nie tylko mają się dobrze, ale nawet bardzo się rozmnożyły...
Również pozdrawiam.
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

Wysiałam tymianek,hyzop i oregano.Tymianek poznałam po smaku i wyglądzie,hyzopu nigdy nie widziałam i nie wiem.Czy to to?Smak ma dziwny jak jakieś trawsko z małym aromatem zioła.Oregano ma okrągłe listki no ale z tymi nasionami bywa różnie.Jak ktoś wysiewał w tym roku pewnie będzie wiedział lub pamięta z lat ubiegłych. Obrazek Obrazek

-- 30 maja 2012, o 12:59 --

Aha i to trzecie w ogóle nie wzeszło więc nie wiem czy mam hyzop czy oregano.
Pozdrawiam,Basia
Awatar użytkownika
basiabar
500p
500p
Posty: 603
Od: 24 mar 2012, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

Nikt mi nie podpowie?
Pozdrawiam,Basia
halszka31
100p
100p
Posty: 105
Od: 18 cze 2008, o 20:54
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Hyzop lekarski Hyssopus officinalis

Post »

Podpowie, podpowie
Specjalnie wyszłam do ogrodu. To może być hyzop. Ja mam stare krzaczki, spróbowałam
, jest lekko piekący w język i raczej zdecydowany w smaku. Obrazek
"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać"
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”