Sosna z nasion, uprawa siewek,zimowanie Pinia (Pinus Pinea)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Sosna z nasion

Post »

Pod sosenki jak i świereczki dobrze jest przygotować mieszaninę torfu (min. 50%), kory mielonej kompostowanej i piasku (10%). Według mnie takie podłoże zapewnia odpowiedni rozrost korzeni a co za tym idzie to i części nadziemnej.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Sosna z nasion

Post »

od piasku lepszy jest perlit, tu np wysyłkowo 125l (!!!) http://www.icmarket.pl/advanced_search_ ... rds=perlit
Awatar użytkownika
sosna1
500p
500p
Posty: 673
Od: 23 mar 2010, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Mazury

Re: Sosna z nasion

Post »

Dobrze jest też małe sosenki opryskać albo nawet podlać previcurem energy. Są bardzo wrażliwe na fytoftorozę
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Sosna z nasion

Post »

Szkoda pieniędzy na perlit, piasek lepszy
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Sosna z nasion

Post »

to nie była reklama, ja ten wielgachny wór kupiłam :D
I perlit jest lepszy, testowałam różne mieszanki, największy kłopot miałam z korą bo musi być b. drobna.
Moja ostatnia mieszanka to mech sphagnum, perlit, słoma owsiana i kora. Każy sam musi namieszać i wypróbować
Alembik

Re: Sosna z nasion

Post »

Witam. Próbuję w tym roku wyhodować z nasion sosnę banksa. Nasiona zebrałem z własnego lasu i nie wiem, czy było rozsądne sianie ich w domu, bo z tego co przeczytałem w tym temacie uprawa sosny w domu jest trudna :\ Owszem pamiętam, że jak byłem mały posiałem sosny z nasion i wkrótce po siewie padły, ale myślałem, że była to wina gleby.

A może by tak spróbować je wyhodować z nasion w ich naturalnym środowisku? Co wy na to? Jak przygotować taki leśny rozsadnik sosny? Kiedy wysiać je w naturalnym środowisku?
Dodam, że sosna banksa sama potrafi się czasami zasiać w lesie, ale obecne drzewa są duże, nie do przesadzenia a chciałbym kilka tychże sosen posadzić przy domu, gdyż bardzo mi się podobają.
Sosny są oblepione szyszkami. Myślę, że gdybym się wspiął nań mógłbym zbierać całymi kilogramami :D Myślę, że później położył bym je do plastikowych wiaderek na kaloryferze. Szyszki by się rozcapierzyły, oddając nasiona, które z kolei wsiał bym wprost w lesie, zrywając najpierw darń z takiego poletka i po kilku latach może miałbym duużo sosen :)
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Pinia (Pinus Pinea)

Post »

Po obejrzeniu zdjęć waszych siewek w końcu dowiedziałam się co mi wylazło z ziemi ;:173 ;:80
Mój brat przywiózł z Tunezji ogromniastą szyszkę z której w styczniu powysypywały się nasionka.
Oczywiście powtykałam kilka do doniczki i mam teraz dwie malutkie siewki.
Potwierdzam - nie trzeba ich moczyć i tak wzejdą. :wit
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Pinia (Pinus Pinea)

Post »

Szyszka ma mnóstwo nasionek i spróbuję wysiać resztę tak na wszelki wypadek.

Obrazek Obrazek

Obrazek

A to moje dwie sieweczki, które wzeszły pod oleandrem :wit

Obrazek Obrazek
acerus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 kwie 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sosna z nasion

Post »

kwestia ile tych sosen chcesz miec --- do 100 nie ma sensu w lesie -- wsypujesz do pojemnika z 50/50 piasek i torf
czekasz i same wyrosna ( podłoże musi być wilgotne cały czas) sosna Banksa nie powinna mieć kłopotów z kiełkowaniem podejdź do lasu zerwij szyszki postaw na kaloryfer albo gdzieś w cieple same sie otworzą i wysypią nasiona

koło września można rozsadzić do szkółki na jakieś dwa lata ja tak robię a potem na miejsce stałe
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Sosna z nasion

Post »

Szyszki tej sosny słabo się otwierają nad kaloryferem. Ja opalałem nad palnikiem w metalowej siatce. Wysiew w maju czerwcu do gruntu. Miejsce słoneczne, gleba słaba, podlewanie można sobie darować. W żyznym podłożu wzrost jest szybki(nawet kilka razy w sezonie wznawia wzrost) ale pokrój traci.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
senk
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 kwie 2012, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pinia (Pinus Pinea)

Post »

Ja też mam pinie i również już po 2 tygodniach mi ładnie wzeszły ,zobaczymy co się będzie działo dalej :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pinia (Pinus Pinea)

Post »

Ja również miałem nasiona z Włoch. Wysiałem wiosną, bez moczenia, wzeszły szybko, urosły do około 10 cm. ale mokre i zimne lato w '97 spowodowało, że szybko mi pinie zgniły. Tak jak ktoś powyżej zauważył, korzenie pinii (szczególnie młodych) są wrażliwe na nadmiar wilgoci i zimna i to się u mnie potwierdziło.

Pinia w ogrodzie na pewno nie urośnie (szczególnie w klimacie Polski), ale rodzaj sosna ma tyle ciekawych gatunków i odmian, że na pewno coś znajdziecie podobnego do pinii a dostosowanego do naszego klimatu.
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
Awatar użytkownika
seatcordobawrc
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 maja 2012, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Pinia Pinus Pinea

Post »

Moje sosenki, wykiełkowały wszystkie, ale coś wolno rosną. Czas je przesadzić do osobnych donic ?
Piotrek :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”