Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -31.12.09)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Wysokie odmiany pomidorów w typie Limy to np. Yoga ( 130-150g) i Romana (100-120g) z firmy Western Seeds , Patrona z De Ruiter Seeds , Colibri z Clause ( mniej mięsista niż poprzednie ) . Niestety są to odmiany towarowe , sprzedawane w dużych opakowaniach . Czasem jednak można znaleźć odmiany towarowe konfekcjonowane dla działkowiczów .

Pozrdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Dzisiaj zakończyłem moją tegoroczną przygodę z pomidorami - oberwałem wszystko z krzaków a było tego aż 8 wiader zielonych pomidorów! :wink: Wszystko trafiło do skrzynek, mam nadzieję że przynajmniej jakaś część dojrzeje..
Tegoroczny plon był naprawdę ogromny mimo że spóźniony, nie spodziewałem się takich zbiorów po początkowo niesprzyjającej pogodzie. Teraz byle tylko do wiosny..
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Aniu dziękuję Ci za wyszukanie odmian - będę rzecz jasna szukać - do odm. Romana jest zbliżony pomidor Roma - niestety chyba nie zdąży dojrzeć nawet pod folią, bo nasionka tej odmiany dostałam dopiero w czerwcu i wysiałam parę sztuk na próbę.

Suppa pomidorki trzymane w skrzyneczkach na pewno dojrzeją - moje już zaczynają i szykują się pomidorowe żniwa do połowy listopada przynajmniej - a potem to już tylko do wiosny... ;:2
Awatar użytkownika
Monique 77
50p
50p
Posty: 65
Od: 27 sty 2009, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Laszczki/ Warszawa

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Witam wszystkich , ja już zebrałam wczoraj wszystkie pomidorki , są i lekko dojrzełe i całkiem zielone , ale ten atak zimy przyśmieszył moje zakończenie sezonu pomidorowego . Dostałam przepis na podobno pyszną sałatkę z zielonych pomidorów , podziele się z wami może ktoś z was sobie zrobi , powiem szczerze że jeszcze nigdy nie robiłam , ale w tym roku zrobie bo pierwszy raz mam tyle ziolonych pomidorków. Pozdrawiam.

Składniki
- 1,5 kg zielonych pomidorów
- 45 dag cebuli
- 4-5 łyżeczek soli
- ewentualnie można też dodać ok. 80 dag zielonych ogórków

ZALEWA:
- 2 i 3/4 szklanki wody
- 1 i 1/4 szklanki octu
- 1 łyżka cukru (ew. więcej- ale ja nie lubię bardzo słodkiej zalewy)
- 3 listki laurowe
- po 7 ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
Sałatka z zielonych pomidorów do zimowego obiadu
1. Pomidory myjemy, kroimy w cieniutkie plasterki, posypujemy solą i odstawiamy na 3 godziny, żeby puściły sok. Jeżeli robimy sałatkę z ogórkami, kroimy je w cieniutkie plasterki i mieszamy z pomidorami.
2. Po tym czasie pomidory dobrze odsączamy na sitku, dosyć mocno je dociskając, żeby odsączyć jak najwięcej wody.
2. Wodę gotujemy z octem, cukrem i przyprawami.
3. Cebulę kroimy na cienkie plasterki, mieszamy z pomidorami i nakładamy do wygotowanych we wrzątku lub wyprażonych w piecyku słoików. Ważne jest by ułożyć je ścisło- tzn. mocno "upychać";) je łyżką.
4. Następnie wlewamy gorącą zalewę i mocno zakręcamy również wygotowanymi zakrętkami.
5. Słoiki wstawiamy do garnka z wodą i zagotowujemy a od momentu zagotowania gotujemy jeszcze 20 minut. Zostawiamy w garnku do całkowitego ostygnięcia.


SMACZNEGO!
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Jezeli chodzi o "dojrzewanie" pomidorow w szufladzie, to mam jedno spostrzezenie...trzeba dokladnie usunac wszystkie szypulki bo tam gdzie zostawilam w 50% przypaletala sie szara plesn :( Moze to moje odkrycie jest oczywiste dla "starych wyjadaczy",ale takie info na pewno przyda sie takim laikom jak ja :lol:
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Witam.
Mam następujące pytanko. Jaką ilością dolomitu(kg) i obornika(l) należy zasilić grunt pod uprawę pomidorów, dodam że chodzi mi o szklarnie. Aha i jakby ta ilość mogła być podana w kilogramach i litrach na 10 m2.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Czy mógłby, ktoś odpowiedziec na to pytanie powyżej ?

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Ja za bardzo się na tym nie znam, ale na moje oko brakuje tu informacji jaką ziemię masz. Dolomit służy m.in. do odkwaszania ziemi, czyli odczyn jest istotny. Jak się mylę niech ktoś mnie poprawi ;:14
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2810
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Ja się nie znam na dawkach nawozów ale na dolomicie na worku powinieneś mieć napisane ile się daje właśnie na 10 m2. Z obornikiem wystarczy przekopać ziemię ładując np. po łopacie pod każdy szpadel co drugi rząd tzn. przekopujesz jeden rząd a w powstałą redlinę wrzucasz obornik, następny rząd bez obornika, kolejny znów jak pierwszy. Pod pomidory można też dawać obornik punktowo pod każdy krzak w trakcie sadzenia tylko trzeba go dokładnie wymieszać z ziemią.

a co do dolomitu to służy on w głównej mierze zobojętnieniu odczynu ale także polepszeniu struktury gleby i jej rozluźnieniu oraz wzbogaceniu jej w wapń a ten pierwiastek potrzebny jest pomidorom bardziej niż zasadowy odczyn gleby, bo psiankowate lubią gleby leciutko zakwaszone... w szklarni trzeba stosować odkwaszanie gleby bo tam panuje wilgoć, która sprzyja zakwaszaniu.

takie jest oczywiście moje zdanie...
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Kubusiu , obornika pod pomidory możesz dać 100 - 150 kg / 10 m kw , dolomitu zaś , o ile ziemia nie ma odczynu obojętnego lub zasadowego 3 -6 kg . Im lżejsza ziemia , tym mniejsze dawki jednego i drugiego . Dolomit dajemy po to , aby zaspokoić potrzeby pokarmowe pomidorów względem wapnia i magnezu . Jeśli odczyn gleby jest obojętny lub zasadowy , zawartość tych składników powinna być wystarczająca .
Pamiętaj o zasadzie rozdzielnego stosowania obornika i nawozów wapniowych . Obornik daj teraz , dolomit lub kredę na wiosnę .

Pozdrawiam , kozula .
ida74
---
Posty: 4356
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

I oby nie dać tego za dużo,oby nie przedobrzyć.Ja tak zrobiłam ,a potem do kozuli po ratunek. 8-) Wszystko z umiarem.
Zakończyłam sezon pomidorowo- foliowy dwa tygodnie temu i aż mi sie łza zakręciła,że na kolejny sezon trzeba będzie tak długo czekać. ObrazekA na razie w dalszym ciągu trwa produkcja nasion Obrazek
No i stałam się szczęśliwą posiadaczką tunelu foliowego 6m na 10m z piecem i różnymi akcesoriami.Więc pole do popisu wiosną będzie :tan
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

Pięknie dziękuje Aniu i Magdo ;:180

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 162
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Wszystko o pomidorach 4cz. (20.05.09 -

Post »

mam jeden tunel i chciałem w nim posadzić pomidora na cykl wiosenny i nieogrzewany?
pomidorek średniowczesny
jakie są terminy wysiewu i sadzenia pomidora do tunelu nieogrzewanego?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”