Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12256
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ta Twoja kobea przypomina mi jak to kiedyś ze swojej, jeszcze na balkonie, zrobiłem sadzonkę jesienią i potem uprawiałem jako doniczkową? Całą kuchnię mi zarosła i kwitła bardzo regularnie?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11649
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karol tunel zapełniony ciekawymi roślinami. ;:215 Kamasje mi się marzyły, ale z zimowaniem ciężko, a przechowywać nie mam gdzie.
Ty to masz rękę do roślin, ;:180 kobea pięknie rośnie.
Ranniki przyprószone śniegiem urocze. ;:oj
U mnie nigdy jeżówki się nie pokrzyżowały, zawsze tylko białe i różowe.
Plany lasku bardzo mi się podobają. ;:138 Graby będę podglądać, bo u syna sadzę trzy, ale potrzebuję Columnaris, bo mało miejsca. W przeciwieństwie do Ciebie chcą większe, ale kupić takie trudno.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

bool, rzeczywiście wszystko startuje później - ale też pogoda nie rozpieszcza. Ten tydzień ma być znowu chłodny, z ujemnymi temperaturami w nocy - ale ponoć kolejny już ma być ładniejszy. Życzę wspaniałego efektu nasadzeń :)
Oj plany są bardzo ambitne, codziennie coś w tym temacie działam, mam już spory kawałek rabaty odchwaszczony, na razie nic nie sadzę - myślę, że za tydzień zacznę coś tam sadzić.

Szklarnia do kaktusów to super pomysł :) i też uważam, że znalezienie idealnej nie jest takie łatwe. Też planuję szklarnię - ale chyba sam będę ją robił... ale to bardzo przyszłościowy plan.

ktoś, żyłkowania pokazują się nawet i dopiero w 3 roku. Mam kępkę 2-letnich siewek, które są cały czas czysto zielone. Także poczekaj bo młode siewki nie pokazują od razu wszystkiego :wink:

Locutus, powiem Tobie, że zaciekawiłeś mnie tą kuchenną kobeą - uprawa jak roślinę doniczkową to ciekawa sprawa. Aż zastanawiam się czy nie pokusić się na taki eksperyment - ale to muszę chyba siew kupić albo spróbuje zrobić sadzonkę.

cyma2704, tunel jest aktualnie przeładowany, zająłem jakieś 120% jego powierzchni :wink: Ciężko się w nim poruszać - i stąd tak czekam na wiosnę żeby wyprowadzić część roślin stamtąd.
Kamasje u moich rodziców tylko w gruncie, zarówno Camassia cusickii (chyba to ona), jak Camassia quamash 'Blue Melody', tylko moja 'Sacajawea' rośnie w tunelu - ale tylko dlatego, że nie chciałem jej sadzić w gruncie u rodziców wiedząc, że kupiona była już do mojego ogrodu. I dopiero późną jesienią przewiozłem ją do siebie - więc trafiła do tunelu.
Kobea wspięła się na moją Iochromę więc muszę w końcu je rozdzielić, i dać kobei nowe lokum, z dużą podporą.
To może ja po prostu trafiłem takie jeżówki z dużym pokładem różnych, ukrytych genów :wink:
Ja ogólnie uwielbiam takie pół leśne ogrody więc lasków kilka planuję :) Graby 'Columnaris' są piękne - ale też rosną wolniej więc bardziej opłaca się kupić większe. 'Fastigiata' rosną stosunkowo szybko więc nie narzekam na nie :) Osobiście nie widziałem na żywo odmiany 'Columnaris', widziałem bardzo podobną 'Monumentalis' - i to już większe, ładne okazy.

Wiosna powoli nadchodzi - mimo niewysokich temperatur nie ma u mnie tego przenikliwego, zimowego chłodu, codziennie staram się cos po pracy w ogrodzie zrobić.
Cały czas pracuję nad rabatą wokół kompostownika, mam cały czas nowe pomysły, wiele roślin chciałbym tam zmieścić. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Na razie wygląda to tak:
Obrazek
Ja mam sporo sadzonek krzewów i małych drzew - i one mi tu będą idealnie pasować :)

Znalazlem inne zdjecie powojnika 'Maidwell Hall' - żeby pokazać jaki kolor kwiatów ma naprawdę:
Obrazek
Kolor jest jasnoniebieski, czasem jaśniejszy, czasem ciemniejszy. Ogólnie to ten powojnik juz puszcza liście w tunelu więc dość szybko zakwitnie. Po kwitnieniu chcę go ściąć żeby go odmłodzić, i trafi pod płot, gdzie będzie częściowo rósł na płocie, częściowo będzie szedł po ziemi.

Trochę wiosnę widać wśród roślin - szczególnie krokusy szykują sie do pełni kwitnienia:
Obrazek
Tego krokusa nie zamawiałem - to mial być 'Yalta' ale nim nie jest. To zakup sprzed ponad roku, nie wiem nawet gdzie kupione - kupiłem odmianę 'Yalta' i przez net, i stacjonarnie ponieważ czytałem gdzieś, że czesto przy zakupie tej odmiany są pomyłki. No i tu była pomyłka. Ale czy jestem zły? Nie :wink: Ten krokus bardzo mi się podoba, z chęcią to dokupiłbym go jeszcze :)

A to gatunek krokusa, który uwielbiam, i każdemu mogę polecić:
Obrazek
To jest Crocus tommasinianus, w odmianie 'Whitewell Purple'. Ogólnie krokus Tommasiniego jest gatunkiem niezawodnym, szybko się rozrasta, rownież potrafi się siać, kwitnie bardzo wcześnie, i ma też odmiany.
Na tym zdjeciu jest krokus Tommasiniego w odmianie 'Eric Smith':
Obrazek
Ponad rok temu kupilem jedną cebulkę (kwitnienia nie widziałem), w tym roku zakwitnie 5 kwiatami z kilku cebul - więc widać jak szybko potrafi się rozrastać :)

A tu szachownica raddeana:
Obrazek
W tym roku będzie mieć mało kwiatów, muszę o nią lepiej zadbać.

Za to szachownica perska mnie zaskoczyła:
Obrazek
W zeszlym roku miala 2 pędy, teraz ma 4.

No i na koniec siewki :wink:
Obrazek
To są siewki ranników, wykielkowalo ich sporo - co mnie cieszy bo to pierwszy wysiew ranników w nowym ogrodzie :)

Te siewki są dla mnie zagadką:
Obrazek
To nie są siewki chwastów bo chyba znam wszystkie chwasty rosnące u mnie :wink: To są prawdopodobnie zawilce greckie - siewki wykielkowaly w ich doniczce oraz obok. Ale nie mam doświadczenia z siewkami tego gatunku więc nie mam pewnosci.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu Dzięki za odpowiedź w sprawie arum - w takim razienie wyrywam :) .
Jak to zrobiłeś , że u Ciebie widać zdjęcia ?
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2924
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, fajnie masz z tunelem, nawet jak wiatr i plucha na dworze, to możesz sobie w nim podziwiać wiosnę ;:138
Planując nasadzenia w okolicy kompostownika, miej na uwadze to, że przyciągnie on krecika, a za nim mogą pojawić się gryzonie ;:14
Piękne krokusy ;:215
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu dobrze, że pokazujesz siewki ranników, teraz jestem pewna na 100% moje wyglądają identyko. Ładne kępki krokusów
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ogród po mojemu

Post »

No właśnie, zdradź, jak radzisz sobie z dodawaniem fotek, że je widać.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, krokusy wszystkie śliczne, ale te nieznajome na pierwszej fotce - fantastyczne ;:215 ciekwe jak będą wyglądać w pełnym rozkwicie.
Szachownica perska nawet w pączkach ciekawie się prezentuje.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

ktoś, znaczy przynajmniej u mnie tak się wybarwiały, ale nie wiem czy to jest taki standard, czy to może z warunków wynikać. Muszę przyjrzeć się mojej najmłodszej kępce bo ona w tym roku będzie 3 letnia. Na razie liście są zielone jeszcze.
Co do zdjęć to ja nie korzystam z publicznego hostingu, mam wykupiony prywatny od kilku lat. Tam też zaktualizowałem certyfikat bezpieczeństwa już jakiś czas temu stąd problem fotosika mnie nie dotyczył.

marta64, tunel jest naprawdę fajną rzeczą - ale oczywiście marzy mi się szklarnia :)
Najazdu kreta nie obawiam się wcale :wink: Pierwsza rzecz to gleba u mnie jest kiepska, do tego bardzo mocno kamienista - raczej nieciekawy teren dla kreta. Po drugie najbliższy kret żyje jakieś 400m ode mnie, na łące dalszego sąsiada - po drugiej stronie ulicy. Kret musiałby opuścić bogatą w pożywienie łąkę, przejść przez ulicę do innego sąsiada, po czym przejść przez chyba 4 posesje (a tu są duże działki, pierwszy sąsiad ma znacznie większy ogród - ma też szkółkę roślin iglastych. Inny kret mieszka jakieś 800m w drugim kierunku na poboczu pola - i ten to w ogóle miałby wyprawę życia gdyby się chciał do mnie dostać :wink:
Inne gryzonie mam - w tym prawie na pewno nornice. Ale ich też się nie obawiam - żyjemy w zgodzie :wink: A tak serio to sąsiad obok ma chyba 5 kotów (które między innymi siedzą na moim kompoście bo tam były gryzonie), a dalszy sąsiad z innej strony ma jednego, który wędruje przez moją działkę, i co jakiś czas widzę go jak idzie ze zdobyczą w pysku.
Krokusy mam nadzieję dotrwają do ładnej pogody żeby się w pełni otworzyć.

korzo_m, oczywiście gratuluję siewek :) będziesz miała w przyszłości piękne łany :) Z krokusów jestem bardzo zadowolony choć nie mają najlepszej ziemi :wink:

FikuMiku, ja mam prywatny, płatny hosting, plus wykupioną domenę - i wszystkie zdjęcia wrzucam przez mój hosting. Jestem w ten sposób zupełnie niezależny od publicznych hostingów. Stąd też awaria fotosika nie wpływa na moje zdjęcia. Dopóki płacę roczny abonament moje zdjęcia będą widoczne. Jak mnie nie będzie to moje zdjęcia również po jakimś czasie po prostu znikną z forum :wink:

jarha, jesienią będę szukał tych nieznajomych krokusów ponieważ są naprawdę fajne. W zeszłym roku kupiłem chyba w 3 miejscach krokusy 'Yalta' - i nie mam ani jednego tej odmiany :wink: każdy był pomyłką.
A szachownica mam nadzieję da popis w tym roku :)

No i nadszedł zapowiadany chłód. Dzisiaj w nocy ma być -7, kolejne noce -3 do -5. Ale od środy prognozowana jest już właściwie wiosna :) Kwiaty nie bardzo czekają na tę wiosnę, tulipany zaczęły wychodzić masowo, nawet w miejscach, o których zapomniałem, że posadziłem tam jakieś cebule. Ale wciąż nie odnalazłem miejsca posadzenia ranników, ani też nie rozszyfrowałem, gdzie mam hiacyntowce zwyczajne, które kupiłem jesienią. Ogólnie większość roślin sadziłem albo w tunelu, albo w donicach w tunelu, albo obok tunelu - wszystko wtedy kręciło się wokół tunelu :wink:
Ciekawi mnie czy mój ogrzewacz przeciwmrozowy da sobie rade dzisiejszej nocy, i ogrzeje tunel na tyle, by nic tam nie zamarzło. Już chyba od tygodnia w tunelu mam jedną zwartnicę, zawirusowaną, przeznaczoną na stracenie - i ona jest wskaźnikiem czy ogrzewacz daje radę. Gdy było -8 stopni w nocy to przemarzł jeden liść zwartnicy, ale 2 są nieruszone więc nie było źle.

Rano wyszedłem na ogród porobić zdjęcia tej mroźnej krainy - bardzo szybko ziemia rozmarzła, szybko zniknęła jakakolwiek biel, więc musiałem się spieszyć ;)

Rano najgorzej wyglądały przebiśniegi:
Obrazek
To jest odmiana 'Viridi-apice' - rzeczywiście ma zielone końcówki płatków ale spróbuje to później uchwycić.

Krokusy pięknie prezentowały się w takiej scenerii, szczególnie 'Eric Smith':
Obrazek

'Vanguard' troche ściemniały z powodu mrozu:
Obrazek

A to krokusowa pomyłka:
Obrazek
Piękny jest ten krokus.

Kokorycze niedługo tez zaczną kwitnienie - jak przyjdzie ocieplenie to powinny momentalnie wystrzelić:
Obrazek

Rok temu o tej porze cebulica Miszczenki była w pełni kwitnienia, w tym momencie wygląda tak:
Obrazek

Krokus 'Tricolor' czeka na lepsza pogode aby pokazać się w całej okazałości:
Obrazek

A w tunelu jakiś botaniczny tulipan szykuje się do kwitnienia:
Obrazek

Orlik o pstrych liściach już dość szybko przyrasta:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ignis05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8312
Od: 16 gru 2009, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Gdańska

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj Karolu :wit
Twojego wątku nie da się szybko przelecieć. ;:oj
Tyle ciekawych rzeczy opisujesz, masz w sobie tyle pasji i zapału, że czytam, oglądam i wracam wciąż do wcześniejszych stron.
Pewnie młody jeszcze jesteś, bo piszesz, że masz czas i możesz spokojnie poczekać , aż wszystko urośnie. ;:173
Podziwiam wspaniałe plany na realizację Twojego nowego ogrodu. Widać, że dobrze wiesz, jak ma wyglądać.
Masz może jakieś wykształcenie w tym kierunku ?
Widzę, że już wschodzi Ci szachownica perska. Ale czy ona rośnie w doniczce ?
Czy to ta sama, która tak pięknie kwitnie na 11 stronie w poście z 25 kwietnia 2019 ?
Też posadziłam ją jesienią i czekam, czy mi wyrośnie i jaka będzie. Na razie nic nie widać.
Czy piwonie z nasion powtarzają cechy rośliny matecznej ?
I jak długo trzeba czekać na efekty takiego siewu ?
Czy przed wysiewem trzeba schłodzić te nasiona ?
Pozdrawiam i życzę dobrej pogody ;:167 ;:167 ;:3 ;:3
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2924
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, wiedziałam, że miałam Twojego nieznanego krokusa, przeszukałam pudło z etykietami i u mnie był pod nazwą C.minimus "Spring Beauty". Natomiast szukałam siewek zawilców greckich i w ogrodzie jeszcze tych jednorocznych nie widać, ale, o ile dobrze kojarzę ich wygląd, to u Ciebie chyba są jakieś inne ;:oj A może rosną w tunelu? No i są w zbliżeniu i wydają się dość mięsiste.
U mnie też mrozi, ale jak zobaczyłam rozpłaszczone przebiśniegi, to dopiero po południu wyszłam do ogrodu, nie chciałam oglądać reszty.
Jeśli chodzi o kreta, to on bardzo szybko przemieszcza się po powierzchni, zwłaszcza młode w poszukiwaniu własnego terenu ;:306 Dobrze, że sąsiedzkie koty masz pracowite ;:215
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12256
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Warto, warto ? bo kobea bardzo dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4358
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Ogród po mojemu

Post »

sauromatum pisze:tunel jest aktualnie przeładowany, zająłem jakieś 120% jego powierzchni

Czarodziej z ciebie Karolu :wink: ale ja to rozumiem, bo u nas też niektóre rośliny rosną na kilku poziomach i jak zliczyć powierzchnię to na pewno jest jak u ciebie - ponad 100% ;:333
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”