Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Sam posiadam książkę z lat 60-tych, gdzie zaleca się stosowanie ciężkiej gliniastej gleby dla kliwii. Obecnie jeśli zajrzeć na zagraniczne fora ogrodnicze, gdzie udzielają się profesjonalni hodowcy jak i amatorzy kliwii, każdy odradza stosowanie tak ciężkiego i nieoddychającego podłoża. W nim zaczynają się tak na prawdę wszystkie problemy bo korzeń który nie oddycha zaczyna gnić. Skutkiem są choroby w postaci zmian na liściach, a także śmierć rośliny gdy w porę nie zauważy się co się dzieje z korzeniami. Oczywiście nie każda kliwia umrze, są silniejsze okazy, które będą rosły w słabej mieszance. Chcąc jednak uzyskać liście zdrowe bez plam, rdzy czy zasychających końcówek trzeba postarać się o coś lepszego niż zwykła "gotowa" gleba ze sklepu ogrodniczego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Korzystanie z tak starych książek nie ma sensu. Związane to poniekąd z tym, że wtedy nie było w zasadzie innych mieszanek, tylko wybór był ograniczony do takiej zwykłej ziemi. Niektórzy mając ogródek stamtąd brali ziemię do roślin doniczkowych.
Kliwia jest rośliną która potrzebuje lżejszej torfowej ziemi, a nie gliniastej i dodatkowo z dodatkiem rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Emilia, jeżeli Twoja kliwia spędzi lato na działce i jesienią będzie zabrana najpóźniej jak to możliwe ( oczywiście trzeba zdążyć przed mrozem :) ) to z pewnością zakwitnie. Nie męcz jej w domu, skoro masz inne możliwości i nie czekaj na kwiaty kolejne 30 lat :wink: . Takie jesienne przechłodzenie wystarczy. Moja zaczęła wypuszczać pędy kwiatowe niedługo po wniesieniu do piwnicy, ale przetrzymałam ją trochę, bo w domu doniczkowa ciasnota. Teraz już przekwita, a takie miała kwiaty
Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Jednym słowem ziemia przepuszczalna i spore nawożenie...oczywiście zimowanie niezbędne. Trzeba dodać, że ziemia ziemi nierówna i najlepiej kupować w necie dobre marki....wychodzi to drożej, bo trzeba dodać przesyłkę.
Moja niestety skazana jest na zimowanie na chłodnym parapecie, gdzie ledwie się mieści.
Pozdrawiam:)
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Witajcie. Mam, a może miałem (?) piękną kliwię, która wypuszczała co jakiś czas piękne pomarańczowe kwiaty. Niestety zostawiłem ją na pół roku pod opieką ukochanej mamusi i wygląda na to, że chyba zabiła mi kwiatka.
Coś mi nie pasowało w wyglądzie, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się aż mi się smutno zrobiło.
Po prostu został przelany. Kwiat jest w plastikowej doniczce, która stała w większej ozdobnej ceramicznej. Zaglądam do ceramicznej doniczki i co widzę? Prawie 5 cm wody! Kwiat stał w wodzie, korzenie od spodu wygląda mi na to, że zgniły.
Nie znam się prawie wcale na kwiatach i ich uprawie, wiedziałem po prostu żeby tego kwiatka podlewać dosyć rzadko zimą i sobie spokojnie żył od trzech lat, mało tego - zakwitał, aż do teraz.
Myślałem, żeby go wyjąć z tej ziemi i przesadzić, może do większej doniczki? Tylko nie wiem co z korzeniami. Nie jestem specjalistą, ale na moje oko to te korzenie, przynajmniej te które widać są miękkie i przegnite. Kolory liści niby ma ładne, ale w środku, tam gdzie zawsze wyrastały nowe zielone listki, treaz jest żółto. Do tego na podstawie rośliny zrobił się taki jakby biały nalot, grzyb?
Póki co wyjąłem kwiatka z ceramicznej doniczki, stoi w tej plastikowej. Postawiłem ją na kratce pod którą mam ręcznik i ręczniki papierowe, staram się wysączyć nadmiar wody.

Poradźcie, czy da się tę moją kliwię jeszcze uratować? Jeżeli tak to napiszcie jak postępować i co teraz z tym zrobić? Jeżeli przesadzić to do jakiej ziemi i czy doniczka może być ta sama, czy kupić większą, na przykład 15 cm? Co z korzeniami? Odciąć te zgniłe, czy zostawić, a może wszystkie odciąć? Jak odróżnić zgniłe od zdrowych?

Przepraszam za być może niemądre pytania, ale naprawdę nie znam się na pielęgnowaniu roślin, więc pytam mądrzejszych od siebie. Na końcu wklejam link do galerii, porobiłem kilka zdjęć mojej roślinki, żeby można było samemu ocenić to wszystko o czym piszę.

https://imgur.com/a/5h1eOBl - zdjęcia

Dzięki za wszelkie podpowiedzi!
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Wyjmij natychmiast roślinę z doniczki, bo tylko wówczas można będzie ocenić całość i podjąć jakieś kroki. Jeżeli trzon główny nie jest miękki, to po obcięciu zgniłych korzeni (zasypać cięcia cynamonem), może będzie jeszcze szansa na odratowanie tak pięknego okazu. Jeżeli będą jakieś zdrowe korzenie (powinny być białe, ciemno-brązowe to zgniłe), to wyszorować doniczkę, lub dać nową ale nie większą. Posadzić w przepuszczalne wilgotne podłoże i na razie nie podlewać. Postawić dalej od okna i podlać niewiele za kilka dni, jak korzenie wrosną.
Powodzenia :)
Pozdrawiam:)
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Dzięki za porady. Nową ziemię będę miał dopiero w środę jak się wybiorę do Leroy Merlin, wcześniej nie da niestety rady. Chciałem właśnie wyciągnąć roślinkę z ziemi, ale bez nowej to chyba nie ma sensu? Swoją drogą jak już będę w sklepie to jaką ziemie kupić? Czytałem że przepuszczalna itd, ale najczęściej są uniwersalna, do kwiatów itd.
A gdyby się okazało, że wszystkie korzenie są zgniłe to co? Wyrzucić ją?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Może być uniwersalna, ale dosyp trochę piasku lub drobnego żwirku i wymieszaj. Korzenie będą oddychać i ziemia nie będzie się zbijać. No jak wszystkie korzenie będą zgniłe, to niestety kosz, ale jak trzon jest twardy, to może da radę.
Pozdrawiam:)
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Jednak wziąłem i wyjąłem kwiatka z ziemi i zrobiłem tak jak poradziłaś. Jutro kupię nową ziemię i go posadzę na nowo.

Tak wyglądały korzenie zaraz po wyjęciu:

https://imgur.com/FEBGu0g
https://imgur.com/YJSnoyg

Było dużo zgniłych korzeni, niektóre same odpadły, wręcz większość, resztę wyciąłem. Jednak po wycięciu wygląda to tak:

https://imgur.com/Bn0r58E
https://imgur.com/dShr5v1

Jak widać dużo z tych korzeni nie zostało, jednak trochę tych białych zostało. Niektóre zaczynały gnić, więc je przyciąłem tak żeby zostało twarde i białe. Potem zasypałem to cynamonem: https://imgur.com/X52UhTX

W takim stanie musi to zostać na stole do jutra do czasu aż przyjadę z pracy z nową ziemią i go zasadzę.

Jak myślisz czy roślinka nie obumrze do tego czasu bez ziemi? Czy taka mała ilość korzenia w stosunku do pierwotnego daje jakieś szanse na przeżycie? A jeśli chodzi o ziemie to czy można ją zmieszać z piaskiem z piaskownicy dla dzieci?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Od końca - nie. Nie taki piasek, pomijając ryzyko zakażenia patogenami - nie wiadomo czy do piasku nie robiły jakieś zwierzęta, to jest za drobny. Kup żwirek kwarcowy.
Bez doniczki do jutra nic nie nie stanie, jednak zbyt obficie posypałeś cynamonem, gdyż w większej ilości może popalić korzenie, sypiesz tylko na końcówki. Bezpieczniejszy jest sproszkowany węgiel.
Nikt Ci nie da gwarancji że przeżyje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

To może zmyć ten cynamon pod kranem i posypać ponownie, tylko dokładnie w jakie miejsca? Czy teraz to już nic nie da? No tak, gwarancji nikt nie da, ale czy jest chociaż szansa z taką ilością korzenia? Może obciąć trochę liści aby roślina miała mniejsze "obciążenie"? A w jakim celu ten cynamon tak w ogóle, już tak dla pogłębienia wiedzy pytam.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Ekspresja pisze:(zasypać cięcia cynamonem)
Korzenie do jutra obeschną, więc jakimś pędzelkiem je omieć, albo po prostu zdmuchnij nadmiar. Obetnij tylko te żółte liście w środku, zdrowych nie ruszaj. Daj też mniejszą doniczkę.
Cynamon stymuluje rozwój korzeni i jest to zabezpieczenie przed patogenami grzybowymi.
Myślę, że roślina da radę....trzymam kciuki.
Pozdrawiam:)
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

A jeszcze się tylko zapytam, czy to może być żwirek dla kota/do akwarium? Bo taki można kupić w 1 kg paczkach, a te ogrodnicze to są po około 5 kg. Także w jakiej proporcji zmieszać ziemię ze żwirem? 1:1?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”