Kliwia szkodniki,choroby

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
babuszka1
50p
50p
Posty: 63
Od: 1 lip 2011, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska, beskid wyspowy

Kliwia uprawa

Post »

Witam!
Tydzień temu dostałam piękna sadzonkę Haemanthus albiflo czyli krasnokwiat białokwiatowy. Postawiłam go koło mojej kliwii i przy okazji przyglądnęłam się jej. Niestety nie rośnie od jakiegoś czasu, ma niby nowe odrosty ale mi kilku lat w ogóle nie kwitła. W zeszłym roku rozsadziłam roślinki do osobnych doniczek i były zdrowe. Tknięta złym przeczuciem dziś wyciągnęłam roślinki z doniczki a tu- korzenie puste, tylko przy samych roślinkach były jakieś. Trochę to dziwne bo nie przelewałam rośliny- a raczej była troszkę przesuszona ostatnimi czasy. Roślina była na północno zachodnim oknie, nie miała żadnych szkodników, rosła dobrze, nie kwitła - może problem był w tym, że nie było drenażu- ale woda zawsze wylewała się na podstawkę a potem usuwałam ją. Jedną sadzonkę wywaliłam a pozostałe korzenie oczyściłam , poodcinałam końcówki i obsypałam cynamonem. Teraz poradźcie mi proszę co mam zrobić?? Czy przesuszyć roślinki kilka dni i wsadzić do doniczki? Zastosować jakąś chemię??
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Co dalej z kliwią?

Post »

Zasadź z powrotem czas pokaże... jeżeli zasypałaś cynamonem nie widzę powodu aby roślinkę faszerować chemią.
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kliwia choruje

Post »

Pilnie potrzebuję pomocy. Moja Kliwia chyba choruje. Nie wiem co się z nią dzieje, mam ją od roku i pięknie rośnie. Podlewam jak przeschnie (raz na tydzień - w upały co 5 dni), stoi na mokrych kamykach. Kilka dni temu zaczął brązowieć jej jeden liść, choroba postępuje w zastraszającym tempie. Zabrałam jej wczoraj kamyki i nie wiem co robić, czy już odciąć jej ten liść :?: Z góry dziękuję za wszelkie porady. http://ifotos.pl/zobacz/1jpg_eewsnpn.jpg/
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Moja kliwia choruje

Post »

Ja bym delikatnie wycięła/oderwała ten liść.
Jak stozek wzrostu - środek rośliny wygląda zdrowo, to nie ma powodów do paniki. Może ten liść był w jakiś sposób uszkodzony i temu zaczął gnić.
Moja kliwia stoi teraz na podwórku i nie zabieram jej w czasie deszczu, ale gdy stoi w domu podlewam ją symbolicznie. Prawie jak kaktusy. Upewnij się, przed kolejnym podlaniem czy ziemia jest sucha.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kliwia choruje

Post »

Wyjmij z doniczki i sprawdź korzenie. Ja ostatnio zalałam piękną kliwię, chciałam być dla niej dobra i przesadziłam. Zostały jej dwa korzenie, bo resztę musiałam wyciąć.
IloPio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 27 sty 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Ja musiałam wczoraj kohinorem podlać bo mi się ziemiórki zalęgły. Zaczęły mi też brązowieć niektóre liście. Moje kliwie ewidentnie juz czekają wiosny :)
pozdrawiam
Ilona
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Moja Kliwia ma czerwoną plamistość...chyba. Obcięłam chore liście do zdrowego miejsca i opryskałam Previcurem 2x/10 dni, w stężeniu 1 ml/1 l wody. Przeczytałam, że wszelkiego rodzaju plamistości są chorobami przenoszonymi przez zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu i atakują liście. Zabrałam więc roślinę miesiąc temu do domu, ale młody liść też wychodzi z plamami. Nie wiem czy stężenie za niskie, czy mam znów opryskać? Proszę o pomoc. ;:167
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Czy nikt nie jest w stanie mi pomóc :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Jak radzić z czerwoną plamistością było szeroko omawiane w wątku o hippeastrum, przejrzyj tutaj:

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... 7233&ch=-1
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

A może wstaw zdjęcia? Czytałam, że na kliwii może też zerować roztocz narcyzowiec. Moje hippeastra usilnie leczyłam na czerwoną plamistość , a to był roztocz :evil:
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Właśnie dziś odesłałam aparat do naprawy, więc dopiero za ok.2 tyg. mogę wstawić zdjęcia. Roślina rośnie i nawet dwa razy kwitła w tym sezonie, więc wykluczam roztocze. Nowe liście są całe w kropkach (na obu stronach), ale nie wysychają. Kliwię mam ponad 6 lat i już dwa razy miała tą plamistość, ale zawsze po podcięciu liści problem znikał, teraz jest dużo gorzej.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Udało mi się zrobić takie zdjęcia komórką:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Kliwia szkodniki,choroby

Post »

Ekspresjo, niemal zawsze powodem zmian na liściach kliwii jak i innych roślin są problemy z korzeniami spowodowane niewłaściwym podlewaniem, nawożeniem i stosowaniem nieodpowiedniego podłoża.
Jeden doświadczony ogrodnik powiedział kiedyś bardzo mądre zdanie"to co wyrasta z doniczki jest odzwierciedleniem tego co kryje się pod ziemią "
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”