Czas wybudzania kaktusów

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18759
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Nie, jest jeszcze za wcześnie na spryskiwanie. Wybudza się kaktusy wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest już stabilna. Mamy dopiero początek marca i jeszcze pogoda i temperatura może się załamać. Poza tym słońce jeszcze nie jest dość silne, jak na wymagania kaktusów. Koniec kwietnia, początek mają, to optymalny okres na wybudzanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Wybudzanie kaktusów na przełomie kwietnia i maja to trochę późno. Producenci tych roślin potrafią wybudzać je już w lutym. Jeśli możemy roślinom zapewnić ciepło oraz dużo słońca to można zacząć je wybudzać w marcu. Ja swoje rośliny wybudzam później, bo w kwietniu ponieważ nie dysponuję ogrzewaną szklarnią a tylko nieogrzewanym tunelem foliowym. Jeśli ktoś planuje trzymać rośliny na otwartej przestrzeni to rzeczywiście wybudzanie powinno mieć miejsce na przełomie kwietnia i maja lub nawet później z uwagi na temperatury na zewnątrz.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18759
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Właśnie ja trzymam kaktusy w lecie na zewnątrz. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

blabla
A jaka byłaby dobra teraz temp. dla kaktusów, gdybym je chciała już przenieść z zimnej spiżarni do pokoju ze słońcem?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

To zależy jakie kaktusy masz. Górale optymalnie potrzebują 20-25*C w ciągu dnia i około 10-15*C lub nawet mniej w nocy. Meksykańczyki potrzebują ~5*C cieplej. To oczywiście wartości przybliżone.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Tomku, żebym to ja wiedziała co ja mam :roll:
W każdym razie widzę, że w moim pokoju szału nie mam.Temp. przeciętna ok.13-15-st.C, ale dużo słońca i wtedy b.ciepło.
Po spiżarni gdzie było góra 8, to i tak kaktusy mają prawie upał.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

A jak to jest jeśli chodzi o słońce? Lepiej trzymać na bezpośrednim słonku - ''pod chmurką'' czy pod jakąś folią ( na przykład jakiś inspekt ) ? Który sposób lepiej wpływa na kwiaty? I jeśli chodzi o samo wybudzanie - lepiej jak poczekam na przełom kwietnia/maja gdyż docelowe miejsce kolekcji to południowo-wschodnia wystawa pod gołym niebem, czy lepiej gdybym wybudził je pod koniec marca i ustawił na duuużym, nasłonecznionym parapecie tylko że z wystawą zachodnią? a potem przeniósł w miejsce docelowe gdy ryzyko przymrozków ustąpi. Który sposób będzie lepszy i bardziej korzystny jeśli chodzi o kwitnienie kaktusów?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Pod chmurką oczywiście jest więcej słonka ale za to jest chłodniej. Poza tym nie można zabezpieczyć roślin przed deszczem a nadmiar wilgoci nie jest pożądany. Pod chmurką rośliny są bardziej kompaktowe, wolniej rosną i wyglądają bardziej podobne do tych z natury ale też kwitną mniej obficie.
Wystawa zachodnia nie jest najlepsza dla kaktusów. Cień z rana i słonko po południu to nie jest korzystnie rozwiązanie z punktu widzenia kwitnienia tych roślin.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

A jakby przed deszczem zakrywać je zbitym z desek ''dachem'' przykrytym folią ? Taki przenośny stelaż , niby dużo pracy ale gdy kolekcja nie jest wielka to jak najbardziej do zrobienia. Czyli Tomku lepiej byłoby poczekać do kwietnia/maja i wystawić na miejsce docelowe niż wybudzać wcześniej i wystawiać na zachodnią ekspozycję? Czy to nie będzie za późno ? Roślinki wtedy zakwitną? :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Najlepiej zbudować parzenisko czyli inspekt na własnych nogach i do niego wystawić kaktusy. Dużo zależy od tego, jakie masz rośliny. Na otwartej przestrzeni dobrze czują się górale czyli rebucje, sulki, lobiwki, echinocereusy. Ciepłolubne kaktusy oraz Meksyk lepiej trzymać w szklarni.

Wystawienie roślin w kwietniu/maju nie spowoduje problemów z kwitnieniem tylko je przesunie w czasie, rośliny będą kwitły później.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Czyli np. jakiś duży blat na nogach, na to stelarz, przykryć folią i byłoby ok? Górali u mnie jak na lekarstwo, tylko pojedyncze sztuki. Nie jestem nastawiony na jakiś jeden gatunek, być może póki co :) Przeważają Mammillarie, Astrophytum i Gymnocalycium, czyli Meksyk i Argentyna , poza tymi gatunkami to można powiedzieć że co mi się spodoba i wydaje ciekawe :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Astrofyta nie nadają się do inspektu. One lubią ciepło. Dla nich idealna jest szklarnia. Gymnaki mają zróżnicowane zapotrzebowania bo rosną w różnych środowiskach. Nie wszystkie gatunki będą dobrze czuły się w inspekcie. Lepiej dobrać sobie do kolekcji takie rodzaje, którym można zapewnić optymalne warunki do rozwoju.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

A czy np. Mammillarie będą źle czuły się pod gołym niebem? I po jakim czasie od wystawienia na słonko spryskać kaktusy? Czy już wcześniej rozpocząć spryskiwanie? Bo czytałem Twoją wypowiedź, że najpierw od słońca muszą się pąki zawiązać bo inaczej kaktusy zaczną rosnąć a nie będą kwitły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”