Grubosz - bonsai, cięcie,formowanie,ratowanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DARK TEMPLE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 gru 2008, o 16:13
Lokalizacja: OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Post »

Doniczki taniej kupisz na allegro wpisz bonsai -często używane ,ale dobre można trafić.
Pozdrawiam sercowych, roślinożerców wzrokowych.
Awatar użytkownika
Dziunia
50p
50p
Posty: 51
Od: 2 paź 2008, o 15:13

Post »

Dzięki za porade :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Czy Wy musicie wybierać zawsze najdłuższą drogę... Przecież taka doniczkę kupi w każdym markecie lub kwiaciarni. Jak napisałem powyżej nie musi to być od razu doniczka docelowa, taka super...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
kwiato_maniaczka
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 6 lip 2008, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Podepne się pod temat mój gruboszek przez zimę strasznie zmarniał i wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Podpowie mi co z nim zrobic i jak go poobcinać?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zdecydowanie - trzeba go "ostrzyc". Wszystkie te wybiegnięte, jasno-zielone pędy i pędziki trzeba wyciąć całkowicie lub zostawiając (na tych grubszych) tylko jedno oczko (miejsce wyrastania liści). Tniemy: milimetr lub dwa nad oczkiem. Trudno mi ocenić ziemię - ale mimo to jeżeli go poobcinasz i ustawisz w cieniu (absolutnie początkowo bez słońca) na balkonie - bardzo szybko się powinien zregenerować i zacząć wypuszczać nowe przyrosty. Od czasu do czasu można go potraktować biohumusem.
Obrazek
Oczywiście - nie zaznaczyłem wszystkiego - to tylko przykład - ale na pewno dasz sobie radę.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja przyciąłbym go jeszcze bardziej ale musiałabyś zamieścić zdjęcia z kilku stron rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Grubosz jak uformowac?

Post »

Witam!
Jestem tu nowy mam grubosza i chcial bym go uformować w podobnym stylu do grubosza aniuli oto on:
Obrazek

A oto mój:
Obrazek Obrazek

Czekam na rady...
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Gruboszy raczej się nie formuje. Aby miały bardziej kompaktowy pokrój warto im zapewnić bardziej słoneczne stanowisko.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

a ten aniuli ?? chyba sam taki nie urósł?
Awatar użytkownika
ruda806
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 mar 2009, o 21:13
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Możesz mu uszczykiwać czubki gałązek żeby bardziej się rozkrzewiał oraz dolne gałązki obrywać żeby miał pień jak drzewo:) Tylko chyba lepiej na wiosnę, szybciej odrośnie;) Moje wyglądają tak:
Obrazek Obrazek
Po każdym dniu trzeba postawić kropkę, odwrócić kartkę i zaczynać na nowo.
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Ja mojego grubosza hobbita modeluje cały rok ;) Latem wystawiam go na taras i drastycznie obcinam,wtedy pień się powiększa. jesienią wnoszę go do domu .I tak od trzech lat ;) A efekt jest taki ;)


Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Przede wszystkim trzeba się odnieść do rośliny Harpii - super piękny okaz i co trzeba podkreślić - harmonijnie formowany. Takie drzewko nie potrzebuje typowej doniczki do bonsai by pięknie wyglądać ! Chociaż gdyby miało doniczkę niższą o połowę - można go śmiało wysyłać na wystawy bonsai - nagroda murowana !.

Wracając do gruboszy Rudej i Lamparta powiem tak: wasze drzewka są jeszcze młode ale zapowiadają się także świetnie. Wystarczy stosować się do rady właśnie Harpii jedynie może nad tym "drastycznym obcinaniem" bym się wstrzymał - wystarczy częste uszczykiwanie wierzchołków pędów (także nowych) i po kilku latach (cierpliwość jest sztuką) mamy okazy takie jak Aniuli i właśnie ten wyżej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Grubosz jak uformowac?

Post »

Karpek ciesze się ze mój Hobbit się podoba ;) Niestety on się nie nadaje do wsadzenia do płaskiej donicy ;(jest za ciężki!! wywraca się ( Donica od środka jest obciążona kamieniami ,inaczej wy się wywrócił.

A tu mój następny eksperyment w formowanie ;)
dwie większe ucięte sadzonki,związałam drutem,i od razu wsadziłam w ziemie do płaskiej doniczki;) Podparłam roślinę kamieniami,aby się nie wywracała. Tak stoi prawie miesiąc.Co z tego będzie zobaczymy ;)


/]Obrazek[/

a tu Mama z dzieckiem ;)

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”