Tunel jaki kupić

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: tunel

Post »

Ja też odradzam. Jeśli ktoś ma możliwość zrobienia swojego,porządnego tunelu, to niech się nie zastanawia, chyba ze nie ma innego wyjścia.. Zakupiłam tunel L... dwa lata temu, bo nie mogłam doprosić się męża o drewniany. Straszna prowizorka,ale jak się nie ma co się lubi... Po roku ubłagałam wreszcie męża i teraz mam porządny,stabilny i funkcjonalny tunel :tan - nareszcie :wink:
pozdrawiam, Anita
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: tunel

Post »

piotek_m pisze:wiem że drewno to nie najlepszy materiał na tunel, ale co myślicie o czymś takim i zastosowanie do tego takich łączników to belek:
długość 6m, szerokość 3m i wysokość 2,20m...

konstrukcja wyglada bardzo fajnie, szkoda, że nie podałeś przekroju belek z jakich jest zrobiony.
Ten tunel musi stać na betonowych stopach bo inaczej bardzo szybko zgnije dolna belka i dla bezpieczeństwa trzeba go podeprzeć dwona słupami na środku. Kilka lat powinień wytrzymać.
Awatar użytkownika
piotek_m
200p
200p
Posty: 260
Od: 5 kwie 2009, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: tunel

Post »

ten którego zamieściełm fotke można kupić na stronie "szklarnie pszczółka" mam zamiar taki zrobić. Oni podają że dolna podstawa jest z belek 5x5cm, a reszcza 5x2,5xm co wydaje mi się troszke cienkie....
TARNÓW - POLSKI BIEGUN CIEPŁA - MOJE MIASTO :)
nasiona adenium
moje roślinki - piotek_m
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2874
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: tunel

Post »

:( no cóż trochę się podłamałam, mam nadzieję że chociaż ze trzy lata mój tunel przetrwa, przy stawianiu wezmę pod uwagę wszystkie Wasze rady i bardzo za nie dziękuję :wink:
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: tunel

Post »

Jagódko,on przetrwa i dłużej, tylko będzie z nim trochę zachodu. Wiem jak to jest,jak człowiek marzy o takim tuneliku na pomidorki,wczesną sałatkę i inne warzywka. Dla mnie ten tunel ma jedną podstawową wadę - nie jest stabilny, trudno naciągnąć na nim porządnie folię, po zimie wisi jak flak. Takiego problemu nie mam na drewnianym stelażu. Pod ciężarem śniegu ten tunel zamienił się w łódkę.. :? , rurki wygięły się w drugą stronę,ale plusem jest to, że to taka wańka - wstańka i jak zrobiło się cieplej rurki się nagrzały i wróciły do swojego poprzedniego kształtu.No i te klamry - zaczepy łączące folie z rurką.. :evil: Mimo wszystko, to jednak foliak - jaki by nie był i na pewno da Ci też dużo powodów do radoości :)
pozdrawiam, Anita
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: tunel

Post »

kantówka 5x5 na pewno wystarczy do tekiej konstrukcji, szkoda tylko że nie masz możliwości impregnowania drzewa w taki sposób jak robią to w "szklarnie pszczółka". Niestety dostępne metody do wykonania samodzielnie nie są tak skuteczne. Najbardziej newralgine niejsce to kontakt z ziemią. Ja robiac swój tunel zacementowałem kawałki katownika 40x40 stalowego wystające 30 cm ponad grunt i do niego przymocowałem słupki.
W "szklarnie pszczółka" stosują łączniki metalowe, to co jest na rysunku wyglada na tworzywo sztuczne.
Awatar użytkownika
piotek_m
200p
200p
Posty: 260
Od: 5 kwie 2009, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: tunel

Post »

ten łącznik to z innej strony i jest on z tworzywa. Prawdopodobnie będę miał zrobiony fundament pod tunel - ale to się jeszcze zobaczy. A jak nie to betonowe słupki na których postawie tunel... Żeby drewno nie miało kontaktu z ziemią (bezpośrednio)
TARNÓW - POLSKI BIEGUN CIEPŁA - MOJE MIASTO :)
nasiona adenium
moje roślinki - piotek_m
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2348
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Ten tunel całkiem fajny.Podoba mi się. Pozostaje faktycznie kwestia kontaktu drewna z ziemią.
Ile kosztuje taka przyjemność??
Awatar użytkownika
piotek_m
200p
200p
Posty: 260
Od: 5 kwie 2009, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: tunel

Post »

pytałem ale nie odpisali mi jeszcze, ale pewnie nie mało... jak liczyłem zrobienie takiego (drewno + metalowe laczniki) wyszlo koło 500zł... (około 80 metrów belek + łączniki)
TARNÓW - POLSKI BIEGUN CIEPŁA - MOJE MIASTO :)
nasiona adenium
moje roślinki - piotek_m
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2348
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Ja mam zrobiony z prętów metalowych żebrowanych, kupuje się w sklepach budowlanych, na miejscu tną na takie dlugości jak potrzebujesz, potem weżmiesz kogoś kto ma spawarkę i zespawa.
Po bokach dajesz wysokość jaka Ci pasuje a potem pręty wygięte w łuk to dach. Na szczycie cieńszy pręt przez całą długość tunelu przyspawany od dołu aby to było stabilne.
We wnętrzu tunelu drewniane 4 podpory aby od ciężaru pomidorów konstrukcja nie odginała się w dół.
Myślę, że taniej to wyniesie niż 500zł. Folia w tamtym roku 80 zł. na tunel 6x3m.

Na pręty żebrowane założyliśmy starego węża aby nie niszczyło folii od żebrowania.
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: tunel

Post »

Do budowy tunelu zawsze używam żerdzi, które kupuję w nadleśnictwie. Najpierw je okorowuję z kory. Potem tnę na odpowiednią długość. Kiedyś słupki zakopywałem w ziemi, obecnie zalałem betonem myślę że dłużej postoją. Żerdzie są okrągłe i folia się na nich tak nie przedziera. Ze swojego doświadczenia wiem że lepiej postawić 2 mniejsze(4/5m) folie niż jedną dużą(8/10). Te duże folie szybko się rozciągają na słońcu i luzują. Automatycznie trwałość jest ich mniejsza. Rządki pod folią mam rozmieszczone w poprzek, może to nie fachowo, ale tak mi wygodniej. Druty rozciągam od jednego boku do drugiego(śr.4-5mm). Potem do nich przywiązuję pomidory, ogórki. Ważne żeby mieć duże drzwi w celu dobrego wietrzenia. Może komuś coś to pomoże podczas budowy foli.
wodnik
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: tunel

Post »

suzana pisze:
Na pręty żebrowane założyliśmy starego węża ..
:shock: . Jak to ?? Suzano , węże są w zasadzie pod ochroną :? , nie wolno nimi ulepszać sobie tuneli :!: A jeżeli był stary , to tym bardziej !
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2348
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tunel

Post »

Frant, zawsze czymś rozbawisz i robi się weselej :;230 :;230
Nie cierpię węży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”