Storczyki Storczykowej cz. 4

GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

A kto by nie chciał wiosny i dłuzszych, słonecznych dni? Tak wszyscy do nich teskimy, ale jeszcze musimy się pomęczyć. :(
Awatar użytkownika
Henrykbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1660
Od: 28 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Myślałem.ze nic nie piszesz na swoim wątku a okazało się,że nie zauważyłem,że masz już trzecią część. :oops:

Melduję się w nowej części i gratulacje.
Pozdrawiam,Henryk

Moje Storczyki
Awatar użytkownika
KONdzio1156
100p
100p
Posty: 125
Od: 30 lip 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ostrów wlkp (pruślin)

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

storczykowa wklej zdjęcie
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

U storczyków się niewiele dzieje. Rośnie może parę pąków na pędzikach, ale i tak większość opada. kwitnienia będą jeszcze marniejsze niż normalnie. Każdy pęd na moich Phal. puścił od 3 do 5 kwiatów, ale dużo z tych nielicznych pąków opadło, więc zamiast 5 kwiatów jest np. 1, góra 2. Ale się często zastanawiam, dlaczego niektorym wszystkie storczyki kwitną tak obficie, a mi puszczają tylko po parę pąków, naprawdę rzadko, żeby było powyżej 10. Tylko ten, co teraz ma keiki, miewał i po 20 kwiatów...
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Mogę się podzielić swoim doświadczeniem w tym temacie, jeśli Cię to interesuje.
Po pierwsze decydują geny. Jeśli kupiłaś falka z 6 kwiatami to raczej już zawsze będzie kwitł taką ilością.
Po drugie dobre rezultaty jak chodzi o obfitość kwitnienia zaobserwowałam po stosowaniu nawozu blossom booster.
Po trzecie i ostatnie - jeśli chcesz się cieszyć obfitym kwitnieniem wybieraj Phalaenopsis z rozgałęzionym pędem.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Większość moich Phalaenopsis właśnie była kupiona z 4-6 kwiatami, ale pewnie dlatego, że to młode rośliny, ktore jeszcze powinny być sadzoneczkami, a przez pędzenie są zmuszone do szybkiego zakwitnięcia, bo hodowcom się nie opłaca trzymac rośliny 4 czy 5 lat, jak mogą to przyśpieszyć i sprzedać po roku. Przy powtarzaniu kwitnienia u mnie jest podobna ilość co przy kupieniu, ale czasami kwiaty są większe (jak u Phal. valera czy takich 2 z przeceny, które kwitły małymi kwiatami w sklepie, a u mnie wyrosły ogromne kwiaciory). Tylko parę roślin było kupionych z obfitym kwitnieniem, 2 już uschły (ale moje kwitnienia były obfite, jeden mial 30 kwiatów, drugi ze 20), jeden jest, to ten z keikiem. Mam też sporo Phal. które naraz mają 1 czy 2 kwiatki, ale przez kilka miesięcy się przedłużają, jak zrzucą jedne, zaraz rozwijają następne, więc jakby zliczyć miejsca po kwiatach, to by było tego sporo. Jeden to tak dlugo puszczał (półminiaturowy), że po obcięciu pęd miał z metr.
Co do tego nawozu, u nas nie jest dostępny, a więc go nie mam (zresztą podobno on jest chyba sypki? Ja stosuję tylko i wyłącznie nawozy w płynie).
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Dzisiaj kąpałam Vandy. Żadna nie będzie teraz kwitła, ale może na wiosnę. Wszystkie mają się dobrze. Phalaenopsis też, prócz paru zdechlaczków. najbardziej mnie martwi Phal. Lea Marie Salazar, bezkorzenna piękność, która nie chce puścić nowych korzeni. Bardzo bym chciała, żeby przeżył, bo to najpiękniejszy Phal., jakiego kiedykolwiek widziałam, ale stracił wszystkie korzonki, od początku wątłe. Trochę hybryd też jest bezkorzenne, te, które przesadzałam kilka miesięcy temu zanim się przekonałam, że im to szkodzi. Nie wiem czemu, ale zauważyłam, że botaniczne lepiej znoszą przesadzanie niż hybrydy, bo większość z nich miała się dobrze po przesadzaniu, a hybrydy prawie zawsze tracą korzenie. Może to dlatego, że botaniczne pewnie nie są tak przyspieszane, ich wzrost jest bardziej naturalny, a więc się lepiej trzymają? Phal. schilleriana po przesadzeniu nie stracił ai jednego korzonka, bardzo ładnie się rozrósł, a hybrydy to praktycznie od razu zaczynały gnić, więc teraz unikam przesadzania, nawet jak któryś ma uschnięte korzonki, wolę je zostawić tak, jak są.
Może na dniach porobię jakieś zdjęcia Phal. Nie wiem czemu w ostatnich dniach tak mało osób się pojawia na forum. Zwykle jest tyle nowych postów, że dużo czasu mi zajmuje przeglądanie, a dzisiaj tylko w paru wątkach były nowe wpisy...
Awatar użytkownika
akwarybka
500p
500p
Posty: 577
Od: 23 maja 2010, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwich / Anglia

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

No cóż Dusiu, trzymam kciuki by wszystkie Phal. wróciły do zdrowia ;:4
Na forum niewiele osób, no bo w końcu Święta. wiele osób woli przybywać w tym czasie z rodziną, niż siedzieć przed komputerem ;:108
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

No tak, zapomniałam, że macie święta i byłam trochę zdziwiona, jak weszłam na forum i prawie nikogo nie było, a zwykle jest pełno. Ja siedzę i się obijam, trochę popiszę na forum, a tak to cały dzień siedze w storczykach.
Bardzo się cieszę, że wam się podoba wątek i storczyki :). Na razie niestety nie ma co pokazywać, więc nie robię zdjęć, kwitnie tylko kilka, a bardzo ciężko się do nich dostać, żeby je zdjąć, bo są ciasno poustawiane i jak chce jakiegoś zdjąć, to inne się przewracają, a musze je zdejmowac do zdjęć, żeby ładnie wyszły, z ciemnym tłem, jak lubię. Mialo byc bardzo dużo kwitnień, ale zima zrobiła swoje i 90% pąków opadło. Ale się okazało, ze każda roślina się bardzo rózni, bo jedne nie zrzuciły żadnych pąków albo tylko jednego, a niektore zrzuciły wszystkie, choć mają bardzo podobne stanowiska, czasami 2 rosliny obok siebie są, a jedna zrzuca wszystkie pąki, a druga wcale lub prawie wcale. Biały z mazami nie zrzucił żadnego ze swoich 4 pąków (znowu kwitnie czteroma kwiatami...), rosną ładnie, mam nadzieję, że rozkwitną.
A dzisiaj na usamodzielnionej młodej Vandzi znalazłam drugie keiki! Będę mieć więc 2 keiki Vandy rosnące obok siebie. Bo to jest odcięta dolna część różowej Vandy, odcięlam ją, bo było tam keiki, a nie mogło normalnie rosnąć, ściśnięte przez dużą roślinę. Oddzieliłam więc dużą Vandę od dolnej czesci trzonu, na której było keiki. Ta wielka Vanda miała dość własnych korzeni, a keikowi została dolna czesc starej Vandy, więc może korzystać z tych korzeni, co tam zostały i dzisiaj przy tym kawałku trzonu znalazłam drugie keiki, więc bedę mieć 2 maleńkie Vandy. Bo jak oddzielałam, to było jedno keiki, a teraz idzie drugie.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Dusiu, i ja ściskam kciuki za bezkorzenne falki. Aby ruszyły z korzonkami, myślę, że już z początkiem lutego storczyki poczują wiosnę i zaczną rosnąć.

Cieszę się, że biały z mazami ma pączuszki, oby zakwitł.

O...i Odkryłas kolejne keiki na Vandzi, araczej na jej keiki. Pamiętam, jak Pokazywałaś niedawno tę Vandzię po dzieleniu.
Widać, silna roślinka, skoro kolejne "dzieciaczek" będzie, niech zdrowo rośnie. ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Na razie keiki ma parę cm, ale bardzo się dziwię, że dopiero dzisiaj je ujrzałam. Może jutro zrobię zdjęcie, jak to wygląda. jest kawałek trzonu z korzeniami, niżej wyrasta to większe keiki, a przy miejscu, w którym odcięlam Vandę, wyrosło drugie keiki. Spodziewałam się, że może wypuścić drugie, ale nie wiedziałam, że tak szybko.
Joane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 27 paź 2009, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Dusia, gratuluję keiki na Vandzi. ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
Henrykbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1660
Od: 28 lut 2010, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki Storczykowej cz. 4

Post »

Dusiu,gratulacje.Widać,że był to dobry pomysł.Pokaż koniecznie te keiki.
Pozdrawiam,Henryk

Moje Storczyki
Zablokowany

Wróć do „Moje storczyki !”