Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Gosiu, koniecznie cyknij fotki tych uformowanych jałowców - temat też bardzo mnie zainteresował. Czytałam, że jałowca łuskowego "Meyeri" należy nawet przycinać, by się rozkrzewił. Ja podcięłam w maju inny, malutki egzemplarz, który też tak podsychał (stwierdziłam, że jak i tak marnieje to go podetnę - niczym nie ryzykuję). Nie obserwuję jednak żadnych zmian - ani nie zmarniał ani nie rozkrzewił się - stan taki jaki był.
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Oto obiecane zdjęcia uformowanych jałowców.
Niestety pani ,która sie tym zajmuje była nieobecna toteż na razie nie mam żadnej wiedzy jak się do tego zabrać.
Obrazek Obrazek
Grzegorz B

Post »

Małgosiu, to następnym razem zapytaj, bo wspaniale one wyglądają :shock: :shock: :shock: ...
Awatar użytkownika
kasia176
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 sie 2007, o 10:19
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Gosiu, podpinam sie pod prośbę Grzegorza - zapytaj koniecznie!
Pozdrawiam wiosennie
Kasia
Zapraszam do mojego ogródka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

W mądrych książkach wyczytałam, że tylko cisy lubią podcinanie w każdym wieku i w kilku terminach okresu wegetacyjnego. Reszta iglaków może być podszczypywana tj. młode przyrosty uszczyka się w połowie wysokości (czy długości), a starszych gałązek nie tnie się w połowie, tylko jeśli już, to całkowicie się je odcina, bo na starych nie tworzą się już pąki i krzew się nie zagęszcza, tylko łysieje. Tyle teorii, jak jest w praktyce, jeszcze nie wiem :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Jałowiec Skyrocket

Post »

Mam wielką prośbę. Czy ktoś mi pomoże. Jaka może być przyczyna, takiego wyglądu Skyrocketów . Pozdrawiam Magda. :( :( :( :( :( :( Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jałowiec Skyrocket

Post »

miodownica jałowcowa
a jej zwalczanie jest ściśle związane z okresem jej występowania.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Januszu, to co ja mam teraz zrobić. W tym temacie jestem noga, a miodownica to jak czarna magia. Poszperam teraz w internecie i podejmę walkę. Tych jałowców jest 5, ale te dwa są w najgorszym stanie. Szkoda by było gdyby się zmarnowały. Pozdrawiam Magda :D :D :D
Pozdrawiam Magda :)
greggis
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 mar 2008, o 13:43
Lokalizacja: Jarocin

Post »

Występowanie miodownicy mozna poznac po osach które żrują wtedy wokół dzrewek. Spijają one spadz. Ja zwalczalem je preparatem Sumi-Alpha i efekt był znakomity.
Aga100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2008, o 21:55

Czy mój jałowiec blur alps umiera?

Post »

Jałowiec obumiera od środka. Igiełki żółkną i odpadają. Kora jakby obłaziła (może tak ma być?). Zauważyłam też czarne plamki na gałązkach oraz jakby pajęczynki na igiełkach. Myślę że wszystko dobrze widać na zdjęciach. Nie wiem co z nim zrobić a martwię się czy nie zarazi mi innych iglaków w ogrodzie. Prosze o radę
Obrazek Obrazek
marek2008
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 cze 2008, o 12:55

Post »

Witam wszystkich. Niedawno( miesiąc temu) do skrzynek na balkonie wsadziłem jałowiec płożący karłowaty. Od kilku dni zauważyłem że żółkną mu igiełki od środka czyli od dołu. Roślinki kupiłem w szkółce, zastosowałem ziemię do iglaków. Skrzynki mają 60 cm długości i wsadziłem po dwie sztuki. Co mam robić by je nie stracić? Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Według mnie bardzo możliwe,że jest przesuszony. Z tego co widze na zdjęciu wydaje mi sie ,że to jakiś jałowiec łuskowaty a one potrzebują znacznie więcej wody od naszych pospolitych. U mnie tak nedznie rosły jałowce łuskowate odmiany blue spider aż w końcu doszłem do przyczyny,którą okazała się być niedostateczna wilgotnośc gleby. Rozkopałem na okóło 30cm ziemie wokół nich i dodałem trochę ciężkiej gliniastej gleby tak aby ziemia w której rosną dłużej trzymała wilgoć i juz na następny rok zobaczyłem efekty tzn bardziej żywe niebieskie kolory,brak zasychania czyli ogółnie lepszy wzrost :) . Co do kwasowośći gleby do iglaków to niezgadzam się z tym,że dla wszystkich najlepsza jest bardzo kwaśna gleba. na pewno nienajlepsza jest tak bardzo kwaśna jak np dla rododendronów a wiele jałowców zdecyowanie woli gleby lekko zasadowe. Proponuje posadzic 2 świerki serbskie lub jodły kalifornijskie dla porównania jedną sadzonke w specjalnej według producenta najlepszej glebie dla wszystkich iglaków a drugą w powszechnym mnieniu do gleby wybitnie dla iglaków nieodpowiedniej czyli z dużą zawartością wapna. U mnie w przypadku tych dwóch iglaków różnica w szybkości wzrostu była prawie dwukrotna ! na korzyść tych rosnących w glebie bardzo zasadowej
marek2008
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 cze 2008, o 12:55

O jałowcach płożących horyzont. blu. czip.

Post »

Piękne dzięki za podpowiedż . Wiesz sądziłem że może to od wody kranówki , jest przecie chlorowana . Staram się regularnie podlewać . wygląda że nie dość . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”