Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Tak Izo, najlepszą sciółką dla rhododendronów to butwiejąca materia organiczna.
Ta jest rozkładana przez grzyby i pleśni, które zwiekszają kwasowość srodowiska.
Natomiast nie powinno się sciółkować zieloną materią organiczną (np. swieżo skoszoną trawą),
bo ta jest rozkładana przez bakterie która zwieksza zasadowość.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
autoziza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 mar 2010, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Marku mam pytanie dotyczące kwitnienia.
Dostałam 3 lata temu rododendrona miniaturowego. Niestety przez te 3lata ani razu nie zakwitł. Kupowany był z innym, który w momencie zakupu miał kwiaty ale teraz też nie kwitnie. Jaka może być tego przyczyna?
W załączeniu zdjęcie po posadzeniu.

Obrazek
Teresa19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 kwie 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

dobry wieczór Marku,
właśnie przeczytałam te ciekawe informacje na temat rododendronów i chciałabym prosić o radę.
miałam dwa podejścia w uprawie tych pięknych krzewów:
zasadziłam roślinę, która zakwitła pięknie, ale po roku zaczęły schnąć jej liście, opadać a potem padła całkiem.
zasadziłam znowu w innym miejscu i to samo.
czy to oznacza, że u mnie w ogóle nie będą rosły?
Awatar użytkownika
agatakinga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2010, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Czytam ten ciekawy wątek, mam do posadzenia grupę różaneczników, problem jest właśnie z ciężką gleba...

Mam więc pytanie do p.Marka:
Czy wystarczy samo posadzenie 'w podwyższeniu', czy nie warto dodatkowo np. przygotować głębiej podłoża- tzn. przekopać i zmieszać z piaskiem np.20cm warstwy gleby pod posadzenie grupy tych pięknych krzewów? Czy to dałoby efekt?
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Autoziza, pąki kwiatowe u rhododendronów i azalii zawiązują się rok wcześniej
w środku lata (około sierpnia). Jeśli wtedy rhododendron nie ma odpowiednich warunków
(np. wystarczająco wilgoci w korzeniu) to zawiązują się pąki liściaste zamiast kwiatowych.
Obserwuj je wtedy, i zapewnij im wystarczajłco wilgoci.


Tereso, najczęściej rhododendrony usychają z braku wody.
Przy wsadzaniu przeczytaj ten post i obejżyj ten filmik o wsadzaniu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 77#p804477
W zależności od materialu w bryle korzennej i rodzaju Twojej ziemi, mogą zachodzić
zjawiska że nawet jeśli podlewasz, to korzenie moga mieć sucho jak z przysłowiowym pieprzem.
Tak się dzieje, jeśli w szkółce rhododendrona wsadzono do torfu, a Ty tą bryłę
wsadziłaś do gleby piaszczystej. Wtedy po wyschniętym torfie woda spływa jak
po wosku prosto do piasku i jest odprowadzana. Nawet jeśli podlewasz, to Twój
rhododendron może mieć bardzo sucho w korzeniu.

Agato-Kingo, By poprawić drenaż w ciężkiej ziemi musisz dodać bardzo, bardzo
dużo piasku. O wiele lepszy efekt drenażu osiądnie się mieszając ziemię z kompostem,
torfem albo z gnojownikiem.
Ponadto korzenie rhododendrona rosną w kierunku materii organicznej, a nie piasku
czy gliny. Na Twoim miejscu posadziłbym jak tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 82#p789482
może z niewielkim zagłębieniem by go często nie podlewać.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
agatakinga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2010, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

OK, diekuje za info :D
Czytałam dokładnie te posty. Rozumiem, że nie opłaca się przygotowywać podłoża głębiej...? Pytanie czy sadzone na tym miejscu różaneczniki znów nie zaczną chorować... Czy nie szkodzi im najbardziej zamakanie korzenia?
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Rose Marek właśnie jesienią przesadziłam swój różanecznik który kwitł na starym miejscu a w tym roku nie zakwitł tylko pąki kwiatowe przerosły w liście co jeszcze oprócz suchego podłoża mogło mu zaszkodzić.Nie sądzę żeby w tym roku miał suche podłoże bo deszczu jest dużo. Do przesadzenia dodałam kwaśnego podłoża a gleba u mnie jest lekka.Czy w razie czego będę mogła go w tej chwili przesadzić żeby mu było lepiej i czy lepiej w cieniu czy na słońcu bo teraz jest tak w półcieniu.Bardzo dziękuję za radę.
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Stasiu a może pomyliłaś pąki kwiatowe z tymi co będą liście. A jeśli chodzi o to, że nie kwitły hmm Jak wiadomo Rh zawiązują pąki kwiatowe w sierpniu. Może w tym okresie miał sucho i za małą kwaśne podłoże. Stanowisko to półcień, na słońcu liście nie uzyskują takiej barwy jaką powinny mieć i rosną znacznie gorzej.
Poczytaj o jego uprawie o TutajBędziesz wszystko wiedziała o tych pieknych roślinach :D
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Marcinie dzięki ;:196 za odpowiedź być może w tamtym roku miał przesuszone korzenie ale nie wiedziałam że aż tak długo zarabia na kwiaty, a na pewno miały być kwiaty tam gdzie wyrosły liście.będę kontrolować teraz sytuację wilgoci może na drugi rok odwdzięczy mi się pięknymi kwiatami i oczywiście zajrzę i poczytam o uprawie. ;:132
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Witam, brakuje mi tu jeszcze informacji, czy dołek rh musimy wyścielać folią by odizolować torf od reszty zasadowej ziemi?
Przy borówkach zalecają taki ruch, jednak przy rh nic nigdzie o folii nie znalazłem. Można ją dać czy raczej nie wolno?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

treborx rose_marek zapewne podzieli się swoją ogromną wiedzą na ten temat, ja natomiast wyrażę tylko swoją opinię - nie będzie ci się podobać - jeżeli masz w ogrodzie zasadową lub mocno zasadową ziemię tak ok. blisko pH 8 to daruj sobie sadzenie rododendronów. Będą się męczyć razem z Tobą. Oczywiście można im stwarzać sztuczne warunki (jest to kosztowne ale nie niemożliwe) - np. powyższać stanowisko http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 35&start=0 , sadzić w donicach, trzymać na balkonach czy tarasach, sadzić na folii ale to na dłuższą metę może nie zdać egzaminu, w każdym razie wymaga sporo nakładów jak widzisz na przykładach z forum. A przynajmniej jedna osoba pisze, że hoduje je na folii od kilku lat z powodzeniem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6257&hilit
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Moniko a czemu ma mi się nie podobać Twoja opinia? Każda opinia mile widziana, nawet ta smutna.

pH mam z przedziału 6-7 tak wskazuje phmetr z płynem halliga a że ja "daltonista" to nie wiem czy on pokazuje kolor zielony czy żółty ;)
Na rh napaliła się żona, więc sadzę. Jak się nie uda to będzie nauczka na przyszłość. Nie mniej jednak chciałbym przygotować to jak najlepiej na warunkach jakie mam, stąd pytania. I dziękuję za odpowiedź :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

No to tragedii nie ma z pH, nie warto sadzić na folii, wkomponuj w ogród lekko powyższone stanowiska. Mieszankę ziemi warto zrobić samemu -ważne żeby było ok. 50% materii organicznej i siarka, z resztą WSZYSTKIE INFORMACJE znajdziesz na stronach tego wątku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”