Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Rododendron - co mu jest ?

Post »

alnis krzew jest w złym stanie, ale korzenie ma żywe. Więc przede wszystkim namawiam cię abyś przyciął łodygi, wtedy dasz mu większą szansę. I tak już pąki są martwe. Jest dopiero końcówka sierpnia (u Adriana był większy problem bo to się zdarzyło w październiku).
Można zrobić oprysk Topsinem przed założeniem namiotu, i trzeba sprawdzać/wietrzyć/ żeby bakteria/grzyb jakiś nie wlazł.
Ściółka może być z kory, igliwia itp, co masz pod ręką i możesz mieszać rożne składniki. Chodzi o utrzymanie wilgoci i temperatury w podłożu. Ściółkę zwilż wodą po podsypaniu, ale krzewu już nie podlewaj, bo na razie starczy mu wody.
olga28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rhododendrony Eweliny cz.III

Post »

http://images67.fotosik.pl/798/51982eefe4937ae1.jpg

Witajcie,
Proszę was o pomoc, co mogę zrobić w przypadku tego rododendrona:/ od początku marca już dwukrotnie robiłam oprysk Topsinem i choroba postępuje. Z początku kropki miał na kilku liściach, oberwałam je i spryskałam a teraz w kropkach jest już cały krzak. Prośba o pomoc w identyfikacji choroby i ewentualne leczenie. Z góry dzięki

-- 14 kwi 2015, o 22:13 --

Trochę zmniejszyłam zdjęcia, żeby wygodniej było podejrzeć.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Rhododendrony Eweliny cz.III

Post »

Olga28, co z Twoim rododendronem? a sprawdzałaś pH gleby, może ma za wysokie i dlatego tak ma. Zamiast chemii powinnaś spróbować siarczan amonu, opryskać nawozem interwencyjnym , odgarnij podłoże dosyp torfu. To jest chyba młody rodek z ub.roku? mozliwe że źle posadziłaś -nie rozczochrałaś korzeni jeśli tak to przesadź go
Pozdrawiam Ela
olga28
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rhododendrony Eweliny cz.III

Post »

Eliza52 pisze:Olga28, co z Twoim rododendronem? a sprawdzałaś pH gleby, może ma za wysokie i dlatego tak ma. Zamiast chemii powinnaś spróbować siarczan amonu, opryskać nawozem interwencyjnym , odgarnij podłoże dosyp torfu. To jest chyba młody rodek z ub.roku? mozliwe że źle posadziłaś -nie rozczochrałaś korzeni jeśli tak to przesadź go
Witaj Elizo,

No właśnie pH mam dobre, mierzyłam. Na początku marca sypałam siarczan amonu. Wszystkie rh podsypuje torfem kwaśnym od początku marca aż do jesieni. Niestety u mnie gleba nie jest naturalnie kwaśna, ale panuje nad tym. No nic, na razie oberwałam go z liści, spryskałam jeszcze raz łodygi. Liście powoli zaczynają odrastać, nawet golas zakwitł:)
doniczkowiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 paź 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rododendron problemy

Post »

Witam, kupiłem w tym roku młodego rododendrona Bohmen. Początkowo ładnie wyglądał, zaczął rosnąć, ale potem najpierw coś mu podgryzło liście, nie wiem co za szkodnik

Obrazek

a teraz nie wiem czemu jego liście stały się takie wąskie i podwinięte jakby coś mu dolegało, tylko nie wiem co. Czego to może być objaw? Podlewany był, sadzony w kwaśnym torfie więc nie wiem co mu nie pasuje.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron problemy

Post »

Krzak ma za sucho - a to co go pogryzło to już pewnie jest daleko.
doniczkowiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 paź 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron problemy

Post »

Nie wydaje mi się aby to było z niedoboru wody, podlewany raczej systematycznie, nawet przelania bym się bardziej obawiał, bo ściółkowany i w półcieniu więc wilgoć powinna się dość długo utrzymywać, zresztą podlany wczoraj a liście nadal w kiepskiej kondycji.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron problemy

Post »

Rododendrony tak się bronią przed utratą wody, aby ograniczyć parowanie. Piszesz że posadziłeś go w kwaśnym torfie nie napisałeś czy "rozczochrałeś" korzenie, czy to było sadzenie z doniczki do ziemi. W takiej sytuacji korzenie nie wydostały się z bryły korzeniowej ukształtowanej przez doniczkę i po odbiciu skierowały się do środka. Zrobił się straszny kołtun i krzak łyka tylko trochę wody pod warunkiem że puści się powoli w sam środek. Fotka pokazuje krzak nie ma wody. Najlepiej wykop go obejrzyj bryłę korzeniową , zrób fotkę opisz co widzisz bo może się równie dobrze okazać że kupiłeś krzaczek z larwami opuchlaka w korzeniach.
doniczkowiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 paź 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron problemy

Post »

Przyznam, że sadziłem od razu bryłę z doniczki, tak z przyzwyczajenia, ale krzaczek podrósł więc wydawało mi się, że się przyjął. Jak nie będzie poprawy to rozkopię całość.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron problemy

Post »

Ten krzak był w super warunkach aż trafił do Ciebie . Nie łudźmy się że w naszych ogrodach będą miały lepiej niż w szklarniach czy u producenta. Teraz zaczyna się coś nazywane "szkołą przetrwania".
Skończyło się wilgotne powietrze wokół liści i idealna ilość wody w podłożu. Nawożenie tyle co konieczne i ani grama więcej.
Z roślinami jak się źle dzieje wyznaję zasadę że tylko może być gorzej - więc ja nie czekam. Kiedy liście oklapną po wsadzeniu przesadzaniu to normalne ale po kilku tygodniach to objaw że krzak już nie wyrabia i coraz trudniej mu się bronić. Suche powietrze a sierpień jest wyjątkowy - (u mnie wilgotność powietrza w ogrodzie poniżej 20%) potrafi wyssać z krzaczków więcej wody niż kiedykolwiek.
Spraw mu godzinny prysznic - mgłę na liście, najlepiej wieczorem. Rano ocenisz czy wody ma odpowiednią ilość.
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron problemy

Post »

asprokol pisze:Krzak ma za sucho - a to co go pogryzło to już pewnie jest daleko.
To, co podgryzło liście, chyba się załapało na fotkę...
Pozdrawiam - BabajAGA
doniczkowiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 paź 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron problemy

Post »

Podlewałem go więcej ostatnio, wczoraj również prysznic dostał i rzeczywiście jest poprawa w wyglądzie. ;:138 Niestety, ale u mnie mało deszczów w tym miesiącu i czasem ciężko to nadrobić nawet systematycznym podlewaniem.
Awatar użytkownika
grazka24
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 961
Od: 19 maja 2010, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: m.Łódź

Re: Rododendron,co dalej po kwiatach.

Post »

Szukałam i znalazłam, ale mam pytanie co do uprawy japońskiego rododendrona.Kupiłam go w Castoramie ubiegłej wiosny.Ładnie kwitł i przybierał w objętości.Do połowy stycznia miał zielone wszystkie listki , a teraz zaczęły mu brązowieć.Co robić ? Jest podsypany kora i ma kwaśne specjalnie podłoże.Boje się o niego.Ratunku !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”