Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7572
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Cyt. "były kupione z plantacji sadzonki kopane na jesień
a sadzone na wiosnę"
Nie wiem jak i gdzie były sadzonki przechowywane, w jaki sposób i czy prawidłowo zadołowane? Zwyczajnie korzenie uschły i dlatego nie ruszyły - to tak na 90%
Drugie maliny:
"a u mnie tylko puściły parę listków zwiniętych i tak cherlawie sobie rosły" Czyli jednak coś tam rosły!
Masz przygotowany zagon pod maliny, porządnie odchwaszczony i nawieziony? Jeżeli nie, to za trzecim razem też może uprawa nie wypalić.
(Po posadzeniu trzeba je także podlewać).
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Jeśli chcesz mieć pewność że się przyjmą to oprócz dobrze przygotowanego stanowiska zainwestuj w sadzonki i kup sadzonki malin w doniczkach.

Kupiłem z "plantacji" 20 sadzonek maliny czarnej z gołym korzeniem i z tego przyjęły się 2 sztuki. Po tym doświadczeniu kupowałem tylko sadzonki w doniczkach (na wyprzedażach w centrach ogrodniczych można je kupić jesienią za grosze, taniej niż sadzonki z gołym korzeniem)
Pozdrawiam Paweł
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Jaka odmiana malin jest najlepsza na soki
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2888
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Dzikie leśne maliny, bo są najbardziej aromatyczne ;)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 753
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Polka u mnie nie dała rady i poszła na wykopki. Polana radzi sobie znacznie lepiej ale rok temu dopadły ją muszki plamoskrzydłe i trzeba było zrywać owoce jeszcze nie całkiem dojrzałe by uprzedzić te szkodniki a i tak 50 % owoców poszło do utylizacji. Najlepiej je przefermentować a to zabije larwy i muszki i dopiero na kompost.
Czarną malinę wystarczy kupić jedną bo tak łatwo ją rozmnożyć, korzeni się każdy pęd, który dotknie ziemi.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3784
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

U mnie Polka poszła do pieca. Przegrała walkę z chorobami.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7572
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Yogi, w jakim regionie mieszkasz? ( uzupełnij w profilu). Pytam bo martwia mnie te muszki plamoskrzydle. To cholerstwo gorsze od stonki. Kolejny azjatycki bonus - szkodnik. I nie ma na to sposobu. Miałam nadzieje, ze zapowiadane syberyjskie mrozy je utłuką, ale mrozów nie było.
Pozdrawiam! Gienia.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 753
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Wielkopolska nad Wartą 50 km od Poznania w górę rzeki czyli na południe. Te muszki mnożą się na owocach leśnych i czarnym bzie, który rośnie u nas w dużych ilościach. Czyli dopiero nalot się szykuje bo w 2019 r tych muszek u nas jeszcze nie było. Kupię pułapki i umieszczę na obrzeżach by te muszki wyłapać.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7572
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Ciekawe kiedy muszki dotrą do A4, co to za pułapki będziesz kupował? To jakieś tablice lepowe? Podobno muszki atakują tez nie tylko maliny ale i borówki.
Yogi, wpisz lokalizacje do Twojego profilu, bo za pare dni znów będzie ktoś się o to pytał.
Pozdrawiam! Gienia.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 753
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

To są pułapki na płyn wabiący. Można samemu porobić i rozmieścić na obrzeżach ogrodu. Wtedy muszki się wyłapią i do środka wleci mniej tych muszek. Trzeba dbać by nie mieć przejrzałych owoców bo wtedy sami je zaprosimy i zlecą się na pewno. Borówki zbieram codziennie a podejrzane owoce zbieram do słoika i zakręcam. Atakują większość owoców w tym truskawki, wiśnie i czereśnie jedyne pocieszenie ,że nie latają w gorące dni i najbardziej zagrożone są owoce późno dojrzewające jak ta Polana. Te muszki to często lokalny problem bo w mieście tym muszek nie ma a 2 km dalej nad jeziorem są całe chmary na czarnym bzie. Jak ktoś ma ogród blisko rzeki, jeziora lub lasu a obszar jest już zasiedlony przez te szkodniki to go na pewno odwiedzi ta muszka.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7572
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Yogi, masz na myśli te plamoskrzydle ?
Kupiłam pułapkę i płyn wabiący, nie tylko na muszki ale i na osy i muchy. Zobaczymy jak się sprawdzi w sezonie.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 753
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Tak muszka plamoskrzydła. Pułapkę najprościej zrobić z butelek plastikowych. W górnej części wypalamy np. gwoździem kilka dziurek 5-7 szt. małych ok. 5 mm. Nalewamy z ćwierć litra płynu zakręcamy i wieszamy. Płyn można kupić albo użyć octu jabłkowego albo jakiejś mieszanki octu jabłkowego, wina i cukru lub soku owocowego. Ja kupię butelkę płynu i zrobię kilka mieszanek własnych a potem wybiorę tą najtańszą lub wyraźnie najlepszą miksturę albo przejdę jednak na kupną jak różnica w wyłapanych muszkach będzie duża. Początkowo wywieszę te pułapki na obrzeżach ogrodu ale jak zaatakują np. truskawki to można już przy nich rozstawić dodatkowe pułapki by wyłapać tych muszek jak najwięcej.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Może komuś się przyda opracowanie InHort
Metodyka monitorowania występowania i z ... zydłej pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”