Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3783
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Ta odmiana wymaga odpowiednich zapylaczy. Ja mam je w donicach i wiąże w nadmiarze. Co roku muszę robić przerywkę. Jabłko jest bardzo dobre do jedzenia prosto z drzewa, ale jeszcze lepsze do suszenia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

No tak, pasowałoby by w pobliżu rósł zapylacz; Ligol albo Gala, Szampion, czy Celeste. Mam nadzieje, ze na sąsiednich działkach znajdzie się któraś z tych odmian . Na każdej działce są jakieś jabłonie , ale czy odpowiednie ?
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3783
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Raczej nie. Ja mam Evereste i kilka innych drobnoowocowych jabłoni.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Nie będę się martwić na zapas. Ty masz super, Evereste jest dobrym zapylaczem dla wielu odmian. Niestety, na działkach nigdzie nie widziałam ozdobnych, za mało miejsca . U siebie mam letnią Julię i u dwóch sąsiadów też są jakieś letnie, każdy ma inną odmianę ale nie znam nazw. Oni też nie znają bo kupili działki już z tymi drzewkami.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2877
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

gienia1230 Angielski system oznaczania grup zapylaniaklik jest obszerniejszy, dokładniejszy i jakoś bardziej mi odpowiada niż krajowy.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Fajne zestawieni Kamil, ale trochę mi w nim brakuje nowszych odmian obecnie uprawianych w Polsce. Ale co do starych odmian to jest super. :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Dzięki Kamil, jak dopadnę kompa stacjonarnego to wydrukuje sobie , przetłumaczone.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2877
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Lista jest bardzo fajna, bo jest dokładna dajmy na to królowa renet, która to pyli częściowo krótkonóżkę królewską (Court Pendu Plat), A sama królowa może być zapylona przez Northern Spy, która jest w tej samej grupie, albo cześciowo przez wcześniej kwitnące Galę, Golden delicious, albo Gloster. Natomiast pyłek królowej renet jest raczej bezużyteczny dla Pepiny ribstona , albo Melby , bo one kwitną znacznie wcześniej i prawdopodobnie będą kończyć nim Królowa zacznie. A mając te kilka popularnych obecnie odmian można się zahaczyć i próbować poskładać razem co kiedy mniej więcej będzie kwitnąć.
Dlatego te określenia w kraju na: wcześnie, średnio wcześnie, średnio późno i późno są mierne :? Tak jak z tygodniami czereśni 3 lata mi zajęło nim ogarnąłem, bo Rivan zaczyna u mnie dojrzewać w przed ostatnim tygodniu maja, a Burlat w ostatnich dniach maja -.-
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Przetłumaczyłam, wydrukowałam i ??? :roll: :roll: Bardzo to obszerne i dla mnie praktycznie nieprzydatne. Do tej pory posługiwałam się listą i różnymi tabelkami ze znanymi odmianami.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2877
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

W pierwszej grupie ze znanych odmian jest Grafsztynek prawdziwy(triploid) i Viste bella.
W drugiej Idared, Mclntosh, Melba, Papierówka
Grupa trzecia : Booskop(triploid), Reneta baumana, Reneta Belheim(triploid), Koksa Pomarańczowa, Mutsu(triploid), Discovery ,Fiesta, James Grieve, Jonagold (triploid), Jonathan, Pinova,Spartan, Wealthy
Grupa czwarta : Delicious podejrzewam, że wszystkie mutanty. Gala,Gloster, Golden Delicious.
Grupa piąta Królowa renet, Norten Spy.
Grupa szósta Krótkonóżka królewska.
Elstar prawdopodobnie jest w grupie czwartej i zapyli się z galą ale zapyli również Jomagolda, Ligol prawdopodobnie siedzi w grupie trzeciej i zapyli Idareda i Galę. Szampion Prawdopodobnie jest w trzeciej. Celeste też prawdopodobnie jest w grupie trzeciej.
Odmiany z grupy trzeciej mogą zapylać się wzajemnie i zapylać odmiany z grupy drugiej i czwartej
Dlatego lubię tą listę bo dajmy na to mam jakąś zabytkowa odmianę i jest wymieniona jako zapylacz Booskop, to patrzę w której grupie jest. A wracając do Gold Milenium to myślę, że ona jest albo trzecia, albo czwarta grupa więc zapylać myślę że może się z Discovery, Koksą, Jonathanem, Królową renet, Glosterem i wieloma innymi. ;)

Jak coś zagmatwałem to postaram się jeszcze wytłumaczyć

Edit: się rozpisałem :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7569
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Dzięki, nie mam takiej potrzeby. :) Szukałam zapylacza tylko do Gold Milenium. Julia, którą mamy na działce jakiegoś zapylacza ma bo jest dosłownie oblepiona owocami. Inne jabłonie, które widzę po sąsiedzku też dobrze owocują. Królują odmiany letnie i wczesnojesienne, odmian zimowych raczej na działkach nie ma lub ich jest niewiele. Działkowcy to mieszkańcy bloków, warunków do przechowywania jabłek przez całą zimę nikt nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2877
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

Julia Prawdopodobnie jest w grupie trzeciej, albo drugiej :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Jabłoń 'Gold Milenium' ?

Post »

gienia1230 pisze:No tak, pasowałoby by w pobliżu rósł zapylacz; Ligol albo Gala, Szampion, czy Celeste. Mam nadzieje, ze na sąsiednich działkach znajdzie się któraś z tych odmian . Na każdej działce są jakieś jabłonie , ale czy odpowiednie ?
Tak się składa, że mam Szampiona 20 metrów dalej i 4 jabła na Gold Millenium :)
Dlatego założyłem opaski uciskowe z drutu aby pobudzić do owocowania.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”