Zaniedbany staw

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
mellucci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 sie 2013, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

Właśnie dzisiaj wróciłem ze stawu i widzę, że sasiad również ma stawek kopany ok 4 lata temu zarośnięty rzęsą do pół ale jest o wiele mniejszy.

Czy posiada ktoś z was takowe artykuły ? Bądź informacje ?
mellucci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 sie 2013, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

Dziękuję Panu za bardzo przydatne informację.
Na dniach zabiorę się do czytania.

Miałbym jeszcze jedną informację, czy posiada Pan pewny sposób odnośnie ściągania rzęsy mechanicznie. Jak to wygląda (przykładowe zdjęcia, bądź filmik). Czytałem coś o butelkach plastikowych, ale wątpię , że to pewny sposób. (1 traktor)

hmmm myślę, że może prace swoje wykonał bym następująco.
1) Usunięcie maszynowo
2) Wlanie do stawu środka chemicznego - jaki najlepiej wybrać i jaką zachować proporcję nadal nie wiem jak obliczyć
3) W zimie pościnam te krzakory co znajdują , się po bokach oraz posypię tam wapnem, znajduję się tam mnóstwo tej rzęsy (na pół suchej) gałęzie krzaków powinny stworzyć cień, którym zostaną zakryte.


Na chwilę obecną nie stać mnie na przekopanie całego stawu.
Co o tym Pan sądzi ?
Dam radę ? :D
Jakie następnie kroki przygotować ? Jaką proponuje Pan wsadzić roślinność na wiosnę?
(kalkulacje wstępne chciałbym wykonać)


Jaka firma wynajmuję te urządzenia do aeracji i jaki jest koszt (mniej więcej) ?
adas90077
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 wrz 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

Amur albo nie wytrzymał ci panujących temperatur tego lata z uwagi na brak tlenu w wodzie albo wygrzewając się wybrały ci go szkodniki w postaci czapli, wydry. Osobiście uważam , że nie ma możliwości aby amur nie poradził sobie z tego typu roślinnością chyba , że masz zimną wodę np ze źródeł i temperatura wody nie przekracza 20 stopni. Możesz też użyć chemii w postaci np. siarczanu miedzi ale to trzeba z wyczuciem i ostrożnie.
Reasumując kiedyś do czyszczenia płytkich stawów stosowaliśmy kosiarki wodne na chwile obecną po adaptacji amura praktycznie każdemu ryba ta spełnia swoje zadanie.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

z roślinnością wodną amur radzi sobie bez większych problemów
podstawa jest jedna, nie może to być narybek amura, tylko osobniki powyżej 18-20cm
przy dobrej obsadzie po jednym sezonie dno stawu będzie wyglądało jak powierzchnia księżyca z kraterami po korzeniach roślin
przerabiałem ten temat przez kilka lat, z tym, że staw zalewałem wczesną wiosną, robiłem tarło ryb i w lipcu wrzucałem amura
na jesienny odłów nie miałem śladu roślin
pozdrawiam
Jacek
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

W przypadku omawianego stawu problem stanowi rzęsa wodna. Staw wygląda jak łąka, czy amury sobie poradzą?
Produkcja rzęsy to około 10 t z ha. Przy szczelnie zarośniętym stawie grubość kożucha rzęsy to kilka centymetrów. W takich warunkach nic nie rośnie na dnie stawu ponieważ światło nie dociera. Siarczan miedzi jest używany w walce z glonami i działa ale czy z rzęsą sobie poradzi?
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

coś jeść roślinnego muszą, czyli rzęsa nie ma żadnych szans
pozdrawiam
Jacek
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

Staw ma 0,7 ha i cały jest porastamy przez rzęsę. Jaką obsadę amura proponujecie?
mellucci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 sie 2013, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

Dzień dobry.

Odnośnie amura chciałbym dodać , że w stawie sam okoń i szczupak nic innego jeszcze nie złąpano no i pełno żab (miliony chyba, słychać samo rechotanie pod wieczór)

Znalazłem w okolicy (Kościerzyna) narybek amura i topłygi koszt to 25zł za kilogram ryby wielkości takie jak kolega pisał. Czy cena jest odpowiednia, nie mam pojęcia jakie są koszta narybku ?
mellucci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 sie 2013, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

adas90077 pisze:Amur albo nie wytrzymał ci panujących temperatur tego lata z uwagi na brak tlenu w wodzie albo wygrzewając się wybrały ci go szkodniki w postaci czapli, wydry. Osobiście uważam , że nie ma możliwości aby amur nie poradził sobie z tego typu roślinnością chyba , że masz zimną wodę np ze źródeł i temperatura wody nie przekracza 20 stopni. Możesz też użyć chemii w postaci np. siarczanu miedzi ale to trzeba z wyczuciem i ostrożnie.
Reasumując kiedyś do czyszczenia płytkich stawów stosowaliśmy kosiarki wodne na chwile obecną po adaptacji amura praktycznie każdemu ryba ta spełnia swoje zadanie.

Jaki jest koszt tego siarczanu oraz w jakich ilościach go wsypać ?
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

W jaki sposób siarczan miedzi zwalcza rzęsę? Siarczanu miedzi używa się do odkażania jako środek grzybobójczy. Niszczy glony. Używany jest czasami do odkażania roślin a nie do ich nieszczanie.
mellucci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 sie 2013, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

Co sądzicie o tej cenie narybku ?

myślałem nad 4kg amura (18-20cm) oraz topyga 4kg (18-20cm) starczy?
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Problem z wiekowym stawem...

Post »

nie pamiętam już jaką ja miałem obsadę amurów na stawie
w każdym razie po efektach będziesz widział, czy wprowadzić więcej ryb, czy ta ilość wystarcza
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”