Morela - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:na tujach widzę molowkę
Wie ktoś co to konkretnie takiego- po polsku?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
nikodem
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 16 lut 2008, o 20:40
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Moje chorujące jabłonie, grusze i morela

Post »

Witam,

Przed dwoma laty na jesień zasadziliśmy trochę karłowych drzew owocowych. W tym roku obserwuję pierwsze ich choroby. Staram się na już tym etapie z nimi walczyć. U brzoskwini od wiosny zwalczam kędzierzawość liści i jak dotąd z dobrym skutkiem mi się to udaje - pędy sa zdrowe, ale ja jesień i wczesną wiosną i tak profilaktycznie zastosuję opryski.
Natomiast na innych drzewach też pojawiły się niepokojące objawy, których diagnozy nie jestem pewien, dlatego proszę doświadczonych Kolegów o pomoc!
Obrazek
Jabłoń Elstar - jasne przebarwienia na liściach -czy to jakiś problem fizjologiczny (niedobór jakiegoś mikroelementu) czy drobna plamistość liści?

Obrazek
Czereśnia Cordia - podobnie jak u jabłoni, tyle że są to ciemne kropki.

Obrazek
Grusza Red Bonkreta Williamsa - czerwone plamki ze zgrubieniem od dolnej strony liścia. Rdza gruszy?

Obrazek
Pęknięty pień moreli - nic się z niego nie sączy. Czy to rak bakteryjny? Czy trzeba to jakoś jeszcze zabezpieczyć?

Bardzo proszę o Wasze sugestie. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam, Nikodem
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jabłoń raczej uszkodzenia od owadów stawiam na przędziorki,
Czereśnia i grusza diagnoza ok
Morela - równie dobrze może byc pomrozowe, nie panikowac - obserwowac, zabezpieczyć
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

maryann pisze:Na pogotowie ogrodnicze' nie licz. Nagania sobie klientów i doradzi Ci jak mu zapłacisz.
Wcale nie po prostu to co chce Pogotowie ogrodnicze zaproponowac po cichu jest najprawdopodobniej metodą nielegalną niedopuszczona w Polsce ale bardzo prostą. Oczywiście mogę się mylić. :wink:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Poczekajmy jak wróci, może zaproponuje- ale dlaczego tego nie zrobił na wiosnę? Miał czas na wypisywanie ofert, więc mógł też znacznie krócej odpisać "tak, sluszne rozpoznanie" lub "jest inna metoda". Niczym podobnym nie spróbował mi pomóc, za to pojawiła się oferta cenowa...
Ale ja nie o to pytam. Podał przy okazji diagnozę, ale w j. czeskim(myśląc, że znam czeski, bo jestem z Czech) choroby thuii. Co to?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 318
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

wciornastek pisze:
maryann pisze:Na pogotowie ogrodnicze' nie licz. Nagania sobie klientów i doradzi Ci jak mu zapłacisz.
Wcale nie po prostu to co chce Pogotowie ogrodnicze zaproponowac po cichu jest najprawdopodobniej metodą nielegalną niedopuszczona w Polsce ale bardzo prostą. Oczywiście mogę się mylić. :wink:
Zbyt piękne, żeby było prawdziwe, ocknijcie się żyjecie w Polsce- w kraju cwaniaków,
którzy nie wiedzą jaka jest różnica pomiędzy społecznym forum, a osobistym zyskiem.
Pozdrawiam
cx

Post »

Witam.
Co do czreśni(Kordia) i gruszy zgadzam się z przedmówcą.U jabłoni niestety to nie jest raczej przędziorek i podejrzewam jeden z wirusów.Jeżeli w przyszłym roku objawy będą podobne-drzewko do usunięcia.
Co do morelki rana jest spora,choć zabliźniona na dużym obszarze,to jednak w centralnej części postępuje prawdopodobnie rozwój choroby.Gdyby to było starsze owocujące drzewko to warto byłoby o nie powalczyć jednak taki młodziak kwalifikuje się do usunięcia.Morela jest gatunkiem wrażliwym na choroby kory i drewna i jeżeli od poczatku jest z nią coś nie tak to lepiej sobie odpuść i wymień na zdrowy egzemplarz.
Hej.
nikodem
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 16 lut 2008, o 20:40
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Post »

Witam,
Pięknie dziękuję za pomoc i sugestie.
Rzeczywiście, ta morela ma już jakieś 6-7 lat, a 2 lata temu była przesadzona z innego miejsca, ale nigdy dotąd nie widzieliśmy na niej żadnych owoców :-( Może więc pora zastąpić ją czymś bardziej obiecującym?
Jabłonkę będę obserwował, wydaje mi się, że na starych śliwach, które rosną jakieś 50 metrów dalej są podobne objawy, tzn. żółknące liście z jasnymi przebarwieniami i pojawiające się dziury w liściach, ale może to coś innego - muszę się temu lepiej przyjrzeć.
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie! Nikodem
Mała Ogrodniczka

Oprysk moreli?

Post »

Nie znalazłam nigdzie jasnej informacji, która zalecałaby oprysk moreli przeciwko kędzierzawości liści. Czy morele na nią nie chorują?
Moje drzweko ma dopiero rok, więc do pory rozrodu pozostało jeszcze trochę czasu ;:61
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Na kędzierzawość liści choruja brzoskwinie, jakoś nigdy nie słyszałam żeby morele chorowały ale ja nie wiem wszystkiego.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie - morele nie są porażane przez grzyb wywołujący kędzierzawość liści na brzoskwini
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Mała Ogrodniczka

Post »

się uspokoiłam...dziękuję :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”