Paprocie ogrodowe Cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Majek, tylko pozazdrościć takich widoków.Fajnie wygląda ten nephrolepis na ścianie budynku.Teraz wiadomo dlaczego radzą sadzić te paprocie do ciasnych doniczek.Ciekawe czy sam się wysiał,czy jakiś hindus wspiął się na drabinę :?
Jean,chyba trafiłeś w dziesiątkę...ale w takim razie Larix utrudnia zagadki podpowiedziami :wink:
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Jean pisze:czy to nie Gymnocarpium robertianum?
Świetna odpowiedź ;:138
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Kolejne zdjęcie do odgadnięcia gatunku. Nie jest to trudne zadanie, powiedziałbym nawet, że z tych łatwiejszych. Paproć, jak widać, świetnie przezimowała. Jej liście, podobnie jak Ceterach officinarum czy Cheilanthes tomentosy nie są zmieniane co roku ale pozostają na roślinie przez kilka sezonów.

Obrazek
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Na zdjęciu jest polypodium Tym razem z nagrody rezygnuję :wink: W moim ogrodzie na tych paprociach(z wyjątkiem ceterach) liście pozostają tylko jeden sezon,bo wiosną je sukcesywnie usuwam.Jakoś irytują mnie ubiegłoroczne liście często pożółknięte i połamane :|
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Również usuwam większość liści paprotki zwyczajnej, ale dopiero w miarę pojawiania się nowych.

Bawimy się dalej: to są liście ...

Obrazek
Pozdrawiam - Jean
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

W tym roku wystartowała u mnie jako pierwsza. Jest to ?

Obrazek
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Jean ,jak sądzę są to liście Deparia japonica vel Lunathyrium japonicum
Howlit ,jeżeli ta sama. co u mnie ..znaczy się Woodsia polystichoides :wink:

P.S. W dniu dzisiejszym w sieci sklepów 'Biedronka' jest sprzedawana ładna paproć Polystichum setiferum 'Greenlace' w promocyjnej cenie 4,90 :!: :wink: .Myślę,że pomimo złej pogody warto się tam wybrać.
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Zgadza się Tomek, jest to Woodsia polystichoides. Brawo!!
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

U nas się szybko rozeszły bo do trzech 'Greenleace' dodawali 'Cola original' i makaron 'Nitka luksusowa'.
Warto dodać,ze paprocie pochodziły ze znanej szkólki Zdenka Lipy z Karlovych Varów ;:7
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

A tak całkiem poważnie to w Biedronce niedawno kupiłem niepodpisaną paproć 'pokojową',która najbardziej przypomina mi Polystichum Tsus-simense.Biorąc pod uwagę,że w Holandii traktowana jest jako paproć do mieszkania... to wszystko możliwe.W OBI pokazało się kilka paproci gruntowych z Holandii i też pośród nich prawdopodobnie P.Tsus-simense'. Szkoda tylko,że solidna jak dotąd szkółka 'Westdijk kwekerijen' nie wysiliła się z nazwą odmiany,dołączając jedynie etykietę 'Paproć ogrodowa' ;:29
Ale jak tak dalej 'pójdzie' to zamiast jeździć po szkółkach,centrach ogrodniczych czy targach... 'wyskoczy się' na chwilę do pobliskiego marketu i załaduje koszyk pełen rarytasów :wink:

Obrazek Obrazek
Ta mała na zdjęciu z Biedry,a duża z OBI :wink:
Pozdrawiam-Tomek
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Tomku, nawet nie piszę Ci brawo, bo dla Ciebie to nic trudnego. Ja "toto" przyzwyczaiłem się nazywać Lunathyrium japonicum ale Deparia japonica, to najczęściej używana nazwa. A synonimów jest chyba ze 6. Zazdroszczę Wam tych znalezisk w marketach.

Też czytałem, że P. tsus-simense, może być uprawiana, jako domowa.
Pozdrawiam - Jean
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

A ja w lutym kupiłem w "biedronce" takie 2 odmiany:

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Pierwsza to z pewnością domowa, natomiast co do drugiej, nie jestem pewny.Może ktoś pomoże w rozpoznaniu? Jeżeli dobrze pamiętam, to były ze szkółki Wiśniewski.
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Howlit ,pierwsza paproć to prawdopodobnie odmiana Pteris cretica (Orliczka kreteńska).Co do drugiej to ja bym stawiał na Nephrolepis ...może Whitemanii :? Łatwo możesz to sprawdzić ponieważ Nephrolepisy pomiędzy liśćmi mają długie i cienkie wąsy (rozłogi powietrzne).Niestety obydwie paprocie są raczej do uprawy w mieszkaniu :(
Pozdrawiam -Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”