Katalpa - więdnące liście

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: katalpa choroba

Post »

W tym wątku jest o werticiliozie, chorobie korzeni, a tu jest 'zwykły' grzybek od nadmiernego deszczu w tym roku.Zresztą kilka żółtych liści z plamami nie świadczy od razu o jakiejś groźnej chorobie, zwłaszcza gdy drzewko świeżo posadzone, więc ma prawo zrzucić te najsłabsze.
Na moje oko to nie żadna choroba, choć przydałoby się zdjęcie całej korony, gdyż na przykładzie jednego listka nie można tego stwierdzić z całą pewnością.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Mam w ogrodzie ok 3 metrową katalpę. To jej drug rok u mnie. Kupiona była jako już duże drzewko. W tamtym roku było wszystko ok - zimę przetrwała, tegoroczna zima też jej krzywdy nie wyrządziła. Od dwóch tygodni na dwóch gałęziach liście są zwiędnięte i od kilku dni zaczynają opadać. Nie ma na nich żadnych robaków, korzenie tez nie zostały uszkodzone. Nie wiem co się dzieje. Może ktoś mi coś doradzi. Ratunku!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa marnieje

Post »

Najprawdopodobniej to choroba zwana werticiliozą.Katalpy są na nią podatne.Poczytaj jest sporo info.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa marnieje

Post »

Proponował bym bardziej szczegółowo opisać umiejscowienie tych dwóch gałęzi (może jakieś foto), miejsce i warunki w jakich rośnie... A wypowiedź przedmówcy oczywiście jest bardzo prawdopodobna.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Katalpa marnieje

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Miejsce w jakim rośnie? Okolice Poznania, centrum ogrodu, słoneczne, dość często podlewane...A zdjęcie wkleję jutro. I nie sa to juz 2 gałęzie. Liście sypią się z całego drzewa :twisted:
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Katalpa marnieje

Post »

A może ją coś podgryzło?
Sąsiadce owocująca mała czereśnia się przewróciła i okazało się,że korzenie całkiem zjedzone, kikut tylko został.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Katalpa marnieje

Post »

Nie wiem co się z nią dzieje, nie mam pojęcia - liście sypią się jak na jesieni :( Oto zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Pod katalpą też rosną rośliny (dwie krzewuszki i kilka floksów) i z nimi chyba wszystko ok...w sumie padła róża, ale myślałam, że to po zimie, że przemarzła...
Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Katalpa marnieje

Post »

U mnie podobnie skutki spowodowało potężne gradobicie, które potłukło liście...
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Katalpa marnieje

Post »

U mnie nie było gradobicia...czekam więc na opinie i porady forumowych fachowców.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Katalpa marnieje

Post »

Wygląda mi na to, że masz tam glinę, podłoże mało,przepuszczalne niżej, często na dodatek podlewasz i robi się zastoisko wodne w korzeniach.Na takim gruncie grzyb (wertycilioza) bardzo chętnie atakuje, obumierają korzenie i widać to po uwiądzie i opadaniu liści.Katalpy wymagają gleb przepuszczalnych.Na glinie na dodatek korzenią się płytko, co skutkuje wywróceniem, albo wykrzywieniem drzewa podczas letnich burz pod ciężarem korony.

Wertycilioza objawia się jednak nagłym uwiądem części gałęzi dłużej rosnących drzew, a to co ty pokazujesz wygląda mi na zamieranie korzeni.Jeżeli masz cięższą glebę to generalnie lepiej jest sadzić drzewa od małego zamiast już dużego.Lepiej się ukorzenią i zaaklimatyzują.Starsze drzewo z zbitym gruncie nie ukorzeni się należycie, a częste podlewanie tylko zaszkodzi prowadząc do zamierania korzeni.W tym przypadku również tak może być i gdybyś teraz wykopała drzewo może się okazać, że nadal nie jest ukorzenione, a tylko 'trwa'.Nie każdy grunt dla każdego drzewa niestety :wink:
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Katalpa marnieje

Post »

Drzewo nie rośnie na glinie. Kiedyś rosła tam śliwa, która została wykopana, a korzenie usunięte. Ziemia została wymieniona na naprawdę porządną ziemię ogrodową...Na bank podłoże nie jest przyczyną...No i to już jej drugie lato w moim ogrodzie. Została posadzona dokładnie 3 lata temu na jesień. W tamtym roku pięknie kwitła, gdyby coś było nie tak to już byłyby jakieś problemy. No a co z roślinami, które rosną u jej stóp? Z nimi wszystko jest przecież ok?
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Katalpa marnieje

Post »

Moja katalpa i perukowiec też miały takie objawy 2 lata temu.,wyleczyłam je podlewając co 7 dni różnymi środkami przeciw grzybom.
Jolanta0401
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lip 2012, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
Nie mogę znależć nic na forum na ten temat - może ktoś mi pomoże? Od 5 lat mam na działce surmię, zimą trochę przemarza, ale potem wypuszcza nowe pędy i piękne liście. Niestety na początku lata liście gwałtowanie żółkną i więdną. W ciągu paru tygodni traci prawie wszystkie i zostają gołe konary. Próbowałam ją spryskiwać preparatami antygrzybicznymi (amistar) w tym samym terminie, co i inne rośliny na działce, ale historia się powtarza. W tym roku była pryskana już 2 razy, ale liście właśnie znowu zaczęły więdnąć. Jak sobie z tym poradzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”