Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Mam szansę na drugi egzemplarz zamiokulkaska! Poczytałam Wasze posty i teraz mam nadzieję, że ułamany liść- łodyga i wetknięty do doniczki , kiedyś ukorzeni się. Siedzi już 3 miesiące i na razie nie usycha.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
donka1
50p
50p
Posty: 70
Od: 24 sty 2010, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

A mi się udało rozmnożyć z listka, włożyłam go do ziemi, postawiłam w jasnym miejscu i po prawie dwóch latach mam pięną roślinkę.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Donko, czy to był mały pojedynczy listek czy cały pierzasty? Podobno to co nazywamy łodygą w rzeczywistości jest liściem. Podziwiam Twoją cierpliwość - 2 lata! Jak duża jest teraz ta roślinka?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
donka1
50p
50p
Posty: 70
Od: 24 sty 2010, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

To był mały pojedyńczy listek pobrany z najstarszej łodygi. A roślinka jest już spora, ma już 2 łodygi. Niestety nie mam zdjęć, jak zrobię, to dodam.


---28 sty 2010, o 20:43---

Ze swojego doświadczenia powiem, że jak się postawi doniczkę z listkiem w jednym miejscu, to nie należy jej w ogóle ruszać.
Pierwsza próba rozmnożenia zakończyła się niepowodzeniem tylko dlatego, że ruszałam doniczkę. Później gdzieś przeczytałam, że zamiokulkas nie lubi być przestawiany i się udało ;-)
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Z mojego doświadczenia, w rozmnażaniu zamioculcasa przez sadzonkowanie wnioskuję iż jest to proces bardzo długi, umieściłem 10 cm kawałek pędu w wodzie a korzonki puścił dopiero po ok 2 miesiącach i wtedy zaczęła rosnąć bulwa.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Zamioculcas ukorzeniony w wodzie, pierwszy raz słyszę o czymś takim. Jeszcze lepsze jest to że ukorzeniłeś w wodzie kawałek pędu - stek bzdur. Zamiokulkasa nie ukorzenisz w wodzie a tym bardziej nie zacznie on tworzyć bulwy w wodzie. Najnormalniej zgnije.
aner
200p
200p
Posty: 226
Od: 3 sie 2009, o 10:42
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Z całym szacunkiem odnoszę się do Ciebie Czarodzieju i do Twoich wiadomości ,ale w tym przypadku nie masz racji.Ja również ukorzeniałam gałązkę zamiokulkasa w wodzie wprawdzie trwało to dosyć długo,ale puścił korzonki i teraz jest pięknym ,dużym okazem,Widać nie ma reguły bez wyjątków,pozdrawiam cieplutko
Renia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Jakiś wyjątek, bądź świetne warunki fizyko-chemiczne wody i otoczenia, nie mówię że nie realne ale żadne źródło i praktyka nie podają by ukorzeniał się zamioculcas w wodzie. Moim zdaniem to przypadek i łut szczęścia. :wink:
aner
200p
200p
Posty: 226
Od: 3 sie 2009, o 10:42
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

W takim razie cieszę się,że miałam to szczęście i wiem ,że nie był to odosobniony przypadek,paru osobom też to się udało.Sprawdza się powiedzenie,że,, potrzeba matką wynalazku'' :wit
Renia
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Czarodzieju z całym szacunkiem radziłbym wypróbować, także myślałem że to nie jest możliwe, ale ku mojemu zdziwieniu po długim czasie pojawiły się korzonki, więc radzę wypróbować.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Wielokrotnie próbowałem bez rezultatu w wodzie, natomiast sadzonkowanie liści zawsze się udawało.
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Mi także udało się z oderwanej gałązki ukorzenić go w wodzie. :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie zamiokulkasa

Post »

Niech wam będzie że ukorzeniliście, nie mam zamiaru się spierać. I uważam że tego typu ukorzenianie zamioculcasa to czysty przypadek jak już napisałem, gdyż ta roślina nie należy do gatunku ukorzeniającego się w wodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”