Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Darek, dziękuję bardzo za info, w razie czego to spróbuję zaszczepić razem z Kleparowską. :)
Kamil, póki co to drzewka są w rożnych fazach rozwoju (pierwsze sadzone w 2015 roku i w latach kolejnych). Na niektórych są już jabłka w sporej ilości, a niektóre jeszcze nawet nie kwitły. Nie przewidywałem prezentacji zbiorów bo przy takiej ilości odmian zbyt dużo byłoby zachodu by każdą odmianę zbierać osobno i opisywać. Nie dałbym chyba rady, chociaz mam na wzór sposób prezentacji naszej Szanownej Koleżanki Mivibe, która robi to perfekcyjnie (trudno byłoby jej dorównać). :) Oczywiście jak będziesz miał pytania to napisz, zadzwoń, z pewności postaram się jakoś pomóc. :D
Redvine, zrazy sprowadzam skąd się da: najczęściej od kolekcjonerów ( ;:180 ), ale także od producentów sadowniczych, instytucji naukowych oraz szkółkarzy, którzy np. sprowadzają mi na zamówienie określone odmiany.Najłatwiej jest nawiązać współpracę na zasadzie wymiany zrazów tak aby obydwie strony były zainteresowane. Oczywiście szkólkarze też chętnie współpracują ale to raczej ze względów komercyjnych (chociaż poznałem także kilku takich "zapaleńców" , którzy chętnie współpracują niezaleznie od ewentualnych korzyści). :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2922
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

To jak jabłka tej jabłoni będą dojrzewać, to poproszę o podpowiedź co to może być, bo myślałem że to jest jakaś płonka, ale jabłka już są sporych rozmiarów, o kształcie bardzo charakterystycznym, bo stożkowe z wyraźnymi żebrami przy kielichu, do tej pory są zielone bez rumieńca, o ile znów nie zrobaczywieją :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil. nie ma sprawy, dawaj znać jakby co. :wink: Ciekawe kiedy ta jabłoń będzie miała dojrzałość zbiorczą, jaki wygląd, smak, konsystencję miąższu itd. Eh, przydałby się tutaj Piotr (pomolog), który by sprawę rozstrzygnął jednoznacznie, ale mamy jeszcze (chyba?) Rosynanta więc może da się jakoś ją zidentyfikować. :D A może jeszcze koleżanka Mivibe nam pomoże,ale ktoś inny z forumowiczów...? :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2922
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Zgłaszam się z tymi jabłkami, robaczywe z każdej strony :oops:, przegapiłem okres rozwieszania pułapek na owocówki i
zeżarły większość jabłek. :| , przez to nie wyrosły do końca, niestety, podejrzewam też, że przez tą robaczywość szybciej dało się zerwać,
prawie nie trzymały się już gałęzi.
Parcha nie ma, a nie stosuję ochrony przed nim, po za wygrabieniem liści i spaleniem ich, Kronselska też czysta ;) mączniaka łapie i opadzinę liści jak koksa
Wracając do jabłek, kształt jest niezłym zaskoczeniem dla mnie, kielich duży zamknięty, szypułka bardzo zmienna jak u koksy,
kluk jak i długa, rumieniec jak widać dość słaby, choć nie są do końca wystawione na słońce, gdyż to jest podkładka pod charłamowską.
Kwiaty są też bardzo ładne, ponieważ są różowo żyłkowane nawet w pełnym rozkwicie. Myślę że jest to
albo odrost jakiejś odmiany, albo jakaś siewka nie zlokalizowałem niżej miejsca szczepienia niż właśnie pod charłamowską.
Rośnie dość silnie samo w sobie, charłamowską skarliło.
gdyż ta szczepiona w koronie. Jeszcze nie próbowałem, jedno spadłe ugryzłem, soczyste słodkawe ze specyficznym posmakiem,
którego określić nie potrafię. Ale mój smak ostatnio jest dość zwichrowany
Kandil sinap? Na Ananasową renetę nie pasuje
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, jak dla mnie to Kandil Sinap. :) Z tym, że on do konsumpcji nadaje się raczej zimą.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 926
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Roman, na Pirosie oberwałeś już jabłka?
Na półkach sklepowych pełno skrzynek z jabłkami z napisem Piros.
Tak już ze dwa tygodnie, a może i więcej.
Na moim wisi jedno jabłko, trzyma się mocno, zerwać, czy czekać?
Te sklepowe kwaśne jak cytryna i twarde jak kamienie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2922
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Czy Kandil Sinap są takie drobne, owocowała już u Ciebie w kolekcji? Dziś zdjąłem Kronselską i Charłamowską niestety nie poleżą bo 16.08 było gradobicie :|
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, z tego co pamiętam ( z lat 80-tych ubiegłego wieku rosły na mim podwórku 3 drzewka tej odmiany) to miała tendencję do przemiennego owocowania i w lata obfite owoce były drobne. Teraz nie mam tej odmiany bo w tym roku musiałem ją wykopać bo uschła, okazało się,że miała guzowatość korzeni. Poprzednie drzewko (3 letnie) krety mi ususzyły.Tegoroczne drzewko (dwuletnie) załatwiła guzowatość. Zamierzam sprowadzić sobie zrazy od kolegi kolekcjonera i ponownie zaszczepić.
Piros u mnie jest już po sezonie, ale miał tylko kilka jabłek więc liczę ,że w kolejnym roku będzie lepiej. Jak przetrzymasz za długo Prosa to zrobi się niestety watowaty.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 926
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Roman, tak na dzień dzisiejszy, to które z odmian
jabloni i grusz są w pełni dojrzałe i można z apetytem je chrupać?
U mnie była Alfa, następnie Faworyta, no i teraz na pozostałe trzeba trochę poczekać.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Aktualnie z grusz kończy się zbiór m.in. Funtówki (Bociany), Bonkrety Williamsa a,zaczyna Margarity Marilliat. Z jabłoni kończy się Sawa i Oliwka Biała, Golden Millenium, , Grafsztynek Inflancki, a zaczyna Witos, Landsberska, Kronselska. Melfree, Malinowa Oberlandzka. Sa też pozostałe nieidentyfikowane odmiany (po kilka owoców na drzewie więc nie sprawdzam w planie jaka to odmiana tylko jak się da ugryźć to jest konsumowana). :wink:
w69w
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 mar 2021, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Witam
A możesz powiedzieć czym kierujesz się wyznaczając termin zbiorów jabłek i gruszy ? Kierujesz się kalendarzem , wyglądem czym jeszcze ?
Pozdrawiam
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Podstawowym miernikiem u mnie jest natura, jak zobaczę pierwsze egzemplarze leżące pod drzewem to znaczy,że powoli zbliża się termin zbioru a potem konsumpcji. Oczywiście te pierwsze egzemplarze najczęściej są robaczywe,ale wskazują na zbliżający się termin zbioru.Czasami w razie wątpliwości sprawdzam jeszcze w necie. :wink:
Farmer1111
50p
50p
Posty: 68
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Ktoś rozpoznaje odmiana wczesna
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”