Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Poczytałem jeszcze o tej ziemi, co prawda zawiera lawę, która też spełnia podobną funkcję jak żwirek czy perlit, ale ciężko na odległość stwierdzić ile jest jej w ziemi oraz w jakim stopniu jest właściwie przepuszczalna, czyli jak długo trzyma wilgoć na całej głębokości bryły korzeniowej.
Włókno kokosowe z kolei nasiąka wodą, ale z drugiej strony sprawia, że również poprawia przepuszczalność podłoża.
Teoretycznie można stwierdzić, że to podłoże może zostać.

Jeśli nie stwierdzisz obecności szkodników, plamy mogą być objawem przelania, chociaż zwykle są one ciemne.
Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z kumulacją problemów, czyli z przelaniem i niedożywieniem.

W każdym razie, jeśli korzenie są zdrowe to dobry znak. Przesadzenie do nowego podłoża powinno pomóc w zaopatrzeniu przez jakiś czas w składniki odżywcze - z nawożeniem poczekaj z miesiąc, półtora.
Potem do wiosny raz w miesiącu nawozem mineralnym do roślin zielonych. Ważne żeby skład NPK był na poziomie przynajmniej kilku procent stężenia i z przewagą azotu.
Liście z plamami najlepiej odciąć.

Możesz zrobić oprysk Bioseptem, który działa wzmacniająco. Możesz też w sumie zrobić oprysk czosnkiem, zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 385
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Philodendron imperial green problem

Post »

Hej ,mój imperial green złapał grzyba(nie był przelany,spryskiwalam go ;:14 ), już go przesadziłam,korzenie były ok i spryskałam preparatem grzybobójczym , czy mam te liście odciąć?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

To nie jest dobra oznaka. Mi to nie wygląda tylko na przelanie, ale przede wszystkim na przemarznięcie. Gdzie go kupowałaś, przez internet? Nawet jeśli paczka jest dobrze zabezpieczona, to kilka godzin spędza w samochodzie kuriera, a potem na chłodnym magazynie (chociaż to jeszcze pół biedy) i całą noc w transporcie liniowym. Jeśli do tego ma wilgotną albo co gorsza mokre podłoże to problem murowany. Kupno w okresie jesienno-zimowym, kiedy są zimne noce to ryzyko.

Jeśli chcesz odciąć liście, to zostanie mu bodajże jeden nowy liść. Zostaw je i zrób oprysk preparatem grzybobójczym, ale zmiany oczywiście się nie cofną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 385
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Kupowałam u dostawcy u którego zawsze biorę rośliny na sklep. Wtedy było jeszcze ciepło i nie miały mokrego podłoża. Reszta roślin w sklepie jest ok.. Kurcze może u mnie w domu przemarzł, gdy wyjeżdżam do pracy zostawiam okna otwarte,córa je później zamyka. A on był kilka razy spryskany woda rano :/

Już zapodałam mu dawkę preparatu, kolejną za 3-4 dni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

No cóż, to są tropikalne rośliny... Ale po co spryskujesz, skoro wiele razy pisałem że nic to nie daje, za to w niskich temperaturach jest bardzo łatwo o infekcję grzybową?

Zapamiętaj, zapomnij o spryskiwaniu liści wodą - w ten sposób w żadnym wypadku nie podniesiesz wilgotności powietrza. Jak liście się zakurzą, to po prostu przetrzyj je miękką wilgotną szmatką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 385
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Chyba nadgorliwość , ;:131 ogólnie hoduje patyczaki i gdy spryskuje terrarium to automatycznie lecę rośliny w około. :roll: Muszę się tego oduczyć. :roll:

A i spryskałam go preparatem topsin m 500 sc ,ale na liściach został biały osad,usunąć go czy zostawić jeszcze?
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

U mojego philodendrona - dalej pomimo przesadzenia i dwóch oprysków topsinem - rozlega się infekcja grzybowa. Może to jednak coś innego ? Zainfekowały się kolejne dwa liście. Może lepiej usunąć wszystkie liście ze zmianami ? Ale wtedy na roślinie zostaną tylko trzy. Co jeszcze można zrobić ?


Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Choroba grzybowa albo choroba bakteryjna, która może dawać podobne objawy, ale na którą de facto nie ma lekarstwa.
Na pewno liście z plamami powinno się odciąć, w tym liściu po prawej odciął bym końcówkę.
Nie zapominajmy, że raz - mamy do czynienia z z żywą rośliną która różnie może reagować podczas reanimacji, a dwa - mamy niekorzystny okres jesienno-zimowy. W tym okresie rośliny trudniej i dłużej dochodzą do siebie.
W każdym razie, jeśli nie jest to choroba bakteryjna, to pierwszym symptomem będą nowe liście pozbawione plam.
Jeśli masz możliwość doświetlania, to ja bym je zastosował żeby wspomóc roślinę. Można też spróbować użyć Bioseptu, albo witamin dedykowanych dla roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Najbardziej zaniepokoiło mnie to, że pomimo oprysków zmiany pojawiały się na kolejnych liściach. Zrobię jak piszesz, tamte liście usunę, tamtego przytnę, przy następnym podlewaniu również dodam trochę topsinu. Pozostaje obserwować, jak roślina da sobie radę ;:218

Nie mam lamp do doświetlania, ale mogę go przestawić na parapet.

Taki biosept może być : https://www.castorama.pl/preparat-biose ... gKLHvD_BwE ?

Można nim profilaktycznie potraktować wszystkie inne rośliny ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Naturalne światło jak najbardziej wskazane. Im więcej tym lepiej. Teraz w okresie jesienno-zimowym można filodendrona postawić nawet na południowym parapecie.
Ważne żeby bryle korzeniowej zapewnić ciepło, zimne podmuchy nie są tutaj wskazane. Jeśli masz w okresie jesienno-zimowym zimny parapet, można odizolować doniczkę, stawiając ją na kawałku styropianu.

Biosept możesz użyć niezależnie od producenta. Jest naturalny i można go użyć w zasadzie do wszystkich roślin, a na pewno nie zaszkodzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 gru 2020, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzień dobry. Dwa tygodnie temu zakupiłam dwa filodendrony pnący i chyba strzalkowy. Pnący miał pare zaschniętych listków a drugi jeden liść żółtawy. Teraz wyglądają tak jak na zdjęciach. Czy są to jakieś choroby czy efekty przelania/ zasuszenia czy coś innego? Ziemia była dość sucha. Dzięki za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18781
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża.
Do filodendronów dobra jest mieszanka ziemi, żwirku i podłoża do storczyków w proporcji około 3:1:1.
2. Doniczka musi mieć odpływ, stać na podstawce w środku drenaż z keramzytu.

Czyli na pewno oba trzeba przesadzić i sprawdzić stan korzeni oczyszczając w miarę możliwości ze starego podłoża.
W przypadku drugiego odetnij żółte liście i na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym.

Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Są to rośliny które wymagają podwyższonej wilgotności powietrza.

Poczytaj wątek, znajdziesz wszystkie informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Marama
Nie było mrozów gdy je kupiłaś? Może zmiana miejsca?
Mam sporo filodendronów i one nie znoszą przelania. W związku z tym moze rosną w mieszance zawierającej niewielki % ziemi. Najlepiej rosną w mieszance Lechuza. Jaką masz temperaturę w domu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”