Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Nie zaszkodzisz, ale po co? Bielenie o tej porze roku to bezsens (do czasu aż to wapno będzie rzeczywiście potrzebne, zmyje się w większości). Zauważyłem, że w tym roku sporo osób bieli drzewa właśnie wiosną :roll:
mirek338
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 mar 2014, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konary i Dąbrowa górnicza

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Można teraz obielić ale po to żeby ładnie wyglądały na 1-Maja.Normalnie bieli się,ja tak myślę,bo nie jestem ogrodnikiem,koło grudnia.Lukas jak wiesz dokładnie coś na ten temat to podziel się swoją wiedzą z nami.

Pozdrawiam Mirek.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Bielenie głównie pomaga na zimowe nasłonecznienie kory.
W ciagu słonecznego dnia ciemna kora nagrzewa się od słońca, a gdy nocą przychodzi mróz może doprowadzic to do spękania kory ( zbyt gwałtowny przeskok temperatury). Podobno wapno działa równiez na wszelkiego rodzaju robactwo w korze, ale to już raczej przesąd i ludowy przekaz ( naukowo też trudno to uzasadnić, bo przetrwalniki owadów wytrzymuja np. mróz więc farba wapienna , nie powinna im przeciez zaszkodzić)
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Myślę że nie będzie się aż tak bardzo kora nagrzewala....
Sam nie wiem co robić....
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

miki331 pisze:Podobno wapno działa równiez na wszelkiego rodzaju robactwo w korze, ale to już raczej przesąd i ludowy przekaz ( naukowo też trudno to uzasadnić, bo przetrwalniki owadów wytrzymuja np. mróz więc farba wapienna , nie powinna im przeciez zaszkodzić)
Opowiadasz głupoty. To wcale nie jest przesąd! Nie ma też problemów z naukowym uzasadnieniem takiego działania. Trzeba jednak pamiętać, że takie działanie ma bielenie wapnem, a nie kredą. Wapno jest silnie zasadowe w obecności wody, a więc jest żrące, co nie jest żadną tajemnicą. Potwierdzą to np. wszyscy murarze. Owady potraktowania świeżym wapnem na pewno nie zniosą. Co innego jeśli schowają się w szczelinach, gdzie nie dosięgnie ich wapno.
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Ilą mąki dodać do tego wapna czy tego mleka/pokostu? i czy można bielić drzewka jednoroczne tym czy lepiej kupić farbę emulsyjną ?
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

miki331 bardzo dobrą metodę mi tutaj podsunąłeś :D Zastosuję się do twoich wskazówek, bo właśnie się zastanawiałem jakie drzewka można zacząć już bielić...

darnok drzewek jednorocznych nie radziłbym bielić, a na pewno nie wapnem ponieważ może uszkodzić młodą korę... Nie wiem jak w przypadku farby emulsyjnej. Ja bym na twoim miejscu się ograniczył do podsypania korą, albo słomą pod drzewka i zabezpieczyć dobrze agrowłókniną :wink:
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Aja mam pytanie: Czy bielicie drzewka teraz, jesienią? Czy już się szykujecie do kolejnego sezonu ? :roll:
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Moje drzewka są bardzo młode i będę je owijał tylko... Ale jeszcze, bo nie straciły liści :wink: Tak myślę że między październikiem, a listopadem zacznę je owijać. Może jeszcze dam pod nie kompost... :roll:
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Nie, jeszcze za wcześnie Wolusia. To nie miałoby sensu, gdyż problem zgorzeli zaczyna się od stycznia. Pierwszym racjonalnym terminem bielenia jest grudzień.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Bielenie pni drzew owocowych

Post »

Oooo, w takim razie trzeba pomysleć o bieleniu szybko. Dziękuję za odpowiedź ;:196
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

W jakim wieku musi być drzewko, by można było je bielić? Czy drzewka posadzone w tym roku (wiosna i jesień) można już bielić, czy są one za młode? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Jestem za bieleniem już nieco podrośniętych drzewek. Przynajmniej w pierwszym i drugim roku stosuję tylko osłonki.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”