Przesadzanie dużych iglaków

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Duże iglaki - przesadzanie

Post »

Jak już to nie ziemię do iglaków, a piasek wymieszaj z gliną :wink:
Szwedzio
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 kwie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Możecie liczyć. Jeżeli nie odpisuje, to prosze piszcie pm lub maila.
Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak. Z 80 tuj brabant, padlo 4.
Reszta rosnie. Podlewane były automatem. Taki komputer Gardeny i wąż zagrzebany pod nimi. Te które zostały posadzone osobno, 6 sztuk, rosną bardzo słabo. Są nadal rzadkie. Jedna uschła. Z tego co zauważylem, najważniejsze jest podlewanie. Z moich obliczeń wynika ze dawałem ok 15 litrów na tuje 2 razy w tygodniu. Był taki moment ze wyjechaliśmy na 4 tygodnie. Wtedy ktoś (w samo lato) ukradł komputer Gardeny. Po powrocie zauważyliśmy sporo suchych gałązek. Ale już jest ok! W marcu planuje "strzyżenie".
Mam nadzieje że pomogłem.
:)
Szwedzio
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 kwie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Tak wyglądały 2 miesiące temu.Obrazek
jantarfala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 26 sie 2012, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Dwa lata temu jesienią przesadzałam tuje podobnej wielkości i przyjęły się w 100%, więc nie ma czego się bać :)
Szwedzio
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 kwie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

To tylko jedno pytanie. Czy zgadzasz się ze mną że na początku potrzebują dużo wody?
Dorota Zak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 lis 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Nasze tuje przesadzane były trzy razy rok po roku i tak szaleją i to bez względu na porę :D
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Z tego wniosek , że najważniejsze jest podlewanie, a wzrost (wiek) nie groźny dla ewentualnego przesadzania
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Przesadzanie jest tym bardziej ryzykowne im starszy okaz przesadzamy. Pierwszym krokiem przesadzanych roslin powinno być szkolkowanie sadzonek szpadlem, czyli wbijanie szpadla wokoł rośliny aby skrócic korzenie i zagescic system korzeniowy. Jednak taki zabieg wymaga czasu i wykonac należy taki zabieg kilka miesięcy przed przesadzeniem. Drugą sprawą wg mnie jest po posadzeniu nie podlewaniu korzeni, a wrecz nigdy oblewaniu ich silnym strumieniem, kazda roslina mozna podlewac dolistnie poprzez ustawienie spryskiwacza tak, aby krople były najmnijesze i opryskiwanie części zielonych roślin wieczorami.
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
Szwedzio
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 kwie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Na początku maja, minie 2 lata jak je przesadziłem. Parę padło. Reszta ok 80 sztuk nadal rośnie. Mam nadzieje że już nic im się nie stanie.
Teraz widać że te którym nie obciąłem góry poszły wzwyż ok 40/60 cm.
Jak dobrze pójdzie to planuje strzyżenie w marcu/kwietniu. Zaraz po mrozach (choc i teraz jest plus 4!).

Ile czasu musi minąć abym był pewny że się przyjęły?
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Jak minęły 2 lata to się przyjęły :). Przycinanie polecam w późniejszym terminie po zdrewnieniu nowych przyrostów, może to być czerwiec. Przynajmniej ja tak praktykuje.
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Szwedziu, twoje tuje rosną jakby rosły tam od zawsze. Są gęste i zieloniutkie. Pamiętam, że w okolicy pewna para zawsze na wiosnę wykopywała i wkopywała szmaragdy. Zastanawialiśmy się, po co oni to robią. Okazało się , że tuje lubią przesadzanie i w ten sposób chcieli przyspieszyć ich wzrost.
piotro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 maja 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Ja by się nie przyjęły to już dawno byś o tym wiedział :) spokojnie wczesnym latem ogarnij strzyżenie. Ja bym poczekał do maja.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak duze ryzyko przesadzania tuj?

Post »

Limetka pisze:Szwedziu, twoje tuje rosną jakby rosły tam od zawsze. Są gęste i zieloniutkie. Pamiętam, że w okolicy pewna para zawsze na wiosnę wykopywała i wkopywała szmaragdy. Zastanawialiśmy się, po co oni to robią. Okazało się , że tuje lubią przesadzanie i w ten sposób chcieli przyspieszyć ich wzrost.
Nie wierz w takie bzdury.Żadna roślina iglasta nie lubi przesadzania (a tym bardziej tak jak opisujesz), bo każdy taki zabieg zachwieje jej systemem stałej transpiracji i cierpi na tym nie tylko zdrowie, ale i wygląd rośliny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”