Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
doro_ta90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 lut 2021, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, prosiłabym o radę, co się dzieje mojej zielistce: po podlaniu rośliny, jej liście robią się oklapnięte. Na początku myślałam, że to może moje dziecię trafiło piłką w zielistkę, ale jest tak już od 3-4 podlewań. Po kilku dniach liście wracają do normy i sterczą na wszystkie strony. Czy coś może dziać się z korzeniami? Chodzi o wodę (używam kranówki przefiltrowanej)? O podłoże (rośnie w mieszance ziemi i żwirku + drenaż z keramzytu, doniczka z odpływem)?
Dodam jeszcze, że końcówki listków usychają (ale to już wcześniejsza historia).
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Myślę że mogłaś przelać albo nawet podlać w upał i korzenie zagotowały. Warto sprawdzić w jakim są stanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Problem może leżeć nie tylko po stronie przelania, ale jakości, tj twardości wody.
Zielistki jak zresztą wszystkie rośliny są bardzo wrażliwe na twardą wodę.
Kwestia jakiej twardości wodę masz w kranie i jakiego filtra używasz. Jeśli masz wodę minimum średnio twardą wzwyż, to żeby wodę skutecznie zmiękczyć trzeba używać filtra RO, czyli odwróconej osmozy. Jeśli używasz zwykłego filtra dzbankowego, to z reguły niewiele tutaj pomoże. W takiej sytuacji trzeba używać wody przegotowanej albo mieszać pół na pół z wodą destylowaną.
Schnięcie końcówek liści może być nie tylko od zbyt suchego powietrza, ale również od zbyt twardej wody, która z czasem powoduje zbytnie zasolenie podłoża - zmienia się jego pH na niekorzystne. pH dla podłoża w przypadku zielistki powinno oscylować wokół 5,5 - 6.5. Jeśli będzie poza tymi wartościami to roślina z początku coraz trudniej pobiera składniki odżywcze, a w skrajnych sytuacjach również trudniej pobiera wodę.

Na pewno trzeba wymienić podłoże (najlepiej jak najwięcej pozbyć się dotychczasowego) i sprawdzić przy okazji stan korzeni.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku, na dno drenaż. Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, zielistki lubią nieco ciaśniejsze niż inne rośliny. Doniczka ma stać na podstawce. Zielistki lubią słoneczne stanowisko blisko okna, wtedy najlepiej rosną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
doro_ta90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 lut 2021, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wskazówki. Rzeczywiście może chodzić o wodę, bo jest raczej twarda. Korzenie przejrzałam, nic nadgnitego nie było, ziemię przy okazji wymieniłam. Spróbuję zatem z przegotowywaniem wody, oby zadziałało.
A czy istnieje jeszcze jakiś inny powód, dla którego zielistce mogą tak oklapywać liście?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oprócz uszkodzenia korzeni, których nie ma, zbyt twardej wody oraz zasolonego podłoża, problem może leżeć po stronie zbyt rzadkiego podlewania. Wierzchnia warstwa może delikatnie przeschnąć.
Jednak uważam, że problem leży w wodzie i podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Narzekałam na moją zielistkę i chyba się zmotywowała ;:138 . To jednak prawda, że jak się zostawi roślinę na pastwę losu to nie ma wyjścia i musi się ogarnąć sama. Wystawiona na zewnątrz, wysmagana ostrym słońcem i zlana ulewnym deszczem (i gradem) wzięła się i puściła mi wreszcie te diabelne odrosty wprawiając mnie w dziką euforię. Czekałam na jej rozmnożenie się tyle lat...

Obrazek

Obrazek

W dodatku jest zupełnie inna niż była w domu. Wreszcie się zrobiła taka mocna i zwarta. Super to wygląda.
OlgaK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2021, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

mam problem z zielistką, którą uprawiam od lat. Od jakiegoś czasu marnieje w oczach. Pojawiły się brązowe wybarwienia na liściach oraz usychają końcówki. Czy to jakaś choroba - grzyb? Wiem, że końcówki liści czasem usychają z powodu niedostatku wilgoci, u mnie faktycznie jest dość suche powietrze. Czy to może objaw starości rośliny (niektóre mają ponad 10 lat, sporadycznie były przesadzane). Co ciekawe, marnieją tylko rośliny w sypialni, a te w kuchni i w salonie są w miarę zdrowe.

Będę wdzięczna za pomoc i porady, co robić. Dołączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak przez 10 lat były nietykane to może czas na odświeżenie doniczek (nowa ziemia przepuszczalna z kamykami, kermazytem, perlitem itd plus kotntrola korzeni, bo może tam się coś dzieje) i jakieś żarełko? Nawozisz ją?
Schną rzeczywiście od za małej wilgoci, ale to trochę inaczej wygląda. A jak ze światłem?

Moje odkąd wylądowały na balkonie na pastwę losu mają się znajomicie i w dodatku puszczają odrosty.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dostrzegam objawy żerowania wciornastków.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Te jaśniejsze paseczki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Sprawdź pod kątem szkodników, ale ta zielistka jest po prostu zabiedzona.
I nie chodzi tutaj o sporadyczne przesadzenie, ale zbyt ciemne stanowisko, ale też pewnie o nieprawidłowe albo nawet brak nawożenia.
Jeśli roślina będzie traktowana tak po macoszemu, to trudno oczekiwać żeby jej stan był w porządku.

1. Rośliny powinno się przesadzać regularnie, czyli mniej więcej co około 2 lata do przepuszczalnego podłoża, najlepiej sprawdza się mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1, na dno drenaż i doniczka z podstawką. Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni.

2. Zielistki lubią słoneczne stanowisko, więc półka, szafka, itd z dala od okna odpada. Postaw najlepiej na parapecie.

3. Rośliny potrzebują pokarmu, nawozimy regularnie najlepiej mineralnym nawozem do roślin zielonych co dwa, trzy tygodnie w okresie wegetacji. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc.

Do tego najlepiej wziąć szkło powiększające i sprawdź dokładnie liście czy się coś nie rusza. Jeśli znajdziesz takie małe ruszające się brązowe kreseczki to będą wciornastki, zrób wtedy oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
OlgaK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2021, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

rozmawiałam z mamą, która hoduje właśnie te zielistki, faktycznie przesadza je dość rzadko (raz na 3 lata, niektóre niestety nawet rzadziej). Ale powiedziała mi, że zaczęły marnieć, kiedy użyła nawozu z biohumusem i zastanawia się, czy po prostu nie użyła go za dużo :/ Czy to może być efekt - przenawożenia? Dodam, że te rośliny rosną w moim domu rodzinnym od lat, odkąd pamiętam i zawsze pięknie rosły. Nie był przestawiane, więc to nie jest kwestia nasłonecznienia, w mieszkaniu jest bardzo jasno. A teraz nawet przeszczepki włożone do wody do ukorzenienia są atakowane przez to usychanie...
Załączam jeszcze zdjęcie, jak wyglądają chore liście od spodu - są na nich czarne, małe punkciki, które dają się przesunąć palcem... Będę wdzięczna za pomoc, bo serce boli, zawsze te rośliny były chlubą mamy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na tych zdjęciach wyraźnie widać, że to są wciornastki. Czarne punkty to ich odchody. Zrób oprysk Mospilanem.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”