Wysadzanie dalii do doniczek

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Moje wysadziłam do gruntu we wtorek. Bardzo wcześnie miały pąki, ale uszczykiwałam je. I widzę, że znowu mają. A czy wysadzać-to już kwestia dyskusyjna. Znasz swój region i wiesz czy bedzie mróz czy nie. U mnie jak zapowiadają przymrozki w maju to nie ma, bo jestem na lekkim wzniesieniu. Ale niektórzy sasiedzi mają i rzez to szkody:).
Lub inna sprawa: wsadz a po prostu na tę noc je czyms okryjesz:).
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Udało mi się upolować dalię kołnierzykową, w końcu. Wsadziłam ją jakoś półtora tygodnia temu do donicy. Na razie ma może centymetrowy kiełek nad powierzchnią ziemi w donicy. Zdąży urosnąć i zakwitnąć? Może to głupie pytanie ale w dalie w sumie będę miała pierwszy rok. Były u mnie również w zeszłym ale to był pomysł mojej mamy i to ona koło nich chodziła. W tym sezonie ja przejmuje dowodzenie nad tym kawałkiem ziemi zatem chciałabym wiedzieć :wink:
Awatar użytkownika
adrian_lasek
50p
50p
Posty: 75
Od: 10 wrz 2009, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żuławy. Strefa klimatyczna 6b

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Steasi dalia spokojnie zdąży zakwitnąć, nie masz się o co martwić :)
Awatar użytkownika
doska_os
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 mar 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Dobrze, że jednak nie wysadziłam jeszcze moich dalii :tan . Wczoraj mieliśmy opady śniegu i przymrozek, myślę, że przy gruncie mogło być z -3. zaczekam więc jeszcze do niedzieli i wysadzę, bo prognozy mówią, że już będzie ciepło, nocami powyżej 5. A jak Steasi chcesz przyspieszyć wzrost dalii w doniczce, zastosuj mój sposób przykrywania tego kiełka szklanką - sprawdził się i dalie naprawdę rosły szybciej - wiem, bo porównałam :lol: Jeszcze pytanko do Nemezji - czy uszczypywanie pąków powoduje rozrastanie dalii? Pozdrawiam i życzę sukcesów w uprawie :wit
Różnica między niemożliwym a możliwym leży w ludzkiej determinacji.
Ka_sia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2011, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Drodzy! Mam pytanie - moje dalie w donicach puściły już spore pędy, ale czy nic im nie będzie jeśli wysadzając je do gruntu - pozbawię doniczki? Czytam, że większość z Was wsadza do gruntu donice - moje są zdecydowanie za małe - już teraz pędy opierają się ciasno o ściany plastikowej doniczki... :( Czy "przesadzenie" bulw z pędami z donicy do gruntu nie zaszkodzi roślinie?
Awatar użytkownika
doska_os
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 mar 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Witaj Kasiu :wit Ja będę we wtorek wysadzać dalie z doniczek do gruntu. Bez doniczek. Są dosyć spore, te większe odmiany sięgają do połowy okna, miniaturowe mają ok. 15 cm. Zależy mi, aby nie przemarzły, ale chyba wszystko powinno być dobrze. Przeanalizowałam prognozy, wszystko wskazuje, że zimnych ogrodników mamy już za sobą :heja
Różnica między niemożliwym a możliwym leży w ludzkiej determinacji.
Ka_sia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2011, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Dzięki dośka! :) W takim razie jestem dobrej myśli i dziś wielki dzień zmiany stanowiska moich dalii :)
terewa
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 lip 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Nela pisze::D kupiłam kilka dalii-ale jedną- taką niską chcę sobie rozmnożyć- by mieć w donicy wielki bukiet. Wsadziłam więc do doniczki na początku marca- i te łodyżki, które wyrosły - około 10cm oberwałam od karpy i wsadziłam obok. Siedzą dobrze, nic nie wiedną- pewnie się przyjmą. Jest więc nadzieja na większy :"bukiet" :wink: :lol:
Nela, czy możesz napisać, co z tymi łodyżkami? ukorzeniły się?
Też mam od lat taką 1 dalię, którą bardzo chciałabym rozmnożyć a jej jak na złość nawet karpa się nie powiększa, więc nie ma jak podzielić :cry:
Pozdrawiam serdecznie - Ewa
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

papaja pisze:.......łodyga wylądowała na kompostowniku i .......wypuściła do góry dwa pędy
Wypuściła pędy z łodygi?
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Łodyga ukorzeniła się? A może zauważyłaś zaczątki bulwek? Napisz koniecznie na wiosnę, co wyszło z tego przypadku.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
teresat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1097
Od: 2 lip 2008, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: omc Orawa

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Że można rozmnażać dalie z łodygi, ale ułamując "z piętką", to wiedziałam. ( co prawda nie wiem, czy każdą odmianę)
Ale że ze środka łodygi nowa roślina wyrosła? Koniecznie napisz co z tego wyrośnie :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3731
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

Moje leżą luzem w kartonie, w chłodnym garażu. Mocno wyschły, ale bulwy po umieszczeniu ich w wiadrze z wodą przed posadzeniem zrobiły się znowu jędrne i Dalie pięknie kwitły :)
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Wysadzanie dalii do doniczek

Post »

witam,
u mnie ułamany kawałek pędu dalii powędrował do doniczki ( bez większych nadziei na sukces ) wypuściła dwa pędy ( zdjęcie wstawię w sobotę/niedzielę ) ale do rzeczy... przeczytałam ten watek i zaczęłam drążyć temat - w książce "uprawa cebulowych i bulwiastych roślin ozdobnych" napisane jest że w warunkach komercyjnych najprostszym sposobem jest sadzonkowanie pędów tzn. już w lutym sadzi się bulwy w lekkie żyzne podłoże, bulwy są nieznacznie zagłębione w podłożu aby łatwiej uzyskać młode pędy z tzw. piętką. Pedy z piętka łatwiej się ukorzeniają ( pędy bez piętki trochę trudniej się ukorzeniają - uciąć pod najniższym węzłem i usunąć parę liści a liście wyżej skrócić o połowę ). Wycina się pędy gdy osiągną 10 cm i wytworzą 2-3 pary liści, żyletki, noże każdorazowo dezynfekowane, wykorzystuje się ukorzeniacz. Podłoże lekkie przepuszczalne ( torf + perlit ), wilgotność powietrza 90 - 100%. Po ukorzenieniu się roślin po 2 - 3 tygodniach należy roślinę skrócić aby się rozkrzewiła i co ciekawsze pozyskane pędy wierzchołkowe można ukorzeniać :) ( dorotaa będzie szczęśliwa :wink: )
podobnie rozmnaża się latem ( lipiec/sierpień )

jeżeli kogoś zainteresował temat mogę streścić sposób szczepienia dalii - podobno sposób znany już od 100 lat ( a ja czytałam ze zdziwieniem :idea: )
pozdrawiam
Edyta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”