Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Zbyszek pisze:To żółkniecię igieł wygląda na to iż zostały zaatakowane przez osutkę (taki grzyb który atakuje igły). Sprawdź czy na igłach nie ma kropek czarnych bądź brązowych. Jeżeli tak to sprawdź również czy takich kropek nie ma igłach jeszcze zielonych. Jeżeli są kropki na igłach musisz oberwać wszystkie igły z tymi kropkami i wyzbierać te które opadły. A pozostałe drzewko opryskać preparatem grzybobójczym np. Topsin, Dithane, Sarfun. Co prawda teraz jest już póżno na opryski przeciw osutce należy to robić od początku lipca ale proponuje spróbować aby osutka nie atakowała kolejnych igieł.
chyba coś nie tak z opisem tej osutki
czarne kropki na igłach zeszłorocznego przyrostu to na pewno nie osutka a wydmuszki po jajach mszyc
apotecja choroby tworzą się dopiero po opadnięciu na podłoże
szukaj środków które mają chlorothalonil jako składnik czynny(i chyba nie będą w sklepach robić wielkie oczy
a swoją drogą mogę pomóc poprowadzic całoroczną opiekę nad ogrodem www.pogotowieogrodnicze.pl
Tam w Szkocji przy wysokiej wilgotności powietrza ochronę trzeba prowadzić już od początku lipca .
Zapobiegawczo preparaty zawierające mancozeb
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
kwiatulla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 sie 2007, o 13:43
Lokalizacja: Szkocja

Post »

dzięki za Twoje rady teraz udam sie do Centrum Ogrodniczego a co do oprysków bylem w szkółce gdzie kupilem moja sosenke i zapytałem się czy stosują jakieś preparaty w swojej hodowli powiedziano mi że nie i mam przynieść ta sosenke a otrzymam nową. Za to kocham ten kraj, ze nie licza się pieniądze tylko zadowolony klient
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Sosna himalajska - pomocy!!!

Post »

Potrzebuję porady odnośnie sosny z tematu.
Kupiłam (w podobno dość dobrej szkółce) drzewko ok 175cm wysokości 2 tygodnie temu, wsadziłam do ziemi, podlewałam (według wskazań sprzedajacego) i teraz zauważyłam, ze traci kolor, pojawia się coraz więcej igieł w kolorze żółtym :( czy to normalna reakcja na jesień czy coś złego mi się z nią dzieje????
Milena
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4240
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Była w pojemniku? Pewnie tak; sosna jednak nie lubi jak ziemia spadnie z korzeni...
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Nie była w donicy. Była kopana z gruntu - przy mnie, bryła ziemi wokół korzeni taką włókniną, z którą mi polecono ją pasadzić. Zrobiłam to w ten sam dzień - dosłownie po 2-3 godzinach
Milena
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6959
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

I to jest przyczyna. Został naruszony system korzeniowy. Powinna wrocić do normy w przyszłym roku. Krzewy i drzewka iglaste należy kupować w donicach.
Pozdrawiam Andrzej.
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Jestem początkującą ogrodniczką, ale rok temu mnóstwo drzewek miałam kopanych i nie było problemu żadnego. Wydawało mi się, że z gruntu są lepiej i zdrowiej dokarmione :) Czy mam coś z nią robić?? Podlewać nadal codziennie? Nie padnie mi do przyszłego roku ??/
Milena
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4240
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Świerki np. nie protestują, thuje też nie robią problemów. Sosny są trudniejsze. Szkółkarz powinien Ci powiedzieć!
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Powiedział, że jest zdrowa, i że po wsadzeniu mam ją podlewać codziennie przez ok miesiąc - w zależnosci od opadów. Boję sie troszkę o nią, bo bardzo mi się podoba, ładnie wygląda w obecnym miejcu i nie kosztowała 20 zł :)
Milena
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Czy jest wielce prawdopodobne, że to tylko przesadzenie, czy może to jakś choroba??
Milena
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Droga Mileno ! Jeżeli te igły robią się żółte od dołu gałązki, to jest to normalne. Ja mam działkę w lesie i obserwuję właśnie o tej porze , że wszystkie sosny i"sosnopodobne" mają ten sam objaw. Po prostu w miarę wypuszczania nowych pędów i grubienia gałęzi igły z dolnych partii gałęzi stopniowo żółcieją i odpadają.
Natomiast jeżeli te igły żółcieją Ci na całych gałązkach, to prawdopodobnie przyczyną może być naruszenie systemu korzeniowego.

Pozdrawiam
Działka -- moje refugium...
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Jutro zamieszczę zdjęcie tej sosny,będzie to skuteczniejsze niż moje opisy. W kazdym razie te igły robią się żółte nie tylko na dolnych gałęziach, na górnych też a "żółcenie" idzie od wewnątrz, od pnia.
Czy jeśli to naruszony system korzeniowy, to jest szansa, że himalajka przeżyje???
Milena
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Milena pisze: W kazdym razie te igły robią się żółte nie tylko na dolnych gałęziach, na górnych też a "żółcenie" idzie od wewnątrz, od pnia.
To co tu opisałaś, jest według mnie normalne u sosen i właśnie to zostało opisane przez wmka powyżej. Szkoda, że jak wracam z pracy to już jest ciemno - zrobiłbym kilka zdjęć różnych sosen (rosnących u mnie), które mają o tej porze roku takie objawy - może to uspokoiło by Twoje zszargane obawą o sosenkę nerwy.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”