Mech w doniczce ze storczykiem

Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

hej :)
dzięki za odpowiedź. Odnośnie hodowania storczyków już co nieco wiem bo to ja tego storczyka tak wypasłem i teraz mnie dziwi że tak nagle zaczął żółknąć. Zrobię tak jak napisałaś i przy okazji zrobię parę zdjęć i wstawię tutaj :)
tej doniczki chyba faktycznie poszukam na aukcjach bo u mnie w mieście jak chodzę do kwiaciarni to się dziwią że ja przezroczystych doniczek szukam o0 i już mi nie raz mówili że można sadzić w ceramiczne i mnie to też zdziwiło więc się pytam bo wcześniej właśnie wszędzie było głośno że muszą być przezroczyste. No ale jak nic nie znajdę to już mam naszykowane wiaderko po jakiś chyba cukierkach dosyć spore więc je trochę podziurawię, kupię korę (miałem paczkę ale sadziłem szczepkę storczyka od znajomych i mi poszła) i posadzę :)
dzięki za radę :)

jutro wrzucę tu zdjęcia tych korzeni i liści
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Ja tez miałam problem z tego typu doniczkami w moim małym mieście, kiedy pytałam w kwiaciarniach, dlatego musisz pytać w sklepach ogrodniczych, nie koniecznie typu Obi czy Castorama, ale w typowym małych sklepach ze sprzętem ogrodniczym, nawozami, podłożem ;) U mnie w takim sklepie mieli :)

Nie przekonuje mnie wersja, ze to mech przyczynia się do żółknięcia liści. Faktycznie przydałoby się zdjęcie. Sama miałam w niektórych doniczkach mech i niczego takiego nie zauważyłam. Chyba, ze jest go mega dużo, wtedy może zatrzymywać na dłużej wilgoć. Ale może to być efektem zalania stożka wzrostu..

Nic nie piszesz o sposobach pielęgnacji, jak podlewasz storczyki, jak często, jaką woda, jak je odżywiasz itp.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

A może storczyk pozbywa się starych, dolnych liści? Może planuje wypuszczenie nowych?

A w kwiaciarniach, to zazwyczaj mówią to, co chcemy usłyszeć lub to, co sprawi, że kupimy dany produkt :wink:
Jak ja chodziłam po moim mieście szukając doniczki do storczyka, to w jednej mi wmawiano, że nie ma takich! :lol:
W sumie w drugiej, już w większym mieście, pokazano mi osłonkę i powiedziano, że to właśnie jest doniczka dla storczyka, że ludzie w takich trzymają.. :heja i patrzano na mnie, jak na głupią.. ;:219
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired - najlepiej jak zrobisz zdjęcia i je tu wkleisz. Wtedy będzie łatwiej powiedzieć czemu żółkną mu liście. Może zalałaś stożek wzrostu? A może jest tak jak mówi Ewelina. Może po prostu zrzuca stare liście.
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

jutro zrobię zdjęcia :)

stożka na pewno nie zalałem i macie racje on gubi tylko dolne liście ale do tej pory i tak wyrastały nowe a dolne były normalne o0

a co do mchu to jest tego teraz pełno ;/ dookoła doniczki się rozrósł :/ zaglądałem dzisiaj do niego i korzenie ma w dobrym stanie, no jest co prawda trochę starych chyba już martwych ale niewiele.

Co do tego jak go hodowałem - stanowisko jasne, bez przeciągów, nie stał w bezpośrednim słońcu. Podlewanie latem raz w tygodniu i od wiosny do jesieni co drugie podlewanie z nawozem dla storczyków (wg wskazan na butelce). Od jesieni po wiosnę podlewanie raz na tydzień z haczykiem dopiero wtedy kiedy kora z wierzchu przeschła (jak mi poradziła kwiaciarka). Doniczka plastykowa zwyczajna dla storczyków jaką miał od nowości, do tego przesroczysta osłonka. Od czasu do czasu przecierałem liście z kurzu. Tego storczyka przyniósł mój ojciec z pracy bo całkiem tam zdechł i przemarzł i babka chciała go już wywalić ale wziął i odratowałem i do tej pory było z nim wszystko ok i wyrósł naprawdę spory. Kwiaty miał 2 razy większe od mojego drugiego storczyka :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Jeśli żółkną Ci tylko ostatnie liście czyli najstarsze to nie masz powodów do obaw :) To normalny stan :) Storczyk musi robić miejsce nowym przyrostom :) Nie zawsze odbywa się to w proporcji 1:1, że jak wychodzi młody listek to jakiś starszy musi uschnąć :D Inaczej storczyk stałby w miejscu :) Wklej zdjęcie, ale myślę, że nie masz się czy martwić :) czy liście żółkną od nasady czy od końca?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Expired pisze:stożka na pewno nie zalałem i macie racje on gubi tylko dolne liście ale do tej pory i tak wyrastały nowe a dolne były normalne o0
Opadanie starych liści i pojawianie się nowych wcale nie musi dziać się jednocześnie :wink:
Expired pisze:Podlewanie latem raz w tygodniu i od wiosny do jesieni co drugie podlewanie z nawozem dla storczyków (wg wskazan na butelce).
Latem nie nawozisz? Przecież storczyk musi coś jeść, a samą wodą (jeśli demineralizowana/ destylowana) się nie nakarmi.
Poza tym dawki, które podają producenci mogą prowadzić do przenawożenia, dlatego przyjmuje się 1/4 tego, co napisano na etykiecie, lub 1/2 jeśli nawozi się co drugie, a nie za każdym moczeniem.

Expired pisze:Od jesieni po wiosnę podlewanie raz na tydzień z haczykiem dopiero wtedy kiedy kora z wierzchu przeschła (jak mi poradziła kwiaciarka).
Uwielbiam kwiaciarki ;:124
Przecież kora z wierzchu zawsze najszybciej przeschnie..! A tu chodzi o to, by podłoże w głębi nie było ciągle mokre, bo to prowadzi do.. gnicia korzeni, które nie gniją ze starości, a z tego, że są ciągle wilgotne.. :roll:
Podlewamy poprzez moczenie w momencie, gdy
- doniczka jest dużo lżejsza niż po moczeniu,
- korzenie wewnątrz zmieniły barwę z zielonej na szarozieloną, srebrzystą,
- włożony w podłoże drewniany patyczek po wyjęciu nie jest wilgotny.

Expired pisze:Doniczka plastykowa zwyczajna dla storczyków jaką miał od nowości, do tego przesroczysta osłonka.
Jeśli osłonka ściśle przylega do doniczki, to uniemożliwia ona przepływ powietrza od spodu. Storczyk może się kisić :wink: wiem, bo to był mój poważny błąd przy pierwszym storczyku, na dodatek na dno osłonki wylałam wodę, która mocno parowała i korzenie gniły ? liście żółkły i opadały.

Musisz sam przeanalizować, czy popełniłeś jakiś błąd, czy może to normalne zjawisko pozbywania się starych liści.
Bez fotek nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Latem nie nawozisz? Przecież storczyk musi coś jeść, a samą wodą (jeśli demineralizowana/ destylowana) się nie nakarmi.
nic takiego nie pisałem o0
Przecież kora z wierzchu zawsze najszybciej przeschnie..! A tu chodzi o to, by podłoże w głębi nie było ciągle mokre, bo to prowadzi do.. gnicia korzeni, które nie gniją ze starości, a z tego, że są ciągle wilgotne.. :roll:
na pewno ten storczyk nie jest przemaczany. przed każdym moczeniem sprawdzam korę i na górze i zaglądam jak wygląda wszystko niżej i jeśli widzę, że jest wilgotno to nie moczę. Co jak co ale skłonności do przelewania ja nie mam :)

Jeśli osłonka ściśle przylega do doniczki, to uniemożliwia ona przepływ powietrza od spodu. Storczyk może się kisić :wink: wiem, bo to był mój poważny błąd przy pierwszym storczyku, na dodatek na dno osłonki wylałam wodę, która mocno parowała i korzenie gniły ? liście żółkły i opadały.
doniczka nie przylega ciasno do osłonki i od spodu tez nie styka się bezpośrednio z dnem osłonki. Na dnie osłonki nie zostawiam żadnej wody :)
Bez fotek nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć
jutro będą fotki :)

dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

No to moim zdaniem błędów w pielęgnacji nie popełniłeś, mam nadzieję, że to tylko opadanie starych liści :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

To są zdjęcia tego storczyka:

po edycji :D

tu jest cały od góry
Obrazek

korzenie od góry - niektóre zrobiły się "inne" ale o dziwo niżej jest normalnie
Obrazek

tu dobrze widac ten mech i trochę korzeni
Obrazek

tu widac jeszcze lepiej i taki mech jest dookoła doniczki
Obrazek

i stożek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Hmm.. storczyk wygląda na zdrowego "od pasa w górę" ;) Natomiast ciężko ocenić stan korzeni, bo w ogóle ich przez doniczkę nie widać :shock: Jesteś pewien, ze są one w dobrym stanie? Chęć do wypuszczania licznych korzeni powietrznych często idzie w parze z zepsuciem się tych w podłożu bo jest sygnałem, że lepiej im na zewnątrz, ze w doniczce coś nie gra, choć nie mówię, ze tak jest zawsze.. Te korzenie na powierzchni podłoża wyglądają jak zasuszone albo zgnite, ciężko powiedzieć. Obecność mchu również może świadczyć o zbyt wilgotnych warunkach w podłożu.. ciężko mi się wypowiedzieć bo nie widzę tych korzeni :)

Jakie on ma właściwie podłoże? Wygląda na bardzo drobne, ale to nie jest ziemia prawda?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Nie jest to najszczęśliwsza chwila aby przesadzać..... lecz do tego trzeba się przygotować.
Wzrost "zaglonienia" czy omszenia doniczki wskazuje na rozłożone podłoże i pewnie niekorzystną zmianę
pH.
To akurat b.sprzyja :wit by wzrost i ilość zieloności był dobrze widoczny.W tej ilości zaczyna szkodzić.

Proponuję więc..na szybko:
.1/. zrobić wywrotkę storczyka na rękę - delikatnie z bryłą podłoża - odłożyć z boku
2/porządnie wyszorować doniczkę porośniętą mchem.Do zera- zastosować wybielacz,domestos do dezynfekcji
3/i...wsadzić do doniczki oczyszczonej swojego storczyka ponownie ,uzupełnić ubytki nowym podłożem.
/przy okazji zobaczysz co Cie czeka przy przesadzaniu i ..czy może czekać do wiosny z właściwym przesadzaniem - ale też może być przymus przesadzenia./

Podłoże zapewne jest mocno rozłożone i nieprzepuszczalne i w różnym stanie korzenie. .Ale, do tego by dokonywać resekcji starych korzeni, musisz mieć świeże podłoże.
Bo, ten zabieg to 2 w 1.Czyli nie tylko przesadzanie ale i cięcia.

Dziękuje za zmianę zdjęć....
Pozdrawiam JOVANKA

PS,
Wpisów moderacyjnych nie wolno kasować użytkownikowi/RF/.
Po poprawce i tak bym skasowała własny wpis.To tak... aby wiedzieć na przyszłość.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Mech w doniczce ze storczykiem

Post »

Jovanka pisze:PS,
Wpisów moderacyjnych nie wolno kasować użytkownikowi/RF/.
Po poprawce i tak bym skasowała własny wpis.To tak... aby wiedzieć na przyszłość.
No właśnie, ja tak patrze, gdzie jest mój post? :roll: małe zdziwko :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”