Aronia czerwona ( Aronia arbutifolia ) i inne odmiany

Drzewa owocowe
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aronie są podobno samopylne,więc nie można liczyć na krzyżówkę,stad moje pytanie.
Czyli jest to jakaś naturalna mutacja?Dobrze mnożą sie wegetatywnie, nie ma sensu
używanie siewek do przodukcji.
Gdyby ten nowy typ miał większe owoce od gatunku,to bym go chętnie posadził,
a jeśli tylko krzaczor lepszy dla producentów, to szkoda zachodu,dla mnie,amatora.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

mirzan pisze:Aronie są podobno samopylne...
Aronia jest rośliną obcopylną - konkretnie owadopylną, ale zjawisko samopylności ma miejsce (z gorszym zdecydowanie skutkiem)...
mirzan pisze:Czyli jest to jakaś naturalna mutacja?
Tak jak wcześniej pisałem - typ lokalny
mirzan pisze:Gdyby ten nowy typ miał większe owoce od gatunku,to bym go chętnie posadził, a jeśli tylko krzaczor lepszy dla producentów, to szkoda zachodu,dla mnie,amatora.
Na pewno wyższy plon (o ok. 20-30%) - owoce z reguły podobnej wielkości...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aronia Miczurina (Sorbaronia mitschurinii)

Post »

Czy ktoś z Was ma aronię Miczurina i może się podzielić spostrzeżeniami na jej temat?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia Miczurina

Post »

Jarzęboaronia,gorsza w smaku od aronii i krzew nieforemny,niższy.Nie wiem czy o ten krzew chodzi.
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia Miczurina

Post »

Tak, bardzo możliwe, że to to samo. Według stron internetowych szkółek - same zalety. Nie wiem, czy się na nią decydować, bo jest dość droga.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia Miczurina

Post »

Nie ma uzasadnienia,aby była droga.Na nalewkę nadaje się dobrze,do jedzenia nie za bardzo.
jutlandia
100p
100p
Posty: 154
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia Miczurina

Post »

Mirzan, wiesz jak się zachowuje w uprawie? Faktycznie jest bezproblemowa?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aronia Miczurina

Post »

Jak każdy krzew.Siedzi spokojnie w miejscu,jak przyjdzie pora to kwitnie,kiedy kończy się lato,dojrzewa.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Aronia odmiany - 'Galicjanka'

Post »

Widziałem takie do kupienia i z tego co wyczytałem to jest to ulepszona względem pospolitej odmiana tzn min dużo bardziej plenna. Czy rzeczywiście tak jest i warto ją wybrać zamiast zwykłej ? Jeszcze pytanie co do samej uprawy aronii (bo nie ma tutaj osobnego tematu co mnie dziwi niezmiernie bo Polska jest potentatem w uprawie i według wielu badań to jeden ze zdrowszych owoców świata) - jest samopylna ale czy posiadając 2 - 3 krzaki będę miał większe plony niż w przypadku jednego ?
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Aronia odmiany - Galicjanka

Post »

Nie wiem, czy galicjanka jest bardziej plenna od zwykłej aronii bez nazwy, ale:
kupiłam niegdyś na targu 5 szt małych sadzonek tej zwykłej aronii, po jednym sezonie rośnięcia miałam 30 słoiczków soku aroniowego, teraz będzie ich trzeci sezon dopiero a ja już nie wiem co zrobie z owocami (są już pozawiązywane grona) a co dopiero po 10 latach :shock: W tym samym czasie co nabyłam te sadzonki zwykłej aronii (5 szt) dokupiłam 2 szt aronii Nero (niby też bardziej plenna ) i co się okazuje: Nero jeszcze nie owocowała i w tym roku też nie kwitła...
A temat o aronii był już gdzieś zakładany na forum.
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Aronia odmiany - Galicjanka

Post »

Ja bym nie odróżnił galicjanki od zwykłej nero? Mam jeden krzaczek galicjanki ok 0,5m i ma owoce nie różniące się od tych pozostałych. Czas pokarze czy to coś lepszego na razie wygląda na to samo. Mogę tylko dodać że te zwykłe nie zawsze obsypują owocami mimo że maja sporo kwiatów jak nie sa podlewane raz na jakiś czas to zbiory moga być bardzo niewielkie. Być może też ptactwo ma tu swoją zasługę bo cos dziwnie w zeszłym roku zebrałem tylko garstkę a wcześniej rwało się torbami.
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Aronia odmiany - Galicjanka

Post »

U mnie najlepiej owocuje taka najstarsza dziadkowa,bez określonej odmiany.Małe owocowanie może wynikać z zaniedbania przycinania lub masz ptasich gości.Mam glinę ,więc nie zauważyłem problemów z brakiem wody.
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Aronia odmiany - Galicjanka

Post »

Nie tnę aronii pozwalam jej swobodnie rosnąć ładnie się rozkrzewiła. To już bardzo ładny prawie 2m krzaczek. Obecnie ma nawet sporo owoców ale czy czy coś zbiorę zobaczy. Na mniejszych krzaczkach nero i galicjance też jest sporo.

Jest też sporo ptaków, sójka i sąsiad hoduje gołębie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”