Dyskusja o bazie żurawek

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Heuchera - jaka baza?

Post »

A ja nie uważam, że wyszukiwanie opisów odmian host, zdjęć i komentarzy do nich jest takie proste i szybkie.
Załóżmy, że interesuje mnie odmiana 'War Paint'.
W wątku "Hosta (funkia) - Alfabetyczny spis opisanych odmian."
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=40&t=14777
zjeżdżam na dół strony kręcąc wielokrotnie myszką na:
"Hosta ( funkia) - opisy odmian [ W ]" i klikam na nazwę "WAR PAINT".
Otwiera mi się http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0481#46048
i widzę miniaturki zdjęć i nazwy odmian na "W".
Klikam na nazwę - link "HOSTA WAR PAINT? i...
i otwiera mi się ta sama strona, na której właśnie jestem.
Szukam zatem dalej. Przesuwam stronę, przeglądając opisy i zdjęcia odmian, które mnie w tym momencie nie interesują, aż dojadę do 'War Paint'.
Odmiany w wątku "literowym" NIE są ułożone alfabetycznie.
W dniu dzisiejszym w wątku jest 8 odmian na "W".
A co będzie, jak nasi hostomaniacy ;:180 opiszą wszystkie 200 :?: - tyle naliczyłem http://www.hostalibrary.org/wx/wx.html
A jak z umieszczaniem swoich zdjęć i komentarzy do poszczególnych odmian?
Pojawiały się będą na dole wątku, a nie przy konkretnej odmianie.
Bezustanne zajęcie dla moderatorów, aby porządkowali wątki. Może im się znudzić.
Dlatego rozwiązanie wątek=odmiana wydaje mi się lepsze. Na początku opis odmiany oraz link do spisu.
Pozostaje dla moderacji tylko uzupełnianie spisu odmian.
Ja podejrzewam, ze piterek by to chętnie zrobil, tak jak to czyni w "Moje linki".
(BTW w przypadku hosty ostatnia aktualizacja była 2009-06-19.)

Moderator, wg mnie, mógłby też wkleić zdjęcia, opisy i komentarze, które już są na forum, tylko rozproszone po różnych wątkach.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Heuchera - jaka baza?

Post »

Florian05,
Akurat do linku "War Paint" wkradł się błąd który teraz poprawiłem.
Sprawdź teraz. Po naciśnieciu "War Paint" powinieneś wskoczyć dokładnie
do postu opisujacego tę hostę. Szkoda że trafiłeś na ten błąd bo prawie całe
Twoje rozumowanie w poprzednim pośce jest oparte na tym błędnym przykładzie.

Moderator, wg mnie, mógłby też wkleić zdjęcia, opisy i komentarze, które już są na forum, tylko rozproszone po różnych wątkach.
Przesuwając stare posty do nowych wątków spowoduje że te posty pokażą
się jako pierwsze w watku, ponad postem tytułowym.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Heuchera 'Plum Pudding'

Post »

Podsumowując, obie metody mają swoje zalety i swoje wady.
W obu przypadkach, jeśli zna sie nazwę żuraki, równoważnie łatwo
można znaleź żurawkę używając spisu albo wyszukiwarki.

Zaletą tej metody którą proponujecie dla żurawek jest że każdy forumowicz
może doklejać swoje zdjęcia i komentarze do każdej odmiany (to może też
być wadą bo łatwo dodać błędną informację albo po prostu spamować).

Zaletą metody stosowanej przez sympatyków host jest że jeli ktoś chciałby
wybrać sobie żurawkę, np. o pewnym kolorze, wtedy bardzo łatwo może sobie
przejrzeć wszystkie zurawki, bo są one w jednym wątku.

Druga zaletą (myślę że bardzo ważną) metody hostowców jest przejrzystosć
naszego wspólnego działu, bo zamiast kilkanaście albo kilka dziesiat tysięcy
jedno-dwu postowych wątków (tyle jest odmian roślin opisywnych w tym dziale),
mamy tylko kilka albo kilkanascie wątków BAZA.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Heuchera - jaka baza?

Post »

Florian05 pisze: ......i widzę miniaturki zdjęć i nazwy odmian na "W".
Klikam na nazwę - link "HOSTA WAR PAINT? i...
i otwiera mi się ta sama strona, na której właśnie jestem.
I to jest prawda. :wink:
Przed ostatnimi zmianami Naszego Forum zarówno ze spisu alfabetycznego, jak z linków ze zdjęciami po kliknięciu na nazwę odmianową strona ustawiała się dokładnie na tej nazwie.
Ten galimatias (kierowanie tylko do strony na konkretną literę) spowodowały zmiany. :(
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21845
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Heuchera 'Plum Pudding'

Post »

Czy mamy włączyć sie Andrzeju w naprawę tego?
Mamy pomóc? :wit

Jeśli to pociecha to powiem,że wszystkie nasze "zbiory linków" wymagały takiej naprawy po przejciu na nowy skrypt.
Jeszcze pozostały mi do zrobienia linki ogrodowe ale wprowadziliśmy inne zasady i ten spis jako już własciwie zamierający uaktualniam w wolnej chwili .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Heuchera - jaka baza?

Post »

rose_marek pisze: Akurat do linku "War Paint" wkradł się błąd który teraz poprawiłem. Sprawdź teraz. Po naciśnieciu "War Paint" powinieneś wskoczyć dokładnie do postu opisujacego tę hostę.
Sprawdziłem. Z wątku "bazowego" trafiam (po wgraniu sie zdjęć z wszystkich wcześniejszych odmian na "W", co trochę trwa) na opis. Kiedy jednak kliknę na "Hosta ( funkia) - opisy odmian [ W ]", to dalej trafiam na początek wątku, gdzie klikanie na nazwę odmiany przenosi mnie na to samo miejsce, gdzie jestem, a szukając 'War Paint' przekręcam: ? White Feather? , WHEATON BLUE, ? Whirlwind?, ? Wolverine?, ?Wide Brim?, Whirlind Dervish, WHITE EDGER. (Zachowalem niejednolitą pisownie oryginalną.)
Florian05 pisze:Moderator, wg mnie, mógłby też wkleić zdjęcia, opisy i komentarze, które już są na forum, tylko rozproszone po różnych wątkach.
rose_marek pisze:Przesuwając stare posty do nowych wątków spowoduje że te posty pokażą się jako pierwsze w wątku, ponad postem tytułowym.
Ja nie pisałem o przesuwaniu wątków, tylko o ewentualnym wklejaniu zdjęć, opisów i komentarzy. Tak jak np. zrobiła dla zdjęć lila31 przy Heuchera 'Can Can' http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=30075 , a dla opisu przy Heuchera 'Amber Waves' http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=29242
rose_marek pisze:Podsumowując, obie metody mają swoje zalety i swoje wady.
W obu przypadkach, jeśli zna sie nazwę żuraki, równoważnie łatwo można znaleź żurawkę używając spisu albo wyszukiwarki.
rose_marek, wydaje mi się, że jeszcze nie czas na podsumowanie. Według mnie wyszukiwanie w wątkach "literowych" jest dłuższe.
rose_marek pisze:Zaletą tej metody którą proponujecie dla żurawek jest że każdy forumowicz może doklejać swoje zdjęcia i komentarze do każdej odmiany (to może też być wadą bo łatwo dodać błędną informację albo po prostu spamować).
Nawet jeśli trafi się taki, to na forum są mechanizmy, żeby usunąć spamera razem z jego wątkami. Opisu, który będzie na pierwszym miejscu, nikt bez uprawnień zmienić nie może. Życie weryfikuje wiele opisów książkowych. A zdjęcia od różnych osób, z roślin na różnych stanowiskach, dają nieporównywalnie większe wyobrażenie, co kryje się pod nazwą.
rose_marek pisze:Zaletą metody stosowanej przez sympatyków host jest że jeśli ktoś chciałby wybrać sobie żurawkę, np. o pewnym kolorze, wtedy bardzo łatwo może sobie przejrzeć wszystkie zurawki, bo są one w jednym wątku.
Zakładając, że chce sobie wybrać ze zbioru odmian zaczynających się np. na "W". Zakładając również, że jest zainteresowany oglądaniem wszystkich wcześniejszych obrazków w tym wątku, które muszą się wczytać, zanim się dojedzie do wyszukiwanej odmiany. Nie wszyscy jeszcze mają super szybkie łącza. Nawet jeśli link prowadzi do konkretnego miejsca w wątku, to czasem nam "ucieka" przesuwany przez otwierające się obrazki.
rose_marek pisze:Druga zaletą (myślę że bardzo ważną) metody hostowców jest przejrzystosć naszego wspólnego działu, bo zamiast kilkanaście albo kilka dziesiat tysięcy jedno-dwu postowych wątków (tyle jest odmian roślin opisywnych w tym dziale), mamy tylko kilka albo kilkanascie wątków BAZA.
Każdy rozpoczęty wątek składa się najpierw z jednego postu. Zauważ, że przy żurawkach niektóre wątki już "urosły", np. Heuchera 'Georgia Peach' http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=30169

No i na koniec w kwestii formalnej:
Czy tej dyskusji nie trzeba przenieść w bardziej stosowne miejsce?
Czy dyskutując z Moderatorem nie zostanę zbanowany? ;:170 :wink:
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21845
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Heuchera 'Plum Pudding'

Post »

W kwestii formalnej....
dyskusję wydzieliłam :D
Nie ma obaw Florian :wink: ,wszelkie dyskusje merytoryczne z moderatorami są dopuszczalne a nawet mile widziane...
Myślę,że Lila jako główny organizator tej bazy żurawek miała jakieś przemyślenia i w związku z tym należy wstrzymać się z reasumpcją do czasu jej wypowiedzi w tej kwestii.
Co nie zabrania nam oczywiście dyskutować,wszak nasze sugestie mogą być bardzo pożyteczne .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Dyskusja o bazie żurawek

Post »

To co zaproponowałam na początku, miało być wstępem do dyskusji, jak to zrobić żeby było najlepiej.
Nie upieram się przy jakiejś swojej koncepcji.
Na razie uporządkuję już opisane żurawki, zrobię bibliotekę wg mojej koncepcji, jeżeli okaże się nieczytelna, zawsze można zmienić, poprawić.
Wątków już stworzonych nie chcę zamykać. Tak, jak proszę w każdym poście, chcę żeby forumowicze doklejali swoje zdjęcia żurawek.
Żurawki są tak zmienne, tak że wklejenie kilku zdjęć z jednego stanowiska nie daje pełnego obrazu jej możliwości. Poza tym chcę żebyśmy wspólnie tworzyli, wtedy dzieło jest pełniejsze. :D :D :D
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Heuchera 'Plum Pudding'

Post »

KaRo pisze:Czy mamy włączyć sie Andrzeju w naprawę tego?
Mamy pomóc? :wit
Zmieniłem linki dla host litera "F" - 19 opisów w dwóch wątkach ( spis alfabetyczny i opisy na literę "F" ) zajęło mi to ponad godzinę. :?

Przepraszam, że "wcinam" się do tego wątku, ale to tylko w kwestii wyjaśnienia :oops:
Florian05 pisze: Odmiany w wątku "literowym" NIE są ułożone alfabetycznie.
I to raczej się nie zmieni - w tym wątku zawsze układają się według daty dodania
Florian05 pisze: W dniu dzisiejszym w wątku jest 8 odmian na "W".
A co będzie, jak nasi hostomaniacy ;:180 opiszą wszystkie 200 :?: - tyle naliczyłem http://www.hostalibrary.org/wx/wx.html
Wszystkich host zarejestrowanych jest ponad 3500 i powstają coraz to nowsze odmiany :wink:
Florian05 pisze:A jak z umieszczaniem swoich zdjęć i komentarzy do poszczególnych odmian?
Pojawiały się będą na dole wątku, a nie przy konkretnej odmianie.
Bez moderatora nie da się ich umieścić w wątku opisującym odmianę - to prawda, że zawsze pojawią się na końcu tematu.
Florian05 pisze: Bezustanne zajęcie dla moderatorów, aby porządkowali wątki. Może im się znudzić.
Dlatego rozwiązanie wątek=odmiana wydaje mi się lepsze. Na początku opis odmiany oraz link do spisu.
Myślę, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale tylko dzięki takiemu układowi, opisy są zawsze na swoim miejscu i jest w nich porządek. Nie wyobrażam sobie opisów odmian, gdzie każdy mógłby dorzucać swoje (jakiekolwiek) uwagi. Lub jeden temat i jedna odmiana - ważne informacje wcale nie łatwo byłoby tam znaleźć, jeśli w ogóle byłyby tam jedynie informacje dotyczące konkretnej odmiany.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Dyskusja o bazie żurawek

Post »

Andrzeju, a może Ty też się dołączysz i przedstawisz swoje, a właściwie Basi pupilki?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21845
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dyskusja o bazie żurawek

Post »

Rozumiem - czas,jest skarbem,raczej niewielu ma go w nadmiarze :D :wink:
Nikt nas jednak nie popędza
Postaram się Andrzeju omówić sprawę pomocy a ja z pewnością niebawem włączę się do akcji uaktualniania zapisów.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dyskusja o bazie żurawek

Post »

Ja zapytałem o możliwości systemu BAZY wątek=litera:
Florian05 pisze:A jak z umieszczaniem swoich zdjęć i komentarzy do poszczególnych odmian? Pojawiały się będą na dole wątku, a nie przy konkretnej odmianie.
paco pisze:Bez moderatora nie da się ich umieścić w wątku opisującym odmianę - to prawda, że zawsze pojawią się na końcu tematu. (...) ale tylko dzięki takiemu układowi, opisy są zawsze na swoim miejscu i jest w nich porządek. Nie wyobrażam sobie opisów odmian, gdzie każdy mógłby dorzucać swoje (jakiekolwiek) uwagi. Lub jeden temat i jedna odmiana - ważne informacje wcale nie łatwo byłoby tam znaleźć, jeśli w ogóle byłyby tam jedynie informacje dotyczące konkretnej odmiany.
Chyba nie rozumiemy się. Ja pisałem tekst:
Florian05 pisze:Opisu, który będzie na pierwszym miejscu, nikt bez uprawnień zmienić nie może.
jako argument - zaletę systemu wątek=odmiana. Też uważam, że nikt nieuprawniony nie powinien zmieniać opisu. Tyle że pod opisem pojawiałyby się posty od innych osób na temat danej rośliny. Osoba odpowiedzialna za opis mogłaby go zmienić lub nie, ale każdy, co chciałby coś dodać od siebie mógłby to zrobić w postach bezpośrednio pod opisem bez fatygowania kogokolwiek. Zainteresowany mógłby sobie poszerzyć wiedzę o uwagi, zdjęcia innych forumowiczów. W tej chwili komentarze forumowiczów są rozproszone po całym forum, a osoba robiąca opis staje się z urzędu guru z monopolem na nieomylność i od jej życzliwości/wolnego czasu zależy, czy cokolwiek będzie doklejone. Tak samo nikt nieuprawniony nie powinien zmieniać pierwszego, "bazowego" wątku ze spisem-linkami wszystkich odmian.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Dyskusja o bazie żurawek

Post »

Zrobiłam spis linków do wątków o żurawkach.
Wyszedł "tasiemiec", ale jeszcze nie jest za długi, więc na razie zostawię w takiej wersji jak jest.
Łatwiej się przegląda i wszyscy szukający swojej NN mają uproszczone zadanie. :D
Wszystkie uwagi, ewentualne propozycje zmian, proszę pisać w tym wątku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”