Mahonia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
crow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mahonia - choroby

Post »

Gleba zwykła, przepuszczalna - z tym, że jak w koło niej pieliłam to gleba była dość mokra. Stanowisko słoneczne, ale nie osłonięte od wiatru - może podmarzła od wiatru?. A na zimę pod mahonię podsypałam korę.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mahonia - choroby

Post »

A powinna mieć półcień i osłonięte.Przesadź póki młoda.
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Post »

Witam Forumowiczów,a szczególnie ciepło tych, których zainteresuje poniższy temat. Otóż mam kilkuletnią mahonię. Rośnie okazale, ładnie kwitnie i ma ładne połyskujące liście. Problem, który mnie nurtuje jest taki, że w ubiegłym roku na glebie pod mahonią pojawiły się białe, twarde kępy, mocno wrośnięte w ziemię przypominające swym wyglądem hubę. Ziemia pod krzewem została oczyszczona i wydawało mi się, że jest po problemie. W tym roku ponownie wyrosło to coś czego nie umiem nazwać. Nie wiem czy jest to choroba krzewu, czy też coś nie tak jest z glebą? Proszę o podpowiedź czy mogę to coś, co rośnie pod moim krzewem skutecznie usunąć? A może w ogóle się tym nie przejmować? Czy zagrożona jest mahonia? Poniżej przedstawiam zdjęcia.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - Jurek55
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

Hej Jurek!
Mnie to wygląda też na grzyb, a jeśli tak to na pewno niszczy system korzeniowy mahonii. Najlepiej by było w nowym miejscu posadzić nową roślinę i to nie z tego krzaka, żeby nie przenieść grzyba.

Ja miałam podobnego w porzeczce - brązowego, draństwo odrastało stale, a nie mam gdzie się przenieść z nowym krzakiem , polewałam czymś antygrzybowym, gnojówką pokrzywową, wapnem - mam nadzieje, że na wiosnę się nie odnowi.
Basia
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

Cześć Basiu! Dziękuję za podpowiedź i wsparcie techniczne. Spróbuję na wiosnę powalczyć Twoimi metodami, a gdy mi się nie uda to będzie oznaczało, że przyszedł już czas aby powołać nową mahonię do życia. Szkoda jej będzie bo jest okazała, ale mówi się trudno. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego życzę.
Jurek
Pozdrawiam - Jurek55
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

;:215 ale teraz jeszcze jesienią to się poświęć i na kolanach powybieraj grzyba z ziemi na ile tylko potrafisz, no i nie na kompost! Może puszczać zarodniki, to po co? Powodzenia.
Basia
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

Witam Basiu! Wiem i doceniam to, że poganiasz mnie w słusznej sprawie, ale wyjechałem już z działki i dopiero wiosną zacznę "rozpaczliwą" walkę z tą hubą. Kilka dni spóźniłem się, z podzieleniem się moim problemem byłbym sprawę załatwił od ręki. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam - Jurek.
Pozdrawiam - Jurek55
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

ale teraz jeszcze jesienią to się poświęć i na kolanach powybieraj grzyba z ziemi na ile tylko potrafisz, no i nie na kompost! Może puszczać zarodniki, to po co? Powodzenia.
Akurat nie wiem czy to taki dobry pomysł, dodatkowe zarodniki to już tam szkody nie wyrządzą, a u wielu grzybów przerywanie grzybni stymuluje ją do szybszego wzrostu ;)
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

Hej! I tu się zgadzam. W zeszłym roku usunąłem całość. Nie stosowałem żadnych dodatkowych zabiegów, i co? I, w tym roku mam podwójnie. I to jest problem. Szukam, więc rozwiązania tego problemu. Ale czy istnieje jednoznaczna odpowiedź? Podpowiadajcie proszę, jeżeli udało się Wam to może i mnie się powiedzie, a jak mnie się uda to i ja podzielę się z moimi doświadczeniami. Dziękuję za poradę.
Pozdrawiam - Jurek55
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

Nie przypomina Wam jakiegoś korzeniowca Heterobasidion?


Pozdrawiam, Francik
Francik
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mahonia i jej towarzystwo

Post »

Pierwsze o czym pomyślałem to heterobasidion, ale z 3 znanych mi polskich gatunków korzeniowca, raczej wszystkie atakują drzewa iglaste, więc nie jestem przekonany. Równie dobrze może to być inny konsolowato wyrosły patogen korzeniowy.
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Kiedy zacząć pryskać?

Post »

Mamy zimę. Od ubiegłego roku w mojej mahonii panoszy się grzyb zasuszający liście. W ubiegłym sezonie pryskałam tylko raz Saprolem. Pomogło na chwilę. W tym roku chcę się za to wziąć na poważnie. Kiedy rozpocząć opryski?

Pozdrawiam
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”