Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
estre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sie 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Czy ten egzamin jest dokładnie na tym teście ze strony piorinu? Czy są różne warianty testu a te pokazane są tylko dla przykładu?
Może ktoś mógłby się podzielić odpowiedziami...

I czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć czy jak kupuję rośliny bezpośrednio w lokalnej hurtowni i one mają już paszporty to czy z tymi paszportami mogę je sprzedać przez internet czy muszę im nadać nowe?
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Musisz wystawić własny paszport na roślinę.

Jakie macie nagrzewnice w tunelach? Volcano podobno są dobre tylko vr2 czy vr3? I ile na jaką powierzchnię powinno się zastosować oraz czy faktycznie ok 90 stopni trzeba mieć na piecu?
ari_men
50p
50p
Posty: 87
Od: 19 wrz 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Mam dwie nagrzewnice vr2 na tunel 200m kwadratowych. Podwójna folia itp. W zeszłym sezonie na piecu miałem max 70 stopni. Nagrzewnice chodziły na niskich obrotach, ciepło wtedy fajnie się rozprowadza i czuć, że leci naprawdę gorące powietrze. W tunelu trzymałem temperaturę pod rabatówke i nie miałem nigdy problemu. Ogólnie polecam. Vr2 w zupełności wystarcza. Vr3 to już za duża "krowa"
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Ustawione masz w jedną strone w sensie kierunek powietrza z nagrzewnic, na takim tunelu w którym metrze ustawiłeś, na początku i środku? I jeszcze czy masz jakieś dodatkowe źródło ciepła czy wystarczają takie nagrzewnice?
ari_men
50p
50p
Posty: 87
Od: 19 wrz 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Ustawione mam dwie na środku. Jedna dmucha w jednym kierunku a druga w drugim. Chodzi o to, żeby po pierwsze ciepłe się rozchodziło, a po drugie żeby nie trzeba było robić "tornada" w tunelu. Możesz sobie ustawić po jednej na końcach tunelu i też będzie dobrze. Ja dałem na środku, bo dzięki temu zużyłem mniej rur na dopływ, dodatkowo woda pokonuje krótsza drogę - 15m dopływ i 15 powrót. Im szybciej woda krąży w obiegu tym lepiej. Dlatego ważne, żebyś miał dobrą pompę. Mam tylko 2 nagrzewnicę i w zupełności wystarczają. Tak naprawdę wykorzystuje gdzieś 50% mocy. Na piecu max 70 stopni i nagrzewnice ustawione na 1 bieg. Co prawda nie było jeszcze mrozu np. - 15 ale wtedy wiadomo - temperatura na piecu będzie ustawiona wyższa i nagrzewnice na 2 lub 3 bieg. W instrukcji masz określaną średnicę rur dopływu w zależności od tego ile nagrzewnic podłączasz. I to jest ważne, bo jak dasz za małą średnicę to nagrzewnica nie dostanie odpowiedniej ilości wody ( odpowiedniego przepływu) i ciężko będzie uzyskać temperaturę.
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

a przy takim rozwiązaniu jakie masz jakiej użyłeś średnicy rury? Takie podłączenie masz z jednego pieca czy zasilasz więcej tuneli z nagrzewnicami? Jakiej mocy masz piec na takie 2 nagrzewnice? U siebie chcę najpierw spróbować 4 nagrzewnice w jednym obiekcie plus dodatkowo trochę rur niskotemperaturowych i myślałem o ok 100-120kw na taką instalację.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5099
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Wskazane byłoby użyć do podłączenia rury nie mniejszej średnicy niż złącze do nagrzewnicy. Dużo też zależy od mocy pompy obiegowej, czy jest wystarczają, aby pokonała opory przy przesyłaniu. Jeśli po drodze zasilamy jeszcze inne nagrzewnice, to odpowiednio zwiększamy przekrój w stronę zasilania.Ja zasilam tunele rurą o przekroju powyżej 70 mm, ale mam pompę o wydajności 16 m3 na godzinę i po drodze także zasilam instalacje rur grzejnych na ziemi.
Obrazek Obrazek
wieprzowinka25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 1 sie 2020, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Ja mam pytanie z innej beczki... Jakie podłoże będzie dobre dla traw ozdobnych? Jaki nawóz? Domyślam sie ze po posadzeniu przede wszystkim na rozwój systemu korzeniowego. Planuje stoły zalewowe. Czytałam u Zibiego o Kekkli tylko dostępu nie mam bo jestem z lubuskiego a nie widzę nigdzie w ofertach w okolicy.
Pozdrawiam
Kasia
ari_men
50p
50p
Posty: 87
Od: 19 wrz 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Wykorzystałem starą instalacje i rury mam fi 60. Szczerze mówiąc nie pamiętam jaki mam piec, bo ma już sporo lat. Piec jest podłączony pod te dwie nagrzewnice plus mała szklarnia ( ogrzewanie wężami grzewczymi). Aktualnie jestem w trakcie podłączania kolejnych dwóch nagrzewnic do następnego tunelu. Wszystko będzie podłączone pod ten sam piec. Tutaj masz średnicę rur z instrukcji. W zależności od tego ile i jakie nagrzewnice;
Obrazek
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Dziękuję za pomoc panowie :)

A jeszcze Ekopom, jakiej mocy masz piec do tunelu z takim łączonym ogrzewaniem nagrzewnica i rury.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5099
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

W piecu miałem doinstalowany palnik 300 kW na ekogroszek, oraz mogę hybrydowo spalać paliwo stałe, przy dobrym dotlenieniu, dymu praktycznie nie widać, jedynie wylatuje lekko mgiełka pary wodnej. Mam także doinstalowane inżektorowe wspomaganie ciągu komina, bo kocioł jest gazowy i zbyt małego przekroju ma płomienice w wymienniku.
Obrazek
ari_men
50p
50p
Posty: 87
Od: 19 wrz 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

A ja mam kilka trochę innych pytań. Macie zarejestrowaną działalność rolniczą w CEIDG czy korzystacie z opcji bez rejestracji? ( jako rolnicy nie mamy obowiązku rejestrowania działalności) Jak to jest teraz z tymi fakturami? Jak sprzedajecie towar np. do kwiaciarni to jakie faktury wystawiacie / jakie wam wystawiają?
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.III - od 2021 r.

Post »

Na giełdach są przeważnie 2 opcje. Pierwsza to ludzie na vat to wiadomo jak to działa a druga opcja to faktura RR czyli rolnik ryczałtowy i w tym wypadku to klient wystawia rolnikowi ( ogrodnikowi ) fakturę. Ogólnie to nie każdy wie ale będąc na działach specjalnych jest limit do jakiej kwoty można je prowadzić w formie "ryczałtu"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”