Cieniowanie tunelu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Aliwar
200p
200p
Posty: 283
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Ja też myślałam bardziej żeby ta siatka była na wierzchu bo w środku nie wiem jakbym ją mogła przyczepić ....
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 732
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

No u mnie montaż tych siatek nie jest problemem bo takie rolety już u mnie wiszą tylko, że z agrowłókniy. Wystarczy zmienić płótno na siatki. Boje się jednak, że nie zawsze będzie ktoś w domu by o odpowiedniej porze podnosić i opuszczać. Nie wiadomo jak mocno siatki będą zaciemniać. Zdecydowałem się wypróbować preparat La Blanche. Preparat w dni słoneczne chroni przed UV i obniża temperaturę. W dni pochmurne przepuszcza i rozprasza światło. Tak jest napisane. Co z tego wyjdzie zobaczymy. Na znanym portalu aukcyjnym ktoś sprzedaje ten preparat na kilogramy. Właśnie zamówiłem bo ostatnie sztuki zostały. :D
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

:wit
Też kupiłam tę cieniówkę, ale obawiałam się, że za mocno osłonię i rozrobiłam trochę rzadszą do oprysku. Cieniuje nieźle, ale temperatura to nie wiem, czy spada, może minimalnie. Na wszelki wypadek dołożyłam włókninę na zewnątrz, bo zawsze można zsunąć, a nadmiaru cieniówki nie zdejmę z folii. Włókninę mocuję bardzo prosto.Po obu stronach folii wbijam co jakiś jeden metr śledzie czy szpilki i mocuję sznurek. Przeciągnięcie włókniny wzdłuż folii pod sznurkami - łatwizna i można zsunąć w razie potrzeby. Wystające końce z przodu i tyłu zawijam pod spód. Sznurki można mocniej naprężyć, żeby włóknina się nie przesuwała, szczególnie w szczytach.Włóknina szerokości 320 cm przykryje dach spokojnie.
Pozdrawiam Eugenia
Aliwar
200p
200p
Posty: 283
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

gienia1230 pisze:Tak, od zachodu urosła bardzo szybko wiśnia Lucyna i wtedy jest naprawdę prawie komfortowo w szklarence. Na tych siateczkach do cieniowania to się w ogóle nie znam, ale Ekopom w którymś poście wspominał, że im większe zacienienie tym mniejszy plon. A ja Ludwikowi wierzę, weź pod uwagę Jego opinię.
Gienia a szybko urosła to znaczy kiedy ją sadzilaś? W sumie to nie mam wiśni na działce i może właśnie bym posadziła sobie takie ze dwie koło szklarni żeby za kilka lat robiły za cieniówkę :wink:
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Nie mogę już edytować, w ubiegłym roku też cieniowałam włókniną, a tu foto poglądowe :wink:
viewtopic.php?f=42&t=105708&p=6167686#p6167686
Pozdrawiam Eugenia
Aliwar
200p
200p
Posty: 283
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Nie pamiętasz ile to obniżało temperaturę w środku?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7600
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Jeżeli jest potworny upał i w cieniu jest temp. np 33 - 34* C, to taka sama będzie w szklarni i nikt nic na to nie poradzi. Ale nie skoczy do 40*. W gruncie przecież dają radę i tez maja problem z zapylaniem w takim upale.
Aliwar, wiśnie Lucynę posadziłam w 2014 r, samoplodna i rzeczywiście ma duże przyrosty, u nas jest piasek i pewnie dlatego.
Pozdrawiam! Gienia.
Aliwar
200p
200p
Posty: 283
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

No właśnie w tym problem że jak na dworze jest 25 i słońce mocne to w szklarni się robi ponad 40 wydaje mi się ze poliwęglan sporo podnosi temperaturę. Na wiosnę to super ale latem to gorzej.
Dziś u nas pogoda w kratkę a różnica plus 3 stopnie przy lekkim zachmurzeniu
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Aliwar, niestety nie pamiętam, ale teraz mam obie jednocześnie - tę, kupioną na portalu aukcyjnym - płyn La Blanche oprysk na folii + włókninę i uważam, że efekt jest dobry. Temperatura jest minimalnie wyższa pod folią niż na dworze i słońce nie pali. Jak się zachmurzy włókninę podciągnę do góry, ale póki co - smaży niemiłosiernie :roll:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 732
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Ebabka pisze:Aliwar, niestety nie pamiętam, ale teraz mam obie jednocześnie - tę, kupioną na portalu aukcyjnym - płyn La Blanche oprysk na folii + włókninę i uważam, że efekt jest dobry. Temperatura jest minimalnie wyższa pod folią niż na dworze i słońce nie pali. Jak się zachmurzy włókninę podciągnę do góry, ale póki co - smaży niemiłosiernie :roll:
W jaki dokładnie sposób nanosiłaś ten płyn ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
naklejka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 lip 2018, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Ja cieniuję siatka 62%, zasłaniam tunel dość mocno od góry, przód (od południa) zostaje nieosłonięty. W słoneczne dni temperaturę przy gruncie mam tylko 1,5 stopnia wyższa niż na zewnątrz. A jak jest jak teraz to siatkę ściągam, zajmuje to minutę, zakładanie zajmuje 2, więc żadna robota.
Kasia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Rowerzysta piszę dopiero teraz, bo ze smartfona coś nie chciało przełknąć.
Zrobiłam zwykłym opryskiwaczem, rano około 8 godz., zanim słońce przypiekło, zgodnie z instrukcją :
http://www.lchortigroup.pl/srodki-do-my ... anche.html
Nie zapomnij o osłonięciu grządki obok tunelu :wink:
Pozdrawiam Eugenia
Aliwar
200p
200p
Posty: 283
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cieniowanie tunelu

Post »

Gienia zrobiłam tak jak ty, taka siatkę plastikową miałam zarzuciłam na wierzch a udało mi się też w środku zrobić taką przeplatankę ze sznurka na której włókninę położyłam taką białą. Będzie łatwo ją też odsuwać w razie co, będę obserwować temperaturę może to wystarczy. Dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”